Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8505
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tygrzyk paskowany (groźny?) mieszkaniec naszych łąk

Środa, 9 września 2015, 8:07
Aktualizacja: Czwartek, 10 września 2015, 9:25
Autor: Karolina Matusewicz
Jelenia Góra: Tygrzyk paskowany (groźny?) mieszkaniec naszych łąk
Fot. Czytelnik
Spacerując z psem po łąkach w okolicach ul. Lubańskiej w Cieplicach, nasz Czytelnik zobaczył i sfotografował dość dużego, przypominającego ubarwieniem osę pająka. Próbując ustalić, jaki jest to gatunek, natknął się na informację, że jest to osobnik jadowity. Postanowiliśmy zweryfikować tę informację.

- Pająk na zdjęciu to samica tygrzyka paskowanego. Samce są znacznie mniejsze. Jeszcze kilka lat temu pająk ten rzadko spotykany w Polsce. Obecnie jest gatunkiem pospolitym, występującym na terenie nizinnym i pogórzu – mówi Leszek Kośny, starszy kustosz z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Tygrzyk paskowany (z łac. argiope bruennichi) należy do dużych pająków. Samica osiąga nawet 2,5 cm długości ciała, do której dochodzą jeszcze długie nogi. Samce są dużo mniejsze i ich ciała mierzą zaledwie 4-6 mm. Jest to niewątpliwie największy w Polsce pająk budujący sieć.

- Ciekawostką jest, że pająk ten wije zygzak na środku pajęczyny. Jest to swego rodzaju wzmocnienie sieci, które gwarantuje, że nie wydostaną się z niej duże osobniki, np. koniki polne. Już po samej sieci można rozpoznać tygrzyka paskowatego – mówi Leszek Kośny.

Choć tygrzyk jest pająkiem jadowitym, jego jad nie jest groźny dla życia i zdrowia człowieka. Po ukąszeniu może pojawić się obrzęk lub miejscowa martwica tkanek, albo podobnie jak przy użądleniu przez osę – reakcja alergiczna. Nie jest to jednak pająk agresywny, dlatego nie ma powodów, aby się go obawiać i rezygnować ze spacerów po łąkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group