• Sobota, 20 kwietnia 2019
  • Godz. 19:08
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Mariana
  • Czytających: 5037
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Uczeń Norwida badał historię kosmosu w Heidelbergu

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 września 2013, 7:40
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:02
Autor: Mea
Fot. Mea
Michał Leś, uczeń trzeciej klasy matematyczno–fizycznej z II LO im C.K. Norwida w Jeleniej Górze–Cieplicach, jako jedyny przedstawiciel Polski wziął udział w projekcie „Międzynarodowa, letnia szkoła w Heidelbergu 2013” w Instytucie Maxa Plancka.

Uczeń podczas wakacji, był na miesięcznych zajęciach w Instytucie Maxa Plancka w Heidelbergu, który zajmuje się szkoleniem przyszłych naukowców m.in. z dziedziny fizyki. W projekcie wzięło udział 21 uczestników w wieku licealnym z całego świata m.in. z Australii, Anglii, Francji, Japonii, USA.

- Wcześniej brałem udział w innowacyjnym projekcie „Szlifowanie Diamentów”, organizowanym przez Fundację Edukacji Międzynarodowej oraz startowałem w Olimpiadzie Fizycznej. Mój nauczyciel fizyki powiedział mi, że jest kolejny, ciekawy projekt, więc złożyłem wniosek w mojej szkole, która przesłała dokumenty do instytutu. Jego przedstawiciele sprawdzili przez telefon moje umiejętności z języka angielskiego, w którym były prowadzone zajęcia i udało się – opowiadał Michał Leś.

Heidelberg współpracuje z miastem Bautzen, które z kolei jest partnerem Jeleniej Góry. Dzięki temu nasze miasto miało zagwarantowane jedno miejsce w projekcie, który odbywa się co roku.

– Wybrałem warsztaty fizyczne, a inni uczestnicy korzystali np. z zajęć dotyczących walki z rakiem, badaniami chemicznymi czy medycznymi. Dokładnie zajmowałem się fizyką cząsteczkową, która interesowała mnie od zawsze. Z tą dziedziną nauki wiążę swoją przyszłość i studia. Oprowadzono nas po muzeum fizyki, gdzie znajdowały się m.in. akceleratory cząstek oraz prezentowano fizykę doświadczalną. Brałem udział w wykładach wprowadzających do warsztatów – mówił nam uczeń.

- W laboratorium na najnowocześniejszym sprzęcie, wraz z kolegą z Korei Południowej, badaliśmy miony, czyli cząsteczki z kosmosu, które powstają w wyniku wysokoenergetycznych interakcji fal kosmicznych z materią. Dzięki nim możemy badać historię kosmosu i mechanizm jego powstania. Nauka o cząsteczkach przybliża nas do odkrycia początku wszechświata. Na koniec obozu musiałem stworzyć prezentację i pokazać swoje wnioski. Podszkoliłem się też w języku angielskim – dodał.

Michał Leś za rok planuje rozpocząć studia na Politechnice Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 10-09-2013 9:33
Brawo i pozdrowienia z Niemiec.
~oooo 10-09-2013 10:09
brawo, brawo, tak trzymać i powodzenia
rymcycymcy 10-09-2013 11:56
Michał ! ...wpadnij na urodziny Hermaszewskiego na Szybowcówkę ! :) ...może będą Czarodziejki z księżyca ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
177
Tak
68%
Nie
28%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group