Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 7738
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przesieka: Upamiętnią odnalezienie obrazów Jana Matejki

Wtorek, 24 września 2019, 6:41
Aktualizacja: Środa, 25 września 2019, 8:29
Autor: WAC
Przesieka: Upamiętnią odnalezienie obrazów Jana Matejki
Fot. użyczone
Dzięki inicjatywie społecznej, wspieranej przez samorząd Podgórzyna, w Przesiece stanie tablica pamiątkowa, która będzie upamiętniać odnalezienie tuż po wojnie w tej wsi, zrabowanych przez Niemców, obrazów Jana Matejki „Batory pod Pskowem” i „Rejtan – Upadek Polski”.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz tablicy edukacyjnej poświęconych temu wydarzeniu odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 14.00 w Przesiece na skwerze przy ul. Karkonoskiej 1. Zaplanowano też „Spotkanie z historią” z udziałem wybitnych polskich muzealników i badaczy historii, wzbogacone o skromną część artystyczną oraz pokaz trzech filmów krótkometrażowych z serii „Ożywione obrazy”, w których aktorzy w strojach i scenerii z epoki odtwarzają sceny z obrazów Jana Matejki.

Przypomnijmy. Obrazy „Batory pod Pskowem” i „Rejtan - Upadek Polski” ewakuowano w 1939 r. z okolic Warszawy na Wołyń. Zrabowane przez Rosjan i następnie zarekwirowane przez Niemców odbyły wraz z obrazem „Unia Lubelska” długą drogę z Lwowa przez Wiśnicz do miejscowości Hain, dzisiejszej Przesieki. Obrazy ukryte przez Niemców w gospodzie ,,Waldschlösschen’’ zostały odnalezione w lipcu 1945 r. przez mieszkańców Przesieki.

Chwałę odnalezienia dzieł przypisano wielce zasłużonej grupie poszukiwawczej dyrektora Muzeum Narodowego prof. Stanisława Lorentza – opowiada jeden z inicjatorów postawienia tablicy w Przesiece Maciej Popkiewicz. - O roli osadników władze wolały nie wspominać. Faktycznie było inaczej. Na obrazy natrafiła Stanisława Urban podczas komisyjnego spisywania dobytku pozostawionego przez Niemców w celu przekazywania go nowym mieszkańcom. Dzieła były ukryte w skrzyniach w piwnicy restauracji „Waldschlösschen”. Komisja skrzynie zabezpieczyła i o fakcie ich odnalezienia powiadomiła pełnomocnika Rządu w Jeleniej Górze Wojciecha Tabakę. Obrazy zwieziono do byłego Urzędu Gminy przy dzisiejszej ulicy Spadzistej, a następnie do muzeum w Jeleniej Górze. Dalszym losem obrazów zajął się prof. Stanisław Lorentz.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
478
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Będzie więcej pocisków
 
Inne wydarzenia
Rozpoczął się Bike Adventure. Są i będą utrudnienia w ruchu!
 
Aktualności
Sudecki unikat w Kromnowie – kościółek św. Jerzego
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group