Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11953
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: U Młodych Duchem

Środa, 3 listopada 2021, 8:04
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: U Młodych Duchem
Fot. Przystań Twórcza
Fitness, Gimnastyka umysłu, spotkanie z prozą i muzyką, pierwsza pomoc, andrzejkowe „erotyki”, Cieplicki Ogród Społeczny, śpiewy w kręgu i klub brydżowy – to imprezy Klubu Seniora „Młodzi Duchem” zaplanowane na listopad 2021r. w JCK Przystani Twórczej (ul. Cieplicka 74). Wstęp wolny (prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847).

W październiku wiele się działo u klubowiczów:

Fitness z elementami tańca
Panie z Klubu wzięły udział w zajęciach Fitness z elementami tańca. Wspólnie z instruktorką Barbarą Szoką prowadzącą zajęcia ćwiczyły kroki do takich tańców, jak cha cha i bachata. Nie zabrakło rozciągania z kijami i muzycznej relaksacji. Warsztaty finansowane są z Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 r.

"Duety rodzinne"
„A niech to kule biją, co za…” fantastyczny występ rodzinnego duetu Tosi i Marcina Sweklej. Młoda artystka o niesamowitej barwie głosu i dojrzałym repertuarze zaprezentowała m.in. autorskie piosenki. Grała również na nietypowych instrumentach, omawiając ich genealogię. Wspólnie z tatą stworzyli fascynujący duet wokalno-instrumentalny, który oczarował widzów. – Wróżymy jej wielką, muzyczną karierę – mówili zachwyceni seniorzy. Marcin Sweklej, artysta tworzący zespół „W Tym Sęk” (wspólnie z żoną Anną Kosą-Sweklej), zaprezentował również autorski utwór pt. „A niech to kule biją”, napisany jeszcze w czasach szkolnych. Starannie dobrane piosenki, korespondujące z formą poezji śpiewanej, odsyłały do różnorodnych emocji: były wzruszenia, ale również radość i podziw dla rodzącej się małej gwiazdy.

"Wszechobecne piękno"
„Wszechobecne piękno” zagościło u „Młodych Duchem”, dzięki pozytywnej energii przekazanej przez wspaniałą malarkę i poetkę Marię Maczkowską. Zmysłowe obrazy aniołów oraz karkonoskich atrakcji, malowane nietypową techniką, sprawiały wrażenie magicznej głębi i wręcz wychodziły z ram. Uczestnicy spotkania mieli rzadką możliwość dotknięcia struktury płótna, na którym artystka starannie rzeźbiła dłutem elementy obrazu np. aniele skrzydła. Wspaniałym uzupełnieniem artystycznej i duchowej uczty była poezja pani Marii, którą czytali również seniorzy. Okazało się bowiem, że wiersze rozdane przypadkowo, trafiły w sedno tematyki i wrażliwości konkretnych osób. Był zarówno zachwyt nad mijającymi nieubłaganie porami roku, jak i zaduma nad różnorodnością miłości i nieobliczalności życia. Nie zabrakło utworów o „młodych duchem”, czy też „przystani”, które równie przypadkowo trafiły w nieprzypadkową okoliczność spotkania naszego Klubu. Była to okazja do nabycia tomiku poezji pięknie wydanego wraz z autorskimi obrazami pani Marii, która wpisywała indywidualne dedykacje. Uczestnicy imprezy otrzymali również pamiątkowe anioły na kartkach pocztowych.

"Pałac w Sobieszowie" ze Stanisławem Firsztem
Klub Senior wziął udział w spotkaniu pt. „Pałac w Sobieszowie dawniej i dziś” ze Stanisławem Firsztem. Historyk, archeolog i znawca dziejów z terenu Kotliny Jeleniogórskiej opowiedział o ciekawych losach rodziny Schaffgotchów, która wybudowała tzw. potocznie pałac w Sobieszowie, jako największą perełkę budownictwa tamtych czasów. Uczestnicy spotkania wspominali, jak będąc dzieckiem przechadzali się po podziemiach tego domu zarządców, który stał się szkołą. Nie zabrakło informacji o bieżących planach zagospodarowania kompleksu budynków przez Karkonoski Park Narodowy.

Czym jest terapia biofeedback?
Seniorzy już wiedzą „Czym jest terapia biofeedback”. W ramach Klubu odbyło się spotkanie z Eweliną Zielonką i Pauliną Okoń z firmy Skoncentrowani.pl na temat terapii biofeedback, czyli najnowocześniejszej formy treningu mózgu. Po krótkim omówieniu technik neuroterapii, odbyły się ćwiczenia praktyczne. Dwie osoby wzięły udział w ćwiczeniach metodą regulowania bioelektrycznej aktywności mózgu, która poprawia koncentrację i pamięć, przyśpiesza efektywne uczenie się oraz niweluje chroniczne zmęczenie. Nie zabrakło pytań o schorzenia osób, z którymi na co dzień panie pracują.

