Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 7371
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przesieka: Upamiętnią odnalezienie obrazów Jana Matejki

Wtorek, 24 września 2019, 6:41
Aktualizacja: Środa, 25 września 2019, 8:29
Autor: WAC
Przesieka: Upamiętnią odnalezienie obrazów Jana Matejki
Fot. użyczone
Dzięki inicjatywie społecznej, wspieranej przez samorząd Podgórzyna, w Przesiece stanie tablica pamiątkowa, która będzie upamiętniać odnalezienie tuż po wojnie w tej wsi, zrabowanych przez Niemców, obrazów Jana Matejki „Batory pod Pskowem” i „Rejtan – Upadek Polski”.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz tablicy edukacyjnej poświęconych temu wydarzeniu odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 14.00 w Przesiece na skwerze przy ul. Karkonoskiej 1. Zaplanowano też „Spotkanie z historią” z udziałem wybitnych polskich muzealników i badaczy historii, wzbogacone o skromną część artystyczną oraz pokaz trzech filmów krótkometrażowych z serii „Ożywione obrazy”, w których aktorzy w strojach i scenerii z epoki odtwarzają sceny z obrazów Jana Matejki.

Przypomnijmy. Obrazy „Batory pod Pskowem” i „Rejtan - Upadek Polski” ewakuowano w 1939 r. z okolic Warszawy na Wołyń. Zrabowane przez Rosjan i następnie zarekwirowane przez Niemców odbyły wraz z obrazem „Unia Lubelska” długą drogę z Lwowa przez Wiśnicz do miejscowości Hain, dzisiejszej Przesieki. Obrazy ukryte przez Niemców w gospodzie ,,Waldschlösschen’’ zostały odnalezione w lipcu 1945 r. przez mieszkańców Przesieki.

Chwałę odnalezienia dzieł przypisano wielce zasłużonej grupie poszukiwawczej dyrektora Muzeum Narodowego prof. Stanisława Lorentza – opowiada jeden z inicjatorów postawienia tablicy w Przesiece Maciej Popkiewicz. - O roli osadników władze wolały nie wspominać. Faktycznie było inaczej. Na obrazy natrafiła Stanisława Urban podczas komisyjnego spisywania dobytku pozostawionego przez Niemców w celu przekazywania go nowym mieszkańcom. Dzieła były ukryte w skrzyniach w piwnicy restauracji „Waldschlösschen”. Komisja skrzynie zabezpieczyła i o fakcie ich odnalezienia powiadomiła pełnomocnika Rządu w Jeleniej Górze Wojciecha Tabakę. Obrazy zwieziono do byłego Urzędu Gminy przy dzisiejszej ulicy Spadzistej, a następnie do muzeum w Jeleniej Górze. Dalszym losem obrazów zajął się prof. Stanisław Lorentz.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
10
1 Bezpartyjni Samorządowcy
10%
2 Trzecia Droga 2050
0%
3 Nowa Lewica
20%
4 Prawo i Sprawiedliwość
50%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
0%
7 Polska Jest Jedna
10%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
0%
10 Normalny Kraj
0%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group