Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8123
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Umowa z Polregio podpisana

Czwartek, 10 grudnia 2020, 16:03
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Umowa z Polregio podpisana
Fot. Biuro Prasowe UMWD
Województwo Dolnośląskie i POLREGIO podpisały 10-letnią umowę na wykonanie przewozów kolejowych w regionie na kwotę 309 mln zł - informuje biuro prasowe UMWD.

Strony uzgodniły 10% wzrost liczby połączeń i dlatego w przyszłym roku praca eksploatacyjna wyniesie ponad 3,5 mln km. Dzięki temu w rozkładzie pojawią się dodatkowe połączenia m.in.: do Wołowa, Opola i Poznania.

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania regionalnym transportem kolejowym. Odpowiadając na potrzeby mieszkańców regionu rozwijamy naszą ofertę przejmując kolejne linie, kupując nowoczesny tabor, ale także zawierając umowy z przewoźnikami. Dzisiejsza umowa z Polregio to efekt naszej współpracy w tym zakresie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W ramach Umowy POREGIO będzie realizować przewozy do połowy grudnia 2030 r., przy czym corocznie będzie następowało rozliczenie z wykonania przewozów za poprzedni rok oraz uzgodnienie szczegółowego rozkładu jazdy na kolejny roczny okres.

Chcemy, aby kolej była najbardziej dostępna dla mieszkańców naszego województwa. Cały czas inwestujemy w rozwój sieci połączeń kolejowych w regionie, a podpisanie tej umowy to kontynuacja naszych działań – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Oprócz dodatkowych osiemnastu par pociągów m. in. na liniach do Wołowa, Opola i Poznania, pasażerowie pozytywnie odczują zmiany wynikające z modernizacji tras. Na przykład na zmodernizowanej linii Wrocław - Poznań pociągi POLREGIO, które zatrzymują się na wszystkich przystankach będą jeździły nawet o kilkadziesiąt minut krócej. Natomiast na linii Wrocław – Ścinawa – Głogów – Zielona Góra już od kwietnia przyszłego roku będzie jeździł wyłącznie tabor zmodernizowany wyposażony w klimatyzację i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przewoźnik zabiegał o ustalenie jak najbardziej regularnych odstępów czasowych, aby w godzinach szczytu obowiązywał cykl półgodzinny, a poza szczytem godzinny.

Dolny Śląsk jest wyjątkowym miejscem, które dysponuje gęstą siatką linii kolejowych. Cieszę się, że pomimo inwestycji we własną spółkę przewozową Urząd Marszałkowski utrzymuje wysoki poziom współpracy z POLREGIO. Dzięki temu możemy rozwijać siatkę połączeń, zarówno w przewozach aglomeracyjnych jak i międzyregionalnych – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

Przewozy objęte Umową będą realizowane na niżej wymienionych liniach komunikacyjnych:
Wrocław – Oleśnica – (Ostrów Wielkopolski),
Wrocław – Jelcz Laskowice – (Opole),
Wrocław – Wołów – Ścinawa – Głogów – (Zielona Góra),
Wrocław – Strzelin – Ziębice – Kłodzko – Bystrzyca Kłodzka – Międzylesie,
Wrocław – Żmigród – (Rawicz – Leszno – Poznań),
Wrocław – Oleśnica – Bierutów – (Namysłów – Kluczbork),
Wrocław – Oława – (Brzeg – Opole/Nysa),
Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba,
(Görlitz) – Zgorzelec – Węgliniec – (Żary – Żagań/Zielona Góra),
(Zielona Góra) – Głogów – (Wschowa – Leszno),
(Nysa) – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko.

W miejscu dotychczasowych pociągów do Łodzi Kaliskiej zostały uruchomione pociągi z Wrocławia do Ostrowa Wielkopolskiego i z powrotem. Jednocześnie zamiast dwóch par pociągów do Międzylesia, POLREGIO uruchomi nowe pociągi do Ścinawy, Głogowa, Ziębic, Strzelina, Poznania, Brzegu i Jelcza-Laskowic.

Twoja reakcja na artykuł?

13
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
822
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group