Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4147
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trzynastka na medal

Sobota, 24 listopada 2018, 13:05
Aktualizacja: Niedziela, 25 listopada 2018, 7:02
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Trzynastka na medal
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Tym razem prezentujemy Miejskie Przedszkole nr 13, mieszczące się na jeleniogórskim Zabobrzu. Pod opieką tej placówki jest 125 dzieci, które uczą się w pięciu przedszkolnych grupach. Dyrektorem jest Ewa Duziak, która ponad wszystko ceni sobie współpracę z rodzicami. – To dzięki rodzicom nasze przedszkole ma tak wiele sukcesów, a dzięki mojej kadrze placówka tak pięknie jest ozdobiona – mówi szefowa placówki.

Rozskakaną grupą Żabek opiekują się: Maria Królikowska, Agnieszka Kitala i Anna Kaźmierczak. Kolorowymi Motylkami zajmują się: Małgorzata Lara, Emilia Paczkowska i Luiza Patlewicz. Z radosną grupą Stokrotek pracują: Ewelina Gadzina, Urszula Arasymowicz i Aneta Rąpała. Z tą gromadką Smerfów pracują: Arleta Łapacz, Ewa Duziak, Agnieszka Kostuj i Justyna Kruczyńska. A Biedronkami opiekują się: Urszula Sokołowska, Joanna Rak i Violetta Bartko.

Już od progu Miejskiego Przedszkola nr 13 widać, że placówka stara się, by maluszki czuły się tu jak w bajce czy we własnym domu. Korytarze, sale czy szatnie są tu pięknie udekorowane.

- To zasługa moich nauczycielek, ale nie tylko – mówi dyrektor Ewa Duziak. – Również cała obsługa angażuje się w dekorację przedszkola, a ja ich wspieram. Jedna z pań wymyśliła nam motto przedszkola, ktoś inny podpowiedział kolejne fajne rzeczy. Staramy się to wszystko wdrażać, bo to działa na wyobraźnię dzieci – dodaje dyrektor.

Ewa Duziak w swojej pracy stawia na dobry kontakt z rodzicami. Jak mówi – to w nich jest siła i moc tej placówki.

- Nasi rodzice spotykają się raz w miesiącu i dyskutują, co by jeszcze fajnego zrobić – opowiada szefowa przedszkola. – To dzięki nim mamy tyle ciekawych inicjatyw. To rodzice zapraszają maluchy do swoich miejsc pracy, przychodzą do nas, by czytać w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przynoszą nam również różne rzeczy pomocne w nauce, wymyślają fajne inicjatywy. Na pierwszym miejscu są u mnie dzieci, na drugim rodzice. Rodzice są tu równolegle traktowani z kadrą pedagogiczną, bo nikt od nich lepiej nie wie, czego potrzebują ich dzieci – dodaje dyrektorka.

Poza stałymi zajęciami w przedszkolu odbywają się także: zajęcia teatralne prowadzone przez aktora teatru, szachy, rytmika, j. angielski, tańce czy terapia pedagogiczna i logopedyczna dla dzieci potrzebujących.
Placówka prowadzi też szereg programów autorskich: „Bezpieczny przedszkolak”, „Zdrowe dziecko”, „Adaptacja bez łez”, „Abc małego sportu- lubimy ruch i zabawę”, „Zabawa w teatr” (innowacja pedagogiczna zatwierdzona przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu), „Bądźmy bezpieczni”, „Przedszkolak w roli ucznia”, „Jestem przyjacielem zwierząt”, „Mały opiekun zwierząt”, „Wśród innych dla innych”.
W ramach licznych osiągnięć na swojej liście przedszkolaki 13 mają m.in.: mistrzostwo Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa „Uczę się bezpiecznie żyć” (2018r.), I miejsce w Jeleniej Górze w kategorii „Przedszkole na medal”, certyfikat „Bezpieczne przedszkole”, wyróżnienia i dyplom uznania w polsko-czeskich Dziecięco-Młodzieżowych konfrontacjach teatralnych „Teatrrrałki” (uczestniczymy od wielu lat), II i III miejsca oaz wyróżnienia w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

- Jesteśmy także organizatorami wielu imprez i wycieczek: corocznej Tanecznej Olimpiady Malucha dla innych przedszkoli, Dzień Dziecka jest u nas wyjazdowy np. Dinoparku, Cyrklandu, Safarii Zoo w Czechach – wymienia Ewa Duziak. - Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Dzień Kreatywności Akademii Wyobraźni Ciastoliny Play – Doch”, od kilku lat jesteśmy organizatorami ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Portret mojej mamy”, który cieszy sie ogromnym zainteresowaniem. Wymieniamy się pocztówkami z przedszkolami z całej Polski. Mamy też akcje charytatywne, przeprowadzane na terenie przedszkola jak i poza „Pomoc dla Marcelka”, „Zbiórka nakrętek”, zbiórki organizowane dla Domu Samotnej Matki w Pobiednej oraz „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”, „Góra Grosza”. Organizujemy Piżamę Party, połączoną z nocowaniem w przedszkolu. Co roku staramy się jak najwięcej pokazać dzieciom w ramach wycieczek grupowych m.in. do „Osady Średniowiecznej” w Kopańcu oraz do Bukowca pod hasłem „Zdobywamy wieżę widokową”, Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie, na Ranczo Grappa w Pielgrzymce, do Fabryki Bombek w Złotoryi, wycieczki w góry „Zdobycie Śnieżki”, „Ostrzycy” oraz ogniska integracyjne w plenerze – wszystkie te wycieczki odbyły się wspólnie z całymi rodzinami. Braliśmy również udział w projektach ekologicznych we współpracy z Urzędem Miasta w Jeleniej Górze: „Twórczy recykling”, „Ekologiczno – przyrodnicze inspiracje”, „Mali badacze wody”. Włączamy się też w projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska”. Mamy szeroki i atrakcyjny wachlarz zajęć otwartych dla rodziców i uroczystości przedszkolnych – wylicza E. Duziak.
Każdego roku w przedszkolu dzieci obchodzą urodziny i otrzymują personalizowany prezent np. poduszkę z imieniem czy ręcznik ...

Ponadto w przedszkolu odbywa się wiele imprez i uroczystości wenatrzprzedszkolnych, jak i integrujących środowisko. Przedszkole aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych też w środowisku lokalnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
1007
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group