Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6128
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uwaga na kleszcze!

Wiadomości: Region
Piątek, 14 sierpnia 2015, 7:42
Aktualizacja: 7:49
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Archiwum
Wakacyjne wędrówki, przechadzki po lesie, a nawet piknik w miejskim parku, oprócz wspaniałych wspomnień mogą pozostawić dużo mniej przyjemną pamiątkę. Tam, gdzie otacza nas zieleń, mogą być kleszcze. Ugryzienie przez tego małego pajęczaka może być niebezpieczne dla zdrowia. Według informacji Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej, w powiecie jeleniogórskim, w roku 2014 zarejestrowano aż 28 przypadków boreliozy, a w pierwszym półroczu 2015 roku już 9 przypadków.

Choć ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest największe na skraju lasu, to jednak równie prawdopodobne jest natknięcie się na niego w parku w samym centrum miasta. Kleszcze budzą się do życia, gdy temperatura rośnie powyżej 5°C i kończą swą aktywność, gdy znów się ochłodzi do ok. 5°C. W Polsce możemy się ich więc obawiać w okresie od marca do listopada. W ciągu dnia aktywność kleszczy jest różna. Nie lubią upałów i przy wysokich temperaturach ograniczają swoją aktywność. Najbardziej sprzyjają im poranki oraz późne popołudnia.

Ich jedynym pożywieniem jest krew, dlatego niecierpliwie wyczekują swojego żywiciela. Mają zdolność wyczuwania nie tylko ciepłoty ciała, ale także zapachu i wilgoci. Gdy poczują obecność żywiciela, spadają na niego i znajdują na ciele miejsce gdzie skóra jest najcieńsza. Dlatego, po powrocie do domu, warto obejrzeć zgięcia łokciowe, podkolanowe, pachwiny oraz skórę głowy, zwłaszcza za małżowinami usznymi.
Im szybciej usuniemy niechcianego lokatora, tym mniejsze ryzyko zarażenia. Niektóre z nich mogą być nosicielami groźnych chorób, które po ugryzieniu przenoszą się na nas. Na terenie Polski zarażonych jest od 30 do 60 proc. kleszczy.

- Chorób odkleszczowych jest kilka. Oprócz boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, kleszcze mogą być nosicielami zakażeń anaplazmozą, babeszjozą, bartonellozą oraz mykoplazmozą. Zachorowań tych jednak nie rejestrowano na terenie powiatu jeleniogórskiego – poinformowała nas Kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE Jelenia Góra Elżbieta Sójkowska. Odnotowano jednak zarażenia boreliozą. Według informacji pochodzących z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, w samym powiecie jeleniogórskim, w roku 2014 zarejestrowano aż 28 przypadków boreliozy, a w pierwszym półroczu 2015 roku już 9 przypadków.

Na szczęście do tej pory nie odnotowano jeszcze kleszczowego zapalenia mózgu. Na tą chorobę można się także zaszczepić, choć nie jest to dofinansowane przez NFZ. Niestety, jak dotąd, nie ma jeszcze szczepionki przeciwko boreliozie, a leczenie tej choroby jest długi i uciążliwe.

W przypadku ugryzienia przez kleszcza liczy się szybkość jego usunięcia. Im krótszy czas pozostaje na naszym ciele, tym mniejsze ryzyko zarażenia. Według lekarzy, pozbycie się nawet zakażonego kleszcza, do 12 godzin po ugryzieniu sprawia, że liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do krwi człowieka będzie zbyt mała, aby wywołać boreliozę.

Ważna jest także technika usuwania kleszcza. Pod żadnym pozorem nie wolno go niczym smarować, ani zgniatać. Przy samej skórze należy chwycić go pęsetą i mocnym zdecydowanym wyciągnąć ku górze. Po wyrwaniu rankę trzeba zdezynfekować i dokładnie obejrzeć, czy nie pozostały w niej jakieś pozostałości po pajęczaku. Jeśli nie udało nam się wyciągnąć całego kleszcza, trzeba zwrócić się do lekarza.
Miejsce ugryzienia należy obserwować przez dłuższy czas. Rumień może pojawić się nawet po kilkunastu dniach. Jeśli zaczerwienienie nie pojawiło się do 5 tygodni po ugryzieniu, warto zrobić badania w kierunku boreliozy, by mieć pewność, że nie zostaliśmy zarażeni.

