Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 6568
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczcili pamięć bohaterów II wojny światowej

Środa, 4 września 2013, 6:43
Aktualizacja: Czwartek, 5 września 2013, 7:15
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uczcili pamięć bohaterów II wojny światowej
Fot. Mea
– Tobie krwi ofiarnie przelana, niech będzie wieczna chwała – te słowa Henryka Sienkiewicza przyświecały uroczystości obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się wczoraj (03.09.) pod „Mieczami Piastowskimi” w Cieplicach. Oddano hołd poległym żołnierzom oraz zmarłym kombatantom wojennym.

- Wojna wybuchła 1 września 1939 r. o godz. 4.35 i była największym konfliktem zbrojnym na świecie. Jak co roku chcieliśmy godnie uczcić pamięć żołnierzy Września. Na terenie województwa lubelskiego było ich ok. tysiąca, na naszym uroczystym apelu już tylko trzech. 15 tysięcy kombatantów wojennych odeszło na wieczną wartę. Obecnie nasza organizacja ma ok. 1 200 kombatantów, ale połowa jest bardzo schorowana – przypominał pułkownik Edward Jakubowski, prezes okręgowego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych.

Na uroczystości było ok. 12 pocztów sztandarowych związków i służb oraz około 30 pocztów szkolnych zarówno z Jeleniej Góry jak i z powiatu. – Chcemy pamiętać o naszych przodkach, którzy walczyli o wolność dla przyszłych pokoleń, czyli m.in. dla nas. Za tę wielką ofiarność oraz walecznego ducha jestem im bardzo wdzięczna. Poprzez uczestniczenie w obchodach i uczestnictwo w poczcie sztandarowym naszej szkoły mogę oddać cześć poległym żołnierzom – mówiła Eliza Jarmakowicz z III klasy Gimnazjum w Sosnówce.

- Musimy pamiętać o rocznicach i kombatantach, bo możemy się od nich wiele nauczyć, szczególnie historii oraz tego, dlaczego dziś trzeba unikać konfliktów zbrojnych – podkreślała Aleksandra Szynal, również z III klasy Gimnazjum w Sosnówce.

W obchodach wzięli udział mieszkańcy Jeleniej Góry, którzy osobiście chcieli uczcić pamięć poległych żołnierzy. – Co roku biorę udział w uroczystościach związanych z wybuchem II wojny światowej, bo moi rodzice byli na przymusowych robotach w czasie wojny. Mama miała 15 lat, jak ją wywieźli. Poza tym jestem Polką i czuję, że powinnam tu być. Jestem emerytowaną nauczycielką i wiem też, że nasza młodzież ma duże poczucie patriotyzmu – twierdziła Elżbieta Rzemińska z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group