Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 6105
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uliczna historia cykliczna. Wokół poczty

Poniedziałek, 5 grudnia 2011, 11:03
Aktualizacja: 21:37
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Uliczna historia cykliczna. Wokół poczty
Fot. RED
Jej zabudowa jest jedną z bardziej monumentalnych w Jeleniej Górze. Większość imponujących kamienic powstała przed około stu laty. Mieści się przy niej także największe kino w mieście, wzniesione w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

To ulica Pocztowa, niezbyt długa, ale znana bodaj wszystkim jeleniogórzanom. Historia nazwy jest skromna. Z całą pewnością ulica istniała tu już w wieku XIX, ale dostępne źródła milczą na jej temat. W Hirschbergu trakt ten nosił miano Poststrasse, nadane mu w roku 1909 z racji wzniesienia ogromnego jak na tamtą epokę i stosunkowo niewielkie miasto gmachu poczty, telegrafu i telefonu.

To jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc od 1912 roku, czyli momentu otwarcia urzędu. Wyposażenie obiektu było na tyle nowoczesne i modernizowane później, że jeszcze w latach 80. XX wieku działała tu poniemiecka centrala telefoniczna. Wnętrze poczty, po nieznacznym liftingu sprzed roku, praktycznie nie zmieniło się.

27 lipca 1945 roku Zarząd Miasta Jeleniej Góry przemianował ulicę na Pocztową dosłownie tłumacząc jej niemiecką nazwę. Gdyby zapytać nieco starszych jeleniogórzan, z czym jeszcze najbardziej Pocztowa im się kojarzy, w odpowiedzi z pewnością usłyszano by: z nieistniejącą już w dawnym kształcie restauracją Tokaj. Ten lokal w latach PRL serwował oryginalną kuchnię węgierską.

W jego wnętrzach przed 1945 rokiem działała restauracja Postchaenke (Gospoda Pocztowa). Na pocztówkach sprzed lat zobaczyć można bogate niezachowane do dziś wnętrze tego wyszynku podzielonego na kilka sporych sal. Na suficie belki, na ścianach – szlachetne boazerie i trofea myśliwskie. Warto wiedzieć, że właśnie w tym lokalu spotykali się miłośnicy lotnictwa i tu zawiązały się podwaliny organizacji, której spuściznę odziedziczył Aeroklub Jeleniogórski.

W przedwojennej Jeleniej Górze był na Pocztowej jeszcze jeden lokal znajdujący się na parterze kamienicy wieńczącej Poststrasse na rogu Franzstrasse (Okrzei). To restauracja Keiserecke. W latach PRL funkcjonowały tam redakcje lokalnych gazet. Swoje biura miała tu później Telekomunikacja Polska, a od kilku lat działają tu gabinety lekarskie.

Innym charakterystycznym punktem gastronomicznym przy ulicy Pocztowej jest niedroga jadłodajnia Arnika, otwarta w latach 70. XX wieku, zachowana niemal w niezmienionym kształcie do dziś. Niegdyś serwowano tu kuchnię dość siermiężną, a specjalnością zakładu była herbata z rumem. Aktualnie knajpka serwuje smaczne potrawy domowe po bardzo przystępnej cenie.

Pocztowa jednoznacznie kojarzy się także z kinem LOT. To najnowszy obiekt na Poststrasse zbudowany w latach 30. XX wieku jako kino Capitol. Imponujący gmach o modernistycznej linii, największym ekranie i bardzo elegancką widownią z balkonem i lożami. W Capitolu nie tylko były projekcje filmów, lecz także organizowano spektakle i inne widowiska, którym przygrywała „ukryta” w kanale orkiestra.

Po 1945 roku nazwę kina zmieniono na „Lot”, zaś geneza tej nazwy nie ma nic wspólnego z firmą lotniczą. Powstała po przełożeniu trzech liter niemieckiego CAPITOL-u. LOT do dziś pozostaje największym kinem w Jeleniej Górze. Odbywały się tu także koncerty, między innymi, Czesława Niemena. Po kilku modernizacjach i zainstalowaniu aparatury 3D niemal osiemdziesięcioletnia placówka trzyma się całkiem nieźle. Tylko seansów znacznie mniej niż kiedyś. Jeszcze w latach 80. XX wieku na film można było się wybrać już przed południem. Odbywały się tu także nocne maratony filmowe.

Oglądając kamienice wzniesione przy ul. Pocztowej głównie w pierwszych latach XX wieku warto zwrócić uwagę na detal architektoniczny. W części do skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta (od Okrzei) dominuje tu zabudowa secesyjna z motywami mitologicznymi, choćby scena walki Herkulesa z lwem nemejskim. Na frontonie narożnej kamienicy, gdzie przed wojną mieściła się cukiernia, a w latach PRL – sklep z artykułami dla funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej – widnieją płaskorzeźby z jeleniami, symbolami płodności.

Z kolei część traktu do ul. 1 Maja zabudowana jest budynkami w stylu neobarokowym. Od strony północnej imponujący budynek przyciąga wzrok symboliką bukoliczną (motyw faunów), czy to w postaci płaskorzeźb, czy też rzeźb zmyślnie wkomponowanych w górne kondygnacje. Od strony południowej dominuje gmach poczty z charakterystycznym portalem, gdzie w formie reliefów przedstawiono sceny z lokalnych legend o Duchu Gór, w tym uwieczniono samego Ruebezahla.

Przy ulicy Pocztowej znajduje się także jeden z nielicznych w Jeleniej Górze tzw. podwórców wewnętrznych. To pozostałość po dawnej Poczcie Cesarskiej, mieszczącej się do 1912 roku w kamienicy przy ul. 1 Maja. Podwórzec służył jako miejsce, do którego docierały pojazdy konne z przesyłkami.

Dziś Pocztowa na pewnym odcinku służy kierowcom jako parking, co z pewnością nie dodaje uroku temu zakątkowi będącemu wszakże częścią centrum Jeleniej Góry i przedłużeniem Traktu Śródmiejskiego. Przydałoby się także odnowienie poszarzałym kamienicom, choć trzeba przyznać, że ich ponury wygląd ma w sobie coś osobliwego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group