Bywa jednak tak, że rumień zwany „wędrującym” pokaże się na skórze. Łatwo go rozpoznać, bo objawia się rozlanym, sięgającym nawet powyżej 5 cm średnicy zaczerwienieniem, bielejącym od środka.

- Rumień występuje najczęściej w miejscach innych niż miejsce ukąszenia. Nie zawsze musi mieć swoją charakterystyczną postać. Może wystąpić jeden i lub nawet kilka w postaci rozsianej. W wielu przypadkach nie występuje odczyn w miejscu ukąszenia ani rumień. W tych przypadkach borelioza rozwija się bezobjawowo i wykrywana jest w wyniku przeprowadzania wielu badań przy dolegliwościach stawowych czy neurologicznych – informuje Elżbieta Sójkowska.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojącego zaczerwienia, ogólnego złego samopoczucia, rozbicia i stanów przypominających grypę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W takim przypadku najczęściej zostaniemy poddani antybiotykoterapii.

Nie powinniśmy bagatelizować tych objawów. Borelioza to poważna choroba. - W przypadku kiedy nie rozpoczniemy chemioprofilaktyki postaci skórnej, rumień zanika a borelioza może rozwiać się dalej powodując dolegliwości stawowe m. in. bóle, zaczerwienienia i obrzęki stawów, zaburzenia układu krążenia takie jak zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, a także dolegliwości neurologiczne - bóle głowy, senność, zaburzenia świadomości, porażenia nerwów twarzy, wzroku czy osłabienie ruchowe – przestrzega pracownik PSSE.

