Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7185
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Upamiętnią odnalezienie obrazów Jana Matejki

Wiadomości: Przesieka
Wtorek, 24 września 2019, 6:41
Aktualizacja: Środa, 25 września 2019, 8:29
Autor: WAC
Fot. użyczone
Dzięki inicjatywie społecznej, wspieranej przez samorząd Podgórzyna, w Przesiece stanie tablica pamiątkowa, która będzie upamiętniać odnalezienie tuż po wojnie w tej wsi, zrabowanych przez Niemców, obrazów Jana Matejki „Batory pod Pskowem” i „Rejtan – Upadek Polski”.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz tablicy edukacyjnej poświęconych temu wydarzeniu odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 14.00 w Przesiece na skwerze przy ul. Karkonoskiej 1. Zaplanowano też „Spotkanie z historią” z udziałem wybitnych polskich muzealników i badaczy historii, wzbogacone o skromną część artystyczną oraz pokaz trzech filmów krótkometrażowych z serii „Ożywione obrazy”, w których aktorzy w strojach i scenerii z epoki odtwarzają sceny z obrazów Jana Matejki.

Przypomnijmy. Obrazy „Batory pod Pskowem” i „Rejtan - Upadek Polski” ewakuowano w 1939 r. z okolic Warszawy na Wołyń. Zrabowane przez Rosjan i następnie zarekwirowane przez Niemców odbyły wraz z obrazem „Unia Lubelska” długą drogę z Lwowa przez Wiśnicz do miejscowości Hain, dzisiejszej Przesieki. Obrazy ukryte przez Niemców w gospodzie ,,Waldschlösschen’’ zostały odnalezione w lipcu 1945 r. przez mieszkańców Przesieki.

Chwałę odnalezienia dzieł przypisano wielce zasłużonej grupie poszukiwawczej dyrektora Muzeum Narodowego prof. Stanisława Lorentza – opowiada jeden z inicjatorów postawienia tablicy w Przesiece Maciej Popkiewicz. - O roli osadników władze wolały nie wspominać. Faktycznie było inaczej. Na obrazy natrafiła Stanisława Urban podczas komisyjnego spisywania dobytku pozostawionego przez Niemców w celu przekazywania go nowym mieszkańcom. Dzieła były ukryte w skrzyniach w piwnicy restauracji „Waldschlösschen”. Komisja skrzynie zabezpieczyła i o fakcie ich odnalezienia powiadomiła pełnomocnika Rządu w Jeleniej Górze Wojciecha Tabakę. Obrazy zwieziono do byłego Urzędu Gminy przy dzisiejszej ulicy Spadzistej, a następnie do muzeum w Jeleniej Górze. Dalszym losem obrazów zajął się prof. Stanisław Lorentz.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~czarna czapeczka 24-09-2019 7:05
Uwielbiam Przesiekę.Kocham malarstwo.
~Miłośnik Przesieki 25-09-2019 7:51
Wielkie brawa dla inicjatorów tego przedsięwzięcia 😍
~regionalista 25-09-2019 21:48
do: ~Miłośnik Przesieki (7:51)
Marginalizowanie roli profesora Lorentza w tej sprawie jest wielce nieuprawnione. Dokumenty mówią co innego. Otóż Lorentz BYŁ w Przesiece, wtedy Hain. Jadąc tam miał wiedzę po co jedzie. Organizatorzy uroczystości powinny zadać sobie pytanie - skąd miał tę wiedzę? Na pewno nie od Tabaki ani przy całym szacunku - nie miał jej od pani Urban. Warto pogrzebać w aktach i popytać ludzi jeszcze żyjących. Ale to wymaga wysiłku a nie trzymania się jedynie słusznej wersji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group