Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2857
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ulice miasta jak ser szwajcarski

Wtorek, 31 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:37
Autor: Artur Wilimek Media-Art www.media-art.prv.pl
Jelenia Góra: Ulice miasta jak ser szwajcarski
Fot. Artur Wilimek Media-Art www.media-art.prv.pl
Setki dziur i pęknięć nawierzchni dróg na co dzień odczuwane są przez elementy zawieszenia naszych samochodów. Skrzywione lub pęknięte felgi uszkodzone opony oraz popękane lub zgięte pozostałe elementy zawieszenia to efekt nieuważnej jazdy i zaliczenia kolejnej dziury na miejskich traktach.

Po sprawie pieszych ślizgających się na jeleniogórskich chodnikach zajmijmy się sprawą kierowców, którzy też nie mają w związku z zimową porą łatwego życia.

Slalom możemy przećwiczyć na ulicy Wojska Polskiego przy urzędzie miasta gdzie asfalt odpadł całymi płatami i utworzyły się kolosalne ubytki nawierzchni. Nawierzchnia była gruntownie remontowana kilka lat temu, a już wymaga modernizacji.

Na bocznych uliczkach jest jeszcze gorzej. Największa dziura jaką spotkaliśmy miała ok. 30cm głębokości a nawierzchnia z niej "straszyła" w promieniu kilkunastu metrów.

Technologia naprawy takich ubytków jest zadziwiająca. Ekipa remontująca wsypuje do ubytku materiał wypełniający z substancją wiążącą i uklepuje to łopatami. Po przejechaniu kilku samochodów połowy materiału już tam nie ma.
A będzie gorzej: według drogowców wraz z ociepleniem wzrośnie liczba ubytków i pęknięć nawierzchni. Jest to spowodowane niską jakością materiałów i przestarzałą technologią budowy ciągów komunikacyjnych, które nie są przewidziane do takiego natężenia ruchu.

Idzie ocieplenie i topniejący śnieg i lód zalegający przy ulicach zamieni się w wodę a ta wypełni wszystkie ubytki i wtedy niebezpieczeństwo wzrośnie. Kierowca zaskoczony wpadnięciem w taką kilkunasto centymetrową dziurę zamaskowaną przez wodę może stracić panowanie nad kierownicą i do nieszczęścia blisko.

Pozostaje nam tylko uzbroić się w cierpliwość, jechać wolniej i ostrożniej a nie będzie konieczna wizyta w warsztacie samochodowym. Pamiętajmy też o pieszych przy przejściach. Woda z kałuż, które na pewno w dziurach powstaną, nie wygląda ładnie na ubraniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group