Niewielkich rozmiarów kleszcze potrafią wyrządzić wielką szkodę w naszym organizmie. Dlatego, wybierając się na wycieczkę do lasu, a nawet do przydomowego ogródka, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu, zakrywającym jak najwięcej.. Pełne obuwie, bluzki i spodnie z długim rękawem oraz nakrycie głowy to nasi sprzymierzeńcy w obronie przed kleszczami. Zadnie ułatwią też ubrania w jasnych kolorach, na których szybciej spostrzeżemy pasożyta. Warto również zainwestować w dostępne preparaty odstraszające kleszcze, które zapewnią nam dodatkową ochronę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~M 14-08-2015 8:39
Kleszczy podczas suszy praktycznie nie ma! Po deszczu wychodzą za to całymi bandami. Uważajcie ludzie na to paskudztwo!
~ 14-08-2015 9:06
spadające kleszcze hahaha ..istny desant .Pracuję w lesie ,co jakiś czas wyciągam z siebie po kilka sztuk kleszczy i nie choruję .Moją mamę na działce ugryzł jeden i od roku walczy z boreliozą .Nie wiem od czego to zależy,
~@ 14-08-2015 9:13
Profilaktycznie podobno picie czystka pomaga.
~x 14-08-2015 10:41
Ja odkryłem 100% sposób na ich uniknięcie-zrezygnowałem z łażenia po lasach i krzaczorach.A jak już ktoś nie może żyć bez lasu to polecam spryskać się nalewką alkoholu i wrotycza pospolitego.
~rodak321 14-08-2015 11:29
Niestety borykam się z tą chorobą. Ludzie nie mają pojęcia o niej tak samo lekarze, których w Polsce jest niewielu. W JG nie ma lekarza, który się na tym zna! Choroba jest wręcz identyczną co stwardnienie rozsiane! To nie żarty i należy być ostrożnym i nie bagatelizować ugryzienia. Jeśli masz kleszcza to radzę natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu po 2 tygodniową kurację antybiotykiem. Jednak tu liczy się każdy dzień. Lepiej przemęczyć się2 tygodnie na antybiotyku choćby profilaktycznie aniżeli kilka lat borykając się z objawami. Przypominam jeszcze, że w PL nasz NFZ bagatelizuje tą chorobę i uważa, że 2 tyg antybiotyku i człowiek wyleczony. Owszem jeśli zareagujecie natychmiast po ugryzieniu. Tą chorobę trudno zaleczyć! O wyleczeniu nie ma mowy!
~c.d. 14-08-2015 12:24
Kolejny artykuł powielający bujdy o super inteligentnych kleszczach rozpoznających kolory,które skaczą na nas z drzew:D Prawda jest taka że kleszcze przesiadują na trawach i krzewach do wysokości nie więcej niż 1,5m.W chwili kiedy przechodzimy ocierając się o roślinę na której znajduje się kleszcz wtedy on niejako "przesiada" się na naszą nogawkę bądź rękaw i dalej wędruje szukając dostępu do ciała.Jest to udowodnione przez najnowsze badania.Zatem jeżeli w terenie zalesionym idziemy szutrową/asfaltową drogą i nie ocieramy się o żadne trawy to praktycznie ryzyko złapania kleszcza nie istnieje.
~ghj 14-08-2015 12:25
Kleszcze skaczą przedewszystkim na spoconych i brudnych ludzi przyciąga je zapach zapoconych grubasów.
rymcycymcy 14-08-2015 13:05
Tym razem kleszcz skoczył na jakiegoś zielonego ! :) ...prawdziwi polacy nie lubią kolorowych, a kleszcze lubią ! :)
~@ 14-08-2015 13:05
do ghj. Mylisz się, przyciąga je zapach dezodorantów i perfum.
~fanp 14-08-2015 14:11
Psy roznoszą te robale dlatego w mieście na trawnikach przy klocach jest najwięcej..
~Hmm... 14-08-2015 14:40
No to napoczęłam statystykę infekcji krętkami boreliozy na II półrocze... Żadnego kleszcza nie zaobserwowałam, a rumień mam okazowy, ok. 15 cm średnicy. Las przy drodze na Górę Szybowcową musiał mnie tak załatwić. :( Antybiotyk nie na 2, tylko na 3 tygodnie. Testy na obecność przeciwciał (wynikających z obecności krętka) pełnopłatne, ale zrobić trzeba, żeby się sensownie leczyć. Przykrość z antybiotykiem polega na tym, że jego działanie hamuje jedzenie pokarmów bogatych w wapń (cały nabiał, i nie tylko), magnez i żelazo (ostro czerwone i ciemnozielone owoce i warzywa). Dieta mięsna w upały... bez komentarza. :( Ale to nieprawda, że boreliozy nie da się wyleczyć - wiem, bo mam w rodzinie leśników, dla których jest to choroba zawodowa. Po prostu trzeba starannie leczyć...
~x 14-08-2015 16:06
Dobrze po powrocie z lasu wywiesić całe ubranie na dwór na kilka godzin i dokładnie się obejrzeć a następnie wykąpać.Kleszcz zanim się wczepi to często łazi po ciele nawet kilka godzin i łatwo go zauważyć gołym okiem.No ale jak ktoś po powrocie z lasu uwali się od razu do łóżka to nie dziwne że ludzie łapią to świństwo i chorują.
~do 16:06 14-08-2015 21:57
bez przerwy się kąpać ??? a ty myślisz że woda to się mnoży ??
~do 12:25 14-08-2015 22:00
grubasów ??? co przeszkadzają ci grubasy ??? drogie grubasy pamiętajcie że idziecie gdzieś dla siebie a nie dla czyjegoś widoku jak mu nie pasi niech nie patrzy a jak ktoś wyrazi dezaprobatę z waszego powodu proponuję : przewrócić się na niego
~ 14-08-2015 23:02
a wytępić to ścierwo tym bardziej że to nie jest niezbędny element łańcucha pokarmowego , nie można pozwalać aby przyroda ludziom na głowę właziła
~do 21:57 14-08-2015 23:50
jak dla mnie to możesz się wcale nie kąpać,na szczęście nie mam z tobą nic wspólnego.
~lkij 15-08-2015 9:25
przyroda/lub matka natura sam zaczyna się bronić przed ludźmi i wysłała na razie swoje małe odziały wojska heh jak wyśle duże to się nie pozbieramy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group