Śpiewy w Kręgu z Agatą Szmigrodzką
Członkowie Klubu Seniora wzięli dziś udział w Śpiewach w Kręgu z fantastyczną artystką Agatą Szmigrodzką. Bezpłatne spotkania odbywają się co czwartek, o godz. 11.00. Seniorzy wspólnie z Panią Agatą śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, także ludowe. Seniorzy sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie, wystarczy przyjść.

Cieplicki Ogród Społeczny
Dzięki uprzejmości Pani Ireny Nowak, Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Skalnik” w Jeleniej Górze została udostępniona działka dla Klubu Seniora „Młodzi Duchem”, na której pragniemy stworzyć wymarzony od kilku lat Cieplicki Ogród Społeczny. Pani Ewa Zielonka z Klubu, jako pomysłodawczyni inicjatywy społecznej wykonała pierwsze cięcie wisienek, które są rozsiane po ogrodzie.
Pierwsze spotkanie na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego przebiegło znakomicie, dzięki m.in. fantastycznej pogodzie i zapałowi seniorów do prac ogrodniczych. Udało się powycinać samosiejki, wyznaczyć miejsce na patyki i kompostownik, zebrać jabłka ze złotej renety, pograbić liście, a przede wszystkim zintegrować się. Nie zabrakło pomocy przechodniów zainteresowanych naszymi działaniami oraz rozmów z ogrodnikami – sąsiadami. Otrzymaliśmy bardzo ciekawe ulotki od Pani Ireny Nowak Prezes ROD „Skalnik” m.in. na temat akcji segregacji, oszczędzania i zbierania wody na działkach, pielęgnacji roślin i trawników, nowoczesnym ogrodnictwie, a przede wszystkim regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego dla każdego uczestnika. Seniorzy podziękowali serdecznie za wsparcie inicjatywy Klubu Seniora „Młodzi Duchem” oraz możliwość rozwijania wiedzy ekologicznej i ogrodniczej. Pani Krysia z Klubu i Ciepliczanin wsparli działania seniorów przekazując grabie i piłę.

Serdecznie zapraszamy na spotkania w listopadzie 2021 r. Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

- „Fitness z elementami tańca” (kontynuacja) - 8, 15 i 22.11.2021 r. (poniedziałki) godz. 11.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Zajęcia będą trwały do 22 listopada 2021 r. w wyznaczonych terminach. Warsztaty poprowadzi Barbara Szoka. Będzie to doskonała okazja do połączenia piękna tańca z różnymi formami ćwiczeń ruchowych. Nie zabraknie nauki salsy. W razie zaostrzenia przepisów epidemicznych zajęcia zostaną poprowadzone przez Internet za pomocą programu ZOOM oraz Messengera. Zajęcia „Fitness z elementami tańca” realizowane są z Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2021, realizacja zadania – Integracja Seniorów, którego organizatorem jest Ognisko TKKF Zabobrze przy JSM i Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

- Gimnastyka umysłu - 3.11.2021 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Trzecie spotkanie z Panią psycholog Anną Figiel - wykład i ćwiczenia pamięci. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu pt.: ”Psychoedukacja i profilaktyka wczesnego wykrywania chorób otępiennych wśród mieszkańców Jeleniej Góry po 60 roku życia” realizowany jest w zakresie zadania publicznego Działanie na rzecz osób w wieku emerytalnym w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego przez Fundację POMAGANIE PRZEZ WSPIERANIE z Jeleniej Góry. Odbędą się zajęcia edukacyjne oraz możliwość umówienia się na wykonanie testu przesiewowego w kierunku wczesnego wykrywania chorób otępiennych. Uczestnicy projektu (60+) w ramach realizacji zadania zostaną objęci działaniami takimi jak: - badania przesiewowe w kierunku choroby otępiennej wraz z indywidualną psychoedukacją odpowiednią do wyniku testu (w przypadku wykrycia choroby otępiennej senior uzyska kompleksową informację co do dalszej ścieżki w postępowaniu medycznym), - psychoedukacja dotycząca minimalizowania skutków obniżania się funkcji poznawczych. W samym spotkaniu (bez późniejszej możliwości indywidualnych spotkań na badanie) mogą wziąć udział również osoby w wieku 50+.

