Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12536
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczcili pamięć bohaterów II wojny światowej

Środa, 4 września 2013, 6:43
Aktualizacja: Czwartek, 5 września 2013, 7:15
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczcili pamięć bohaterów II wojny światowej
Fot. Mea
– Tobie krwi ofiarnie przelana, niech będzie wieczna chwała – te słowa Henryka Sienkiewicza przyświecały uroczystości obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się wczoraj (03.09.) pod „Mieczami Piastowskimi” w Cieplicach. Oddano hołd poległym żołnierzom oraz zmarłym kombatantom wojennym.

- Wojna wybuchła 1 września 1939 r. o godz. 4.35 i była największym konfliktem zbrojnym na świecie. Jak co roku chcieliśmy godnie uczcić pamięć żołnierzy Września. Na terenie województwa lubelskiego było ich ok. tysiąca, na naszym uroczystym apelu już tylko trzech. 15 tysięcy kombatantów wojennych odeszło na wieczną wartę. Obecnie nasza organizacja ma ok. 1 200 kombatantów, ale połowa jest bardzo schorowana – przypominał pułkownik Edward Jakubowski, prezes okręgowego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.

Na uroczystości było ok. 12 pocztów sztandarowych związków i służb oraz około 30 pocztów szkolnych zarówno z Jeleniej Góry jak i z powiatu. – Chcemy pamiętać o naszych przodkach, którzy walczyli o wolność dla przyszłych pokoleń, czyli m.in. dla nas. Za tę wielką ofiarność oraz walecznego ducha jestem im bardzo wdzięczna. Poprzez uczestniczenie w obchodach i uczestnictwo w poczcie sztandarowym naszej szkoły mogę oddać cześć poległym żołnierzom – mówiła Eliza Jarmakowicz z III klasy Gimnazjum w Sosnówce.

- Musimy pamiętać o rocznicach i kombatantach, bo możemy się od nich wiele nauczyć, szczególnie historii oraz tego, dlaczego dziś trzeba unikać konfliktów zbrojnych – podkreślała Aleksandra Szynal, również z III klasy Gimnazjum w Sosnówce.

W obchodach wzięli udział mieszkańcy Jeleniej Góry, którzy osobiście chcieli uczcić pamięć poległych żołnierzy. – Co roku biorę udział w uroczystościach związanych z wybuchem II wojny światowej, bo moi rodzice byli na przymusowych robotach w czasie wojny. Mama miała 15 lat, jak ją wywieźli. Poza tym jestem Polką i czuję, że powinnam tu być. Jestem emerytowaną nauczycielką i wiem też, że nasza młodzież ma duże poczucie patriotyzmu – twierdziła Elżbieta Rzemińska z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
747
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
5%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
21%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group