• Sobota, 19 października 2019
  • Godz. 17:44
  • Imieniny: Pawła, Piotra, Jana, Ziemowita
  • Czytających: 4865
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Uczeń Norwida badał historię kosmosu w Heidelbergu

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 września 2013, 7:40
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:02
Autor: Mea
Fot. Mea
Michał Leś, uczeń trzeciej klasy matematyczno–fizycznej z II LO im C.K. Norwida w Jeleniej Górze–Cieplicach, jako jedyny przedstawiciel Polski wziął udział w projekcie „Międzynarodowa, letnia szkoła w Heidelbergu 2013” w Instytucie Maxa Plancka.

Uczeń podczas wakacji, był na miesięcznych zajęciach w Instytucie Maxa Plancka w Heidelbergu, który zajmuje się szkoleniem przyszłych naukowców m.in. z dziedziny fizyki. W projekcie wzięło udział 21 uczestników w wieku licealnym z całego świata m.in. z Australii, Anglii, Francji, Japonii, USA.

- Wcześniej brałem udział w innowacyjnym projekcie „Szlifowanie Diamentów”, organizowanym przez Fundację Edukacji Międzynarodowej oraz startowałem w Olimpiadzie Fizycznej. Mój nauczyciel fizyki powiedział mi, że jest kolejny, ciekawy projekt, więc złożyłem wniosek w mojej szkole, która przesłała dokumenty do instytutu. Jego przedstawiciele sprawdzili przez telefon moje umiejętności z języka angielskiego, w którym były prowadzone zajęcia i udało się – opowiadał Michał Leś.

Heidelberg współpracuje z miastem Bautzen, które z kolei jest partnerem Jeleniej Góry. Dzięki temu nasze miasto miało zagwarantowane jedno miejsce w projekcie, który odbywa się co roku.

– Wybrałem warsztaty fizyczne, a inni uczestnicy korzystali np. z zajęć dotyczących walki z rakiem, badaniami chemicznymi czy medycznymi. Dokładnie zajmowałem się fizyką cząsteczkową, która interesowała mnie od zawsze. Z tą dziedziną nauki wiążę swoją przyszłość i studia. Oprowadzono nas po muzeum fizyki, gdzie znajdowały się m.in. akceleratory cząstek oraz prezentowano fizykę doświadczalną. Brałem udział w wykładach wprowadzających do warsztatów – mówił nam uczeń.

- W laboratorium na najnowocześniejszym sprzęcie, wraz z kolegą z Korei Południowej, badaliśmy miony, czyli cząsteczki z kosmosu, które powstają w wyniku wysokoenergetycznych interakcji fal kosmicznych z materią. Dzięki nim możemy badać historię kosmosu i mechanizm jego powstania. Nauka o cząsteczkach przybliża nas do odkrycia początku wszechświata. Na koniec obozu musiałem stworzyć prezentację i pokazać swoje wnioski. Podszkoliłem się też w języku angielskim – dodał.

Michał Leś za rok planuje rozpocząć studia na Politechnice Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 10-09-2013 9:33
Brawo i pozdrowienia z Niemiec.
~oooo 10-09-2013 10:09
brawo, brawo, tak trzymać i powodzenia
rymcycymcy 10-09-2013 11:56
Michał ! ...wpadnij na urodziny Hermaszewskiego na Szybowcówkę ! :) ...może będą Czarodziejki z księżyca ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group