• Sobota, 20 lipca 2019
  • Godz. 20:18
  • Imieniny: Frederyka, Czesława, Hieronima, Małgorzaty
  • Czytających: 7068
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Upamiętnili Orlęce Oddziały Bojowe

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 lutego 2019, 8:41
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2019, 11:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (27.02) w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze odsłonięto uroczyście tablicę pamiątkową, która ma przypominać o funkcjonowaniu w tym miejscu Orlęcych Oddziałów Bojowych. Był też wykład przybliżający ich historię.
W okolicach 1 marca na terenie kilkunastu miejsc w całej Polsce prowadzona jest wspólna akcja pod hasłem "Polsce wierni". Chcemy upamiętnić wybrane organizacje młodzieżowe - antykomunistyczne, które w wyraźny sposób zaznaczyły swoje miejsce w historii rejonu i Polski - powiedział Wojciech Trębacz, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w oddziale IPN we Wrocławiu.

Zanim odsłonięto tablicę pamiątkową, w szkolnej auli odbył się wykład, który poprowadziła nauczycielka historii z Żeroma.

Ta szkoła wiąże organizatorów Orlęcych Oddziałów Bojowych - to było miejsce, gdzie się poznawali. Antoni Chyliński - organizator jeleniogórskich OOB, był uczniem tej szkoły - mówiła Jolanta Rychlewska, nauczycielka historii, która podczas wykładu wymieniła m.in.: Lesława Fedzina, Andrzeja Kowalczuka, Romana Gerhardta, Jerzego Witkowskiego, Remigiusza Ziółka, Janusza Makarewicza, Zbigniewa Dymeckiego, Dżefara Radkiewicza oraz Jana Serafina i Ryszarda Turowskiego.

Jak wyjaśnił przedstawiciel IPN, jeleniogórską szkołę wybrano ze względu na istniejące - rzetelne opracowanie historyczne organizacji (Orlęcych Oddziałów Bojowych - red.).

Nazwisko Antoniego Chylińskiego, które było tu wymienione - jest warte tego, żeby stało się wartością samą w sobie dla młodzieży, która uczy się w tej szkole. Warto poznać życiorys tego młodego człowieka, który został poddany represjom za uczciwe podejście do rzeczywistości - mówił W. Trębacz, który apelował, aby pochylić się nad życiorysami poszczególnych "wyklętych", bowiem nie wszyscy zdali egzamin, ale cała grupa nie powinna być oceniania jednoznacznie źle lub wyłącznie dobrze.
Określenie "żołnierze wyklęci" nie jest precyzyjne historycznie, ale takie być nie może. Historyk powie "podziemie antykomunistyczne po 1944 roku", ale pojęcie "żołnierze" jest na tyle nieprecyzyjne, że często nie mamy do czynienia z żołnierzami, a "wyklęci" jest nieprecyzyjne, bo było głównie spowodowane działaniem komunistów i oni rzeczywiście chcieli wykląć ich fizycznie, a jednocześnie z pamięci - opowiadał W. Trębacz. - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy w różny sposób przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu, albo nawet zostali uznani za takich, co się przeciwstawiają - dodał przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak zaznaczyła Małgorzata Kozińska, dyrektor ZSO Nr 1 - to ważne, aby upamiętnić OOB, które działały na terenie szkoły w 1949 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~xiz 28-02-2019 10:01
Pani Jola jeszcze uczy w Żeromie... kiedy przychodziłem tam w 1997 roku, to już była. Szacunek i miłej pracy!
~xiz 1-03-2019 14:57
do: ~xiz (10:01)
A tak na marginesie, to jej nazwisko brzmi Ryglewska. Przez 'G". Poprawcie to.
~Dlw 28-02-2019 10:05
Bydlece oddzialy bojowe hahaha
~ 28-02-2019 11:00
do: ~Dlw (10:05)
Z której obory to piszesz bydlaku?
~PRR 28-02-2019 10:34
1 marca,dzień żołnierzy "wyklętych".W zw, z tym,czy zaczną w końcu powstawać,na terenach tzw, ziem zachodnich i północnych,pomniki bojowników Werwolf'u?Oni przecież walczyli z komunistami w obronie swej ojczyzny.
~paradise 28-02-2019 12:07
Nareszcie! Ci wspaniali licealiści ryzykowali życie w strasznych czasach komuny, teraz nie ma tak mądrej, odważnej młodzieży. Pełen szacunek dla Orląt z Żeroma!!!!
~Polonez 4-03-2019 10:01
Za Wilno i Lwow dostalismy Walbrzych i Jelenia Gore :) stracilismy 60 % powierzchni nowo co powstalego kraju ale zyskalismy jednosc narodowosciowa bez problematycznych duzych skupisk mniejszosci czy to ukrainskiej niemieckiej i zydoskiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group