Jedenaście kamer monitoruje głównie plac Piastowski, okolice Szkoły Podstawowej nr 6, trasy przelotowe i centrum spacerowe Cieplic. Jak mówi Tomasz Dumycz, naczelnik wydziału zamówień publicznych i obsługi technicznej, w Sobieszowie natomiast zostaną one zamontowane wzdłuż ulicy Karkonoskiej, skrzyżowania w kierunku Podgórzyna, okolice Muflona oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1.
Dodatkowo monitoring ma być jeszcze w tym roku rozbudowany w rewaloryzowanym Parku Zdrojowym o jedenaście kamer obrotowych i pięć stacjonarnych z odpowiednimi promiennikami podczerwieni. System ma być podłączony liniami światłowodowymi z komisariatem policji na Placu Piastowskim, gdzie jest jedno z centrów dozoru monitoringu.
– Podjęliśmy decyzję, by już na tym etapie rewitalizacji Parku Zdrojowego w Cieplicach rozpocząć budowę monitoringu. Na ten cel przeznaczamy ponad 460 tys. zł. W parku trwają już prace ziemne i na tym etapie niezbędne jest wykonanie sieciowego monitoringu. Montaż tego monitoringu będzie realizowała ta sama firma, która montuje monitoring całego miasta – mówi Marek Obrębalski, prezydent miasta Jeleniej Góry.
Z końcem maja odebrano pierwszy etap budowy monitoringu wizyjnego dla Jeleniej Góry, w którym kamery zamontowano w dwudziestu punktach w mieście: przy ulicach Mostowej, Sudeckiej, 1 Maja, Kopernika, na Placu Ratuszowym, Krótkiej, Obrońców Pokoju, Morcinka, Wolności, Pijarskiej i Grunwaldzkiej. Urządzenia zawieszono również na skrzyżowaniach Jana Pawła II – Sobieskiego, Sudecka – Wojska Polskiego, Poznańska – Sobieskiego, Krótka – Długa oraz przy Baszcie Grodzkiej. Ostateczne rozliczenie całego zadania potrwa do końca sierpnia. W kolejnych latach monitoring ma być doposażony w dodatkowe kamery, które będą montowane w miejscach szczególnie niebezpiecznych. System centrów monitoringu, który został zainstalowany w mieście, może obsłużyć do 200 kamer.