- „Spotkanie z prozą i muzyką” - wieczór literacki i zespół Szafiry. - 10.11.2021r. (środa) godz. 17.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Pisarz Zdzisław Ratajski jest prezesem Stowarzyszenia Nasze Marczyce, przewodniczącym Rady Seniorów Gminy Podgórzyn oraz Rady Seniorów Powiatu Karkonoskiego, działa też w Dolnośląskiej Społecznej Radzie Seniorów, uczestniczy w działaniach Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, prowadzi zespół Szafiry. Napisał książkę „Marczyce dawniej i dzisiaj. Monografię historyczno-kulturową”, wydaną przez Wydawnictwo Poligrafia „AD REM” z Jeleniej Góry w 2013 roku. - Wydawnictwo dedykowane jest moim zmarłym rodzicom i tym wszystkim mieszkańcom Marczyc, którzy w 1945 roku przybyli i osiedlili się na tej ziemi pełni obaw, że za chwilę mogą znowu wracać w nieznane strony oraz dla tych, którzy nie z własnej winy musieli te tereny opuścić – opisuje pisarz. Kolejną powieścią jest „RÓD-Księga pierwsza” z pogranicza dokumentu historyczno-przygodowego z elementami science fiction. Jej kontynuacją jest druga księga pt. "Kraina Olbrzyma". Fabuła opowieści rozgrywa się u podnóża Gór Olbrzyma, na terenach dzisiejszego Dolnego Śląska. Z kolei „Moja Ojczyzna” – KSIĘGA TRZECIA to historia z życia wzięta. Życie ludzi mieszkających w tej małej, dolnośląskiej wsi od połowy 1945 roku do końca tego tysiąclecia. Pisarz jest również członkiem zespołu wokalno-instrumentalnego Szafiry, który wystąpi dla Klubowiczów. Jest to grupa seniorów z Gminy Podgórzyn skupiona wokół Gminnej Rady Seniorów. W swoich działaniach pomagają innym osobom starszym poprzez muzykę i śpiew w aktywnym spędzaniu wolnego czasu oraz w utrzymywaniu stałych kontaktów z rówieśnikami. Śpiewają różnorodne utwory m.in. polskie, rozrywkowe i patriotyczne.

- Pierwsza pomoc cz.2 – ćwiczenia na fantomach - 17.11.2021 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Zajęcia z samoobrony oraz pierwszej pomocy poprowadzi Beata Sasulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Będzie to okazja do poznania podstawowych metod reanimacji na fantomach. W razie zmian obostrzeń epidemicznych spotkanie zostanie zrealizowane w formie on-line.

- Cieplicki Ogród Społeczny - spotkanie w Przystani Twórczej 17 listopada 2021 r. o godz. 17.00 (po spotkaniu o Pierwszej pomocy z Policją o g. 16.00) zaplanowaliśmy spotkanie z Panią Ireną Nowak, Prezesem ROD „Skalnik” i Panią Marią Szkaradek z delegatury PZD w Jeleniej Górze, które opowiedzą o ogrodach i ogrodnictwie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

- Andrzejkowe „erotyki” – spotkanie z poezją Stanisława Schuberta - 24.11.2021 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Z okazji Andrzejek Klubowicze będą mieli okazję poznać poezję Stanisława Schuberta w postaci humorystycznych „erotyków”. Wiersze dyrektora Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych wydane zostały w Almanachach Lipy Czarnoleskiej. Będzie to również okazja do rozmowy na temat działalności KSON-u. W razie zaostrzenia przepisów epidemicznych spotkanie zostanie zrealizowane w formie on-line.

- Cieplicki Ogród Społeczny – cykl spotkań w ogrodzie – piątki godz. 11.00. Zbiórka przy Przystani Twórczej (ul. Cieplicka 74 – budynek SP 6). Serdecznie zapraszamy Klubowiczów i nie tylko żeby obejrzeć wspólnie ogród, porozmawiać o możliwościach i planach, kto będzie miał ochotę może razem z Klubem porządkować go. Ale można również wesprzeć Klub wiedzą, podpowiedzieć kilka sprawdzonych rozwiązań, a może ktoś ma niepotrzebną piłę ręczną do drzewek, którą może się podzielić z Klubem.

- Śpiewy w Kręgu (cykl) - 4, 18 i 25.11.2021 r. (czwartek) godz. 11.00. Wstęp wolny. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wspólnie z Agatą Szmigrodzką śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, także ludowe. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie, wystarczy przyjść.

- Klub Brydżowy – część Klubowiczów spotyka się w czwartki lub piątki ok. godz. 15.30 gdy skompletuje 4 lub 8 graczy. Brydż jest towarzyską formą gry. Wstęp wolny. Nowe osoby mogą zapisać się pod nr tel. 502 474 847.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
1
13%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group