Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2139
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczelniana publikacja o dolnośląskich uzdrowiskach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 grudnia 2015, 8:23
Aktualizacja: 8:25
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
„Uzdrowiska Dolnego Śląska – wizerunek, marketing, media” to kolejna publikacja Wydawnictwa Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Nowa pozycja pod redakcją dr Marioli Szybalska–Taraszkiewicz oraz profesorów: Mariana Ursela i Aleksandra Woźnego została w poniedziałek (14.12) zaprezentowana na spotkaniu autorskim w Sali Senatu KPSW.

Książka jest pierwszym owocem projektu badawczego pn. „Uzdrowiska dolnośląskie – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, który został zapoczątkowany w 2014 roku. Odpowiada na pytania o wizerunek, marketing i obecność w mediach dolnośląskich uzdrowisk.

Jak zdaniem jednego z autorów na rynku radzą sobie Cieplice? - Jest to jedno z czołowych uzdrowisk, bardzo ładne, o bogatej tradycji kulturowej i historycznej. Byłoby dobrze, gdyby zanieczyszczenia powietrza, które powodują, że to uzdrowisko traci swą klasę, zostały wyregulowane, żeby powróciło do czasów dawnej świetności i jest to absolutnie do osiągnięcia. To zadanie dla inżynierów, ale także potrzebne jest przekształcenie naszej świadomości ekologicznej – ocenił prof. dr hab. Marian Ursel.

- Wydaje się, że obecnie Duszniki Zdrój są wyraźnie z tyłu, chociaż kiedyś dzierżyły palmę pierwszeństwa razem z Cieplicami. Pozytywne zmiany już dostrzegamy, one nie dzieją się z dnia na dzień, ale kierunek jest słuszny – dodał współautor kolejnej publikacji wydawnictwa KPSW.

- To już kolejny etap poświęcony elementom medialnym, marketingowym. Tym razem została wzięta pod uwagę kwestia uzdrowisk dlatego, że chcemy promować region i wszystkie działania związane z regionem – powiedziała dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych dr Mariola Szybalska-Taraszkiewicz. W książce wykazano, co jest właściwością określonego uzdrowiska, czym może się poszczycić teraz, ale też, jak to wyglądało w historii.

Rektor karkonoskiej uczelni wyższej jest pełen nadziei, że Cieplice powrócą do czasów swojej świetności, kiedy to np. w 1800 roku gościł tu Quincy Adams – późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i wielu innych znamienitych osób.

Publikację można nabyć w bibliotece KPSW. Jest również dostępna w wersji elektronicznej w cyfrowej bibliotece uczelni (poprzez stronę internetową). - Będziemy chcieli zająć się jeszcze kwestią uzdrowisk, ale w innym aspekcie. Chodzi o to, aby włączyć Wydział Przyrodniczo-Techniczny, który opowie nie tyle o historii, społeczeństwie, obyczajach, czy modzie, ale o zdrowiu i sposobach leczenia w uzdrowiskach – zapowiada Mariola Szybalska-Taraszkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group