Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9248
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczeń Norwida badał historię kosmosu w Heidelbergu

Wtorek, 10 września 2013, 7:40
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:02
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczeń Norwida badał historię kosmosu w Heidelbergu
Fot. Mea
Michał Leś, uczeń trzeciej klasy matematyczno–fizycznej z II LO im C.K. Norwida w Jeleniej Górze–Cieplicach, jako jedyny przedstawiciel Polski wziął udział w projekcie „Międzynarodowa, letnia szkoła w Heidelbergu 2013” w Instytucie Maxa Plancka.

Uczeń podczas wakacji, był na miesięcznych zajęciach w Instytucie Maxa Plancka w Heidelbergu, który zajmuje się szkoleniem przyszłych naukowców m.in. z dziedziny fizyki. W projekcie wzięło udział 21 uczestników w wieku licealnym z całego świata m.in. z Australii, Anglii, Francji, Japonii, USA.

- Wcześniej brałem udział w innowacyjnym projekcie „Szlifowanie Diamentów”, organizowanym przez Fundację Edukacji Międzynarodowej oraz startowałem w Olimpiadzie Fizycznej. Mój nauczyciel fizyki powiedział mi, że jest kolejny, ciekawy projekt, więc złożyłem wniosek w mojej szkole, która przesłała dokumenty do instytutu. Jego przedstawiciele sprawdzili przez telefon moje umiejętności z języka angielskiego, w którym były prowadzone zajęcia i udało się – opowiadał Michał Leś.

Heidelberg współpracuje z miastem Bautzen, które z kolei jest partnerem Jeleniej Góry. Dzięki temu nasze miasto miało zagwarantowane jedno miejsce w projekcie, który odbywa się co roku.

– Wybrałem warsztaty fizyczne, a inni uczestnicy korzystali np. z zajęć dotyczących walki z rakiem, badaniami chemicznymi czy medycznymi. Dokładnie zajmowałem się fizyką cząsteczkową, która interesowała mnie od zawsze. Z tą dziedziną nauki wiążę swoją przyszłość i studia. Oprowadzono nas po muzeum fizyki, gdzie znajdowały się m.in. akceleratory cząstek oraz prezentowano fizykę doświadczalną. Brałem udział w wykładach wprowadzających do warsztatów – mówił nam uczeń.

- W laboratorium na najnowocześniejszym sprzęcie, wraz z kolegą z Korei Południowej, badaliśmy miony, czyli cząsteczki z kosmosu, które powstają w wyniku wysokoenergetycznych interakcji fal kosmicznych z materią. Dzięki nim możemy badać historię kosmosu i mechanizm jego powstania. Nauka o cząsteczkach przybliża nas do odkrycia początku wszechświata. Na koniec obozu musiałem stworzyć prezentację i pokazać swoje wnioski. Podszkoliłem się też w języku angielskim – dodał.

Michał Leś za rok planuje rozpocząć studia na Politechnice Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
362
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group