Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13589
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Trzynastka” dba o środowisko... z klasą!

Wtorek, 9 stycznia 2018, 11:01
Aktualizacja: Środa, 10 stycznia 2018, 7:11
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: „Trzynastka” dba o środowisko... z klasą!
Fot. Przemek Kaczałko
Projekt edukacyjno–ekologiczny "Zbieraj z klasą" propagowany jest w całej Polsce, a akcja promocyjna zawita w tym roku do 20 szkół. Jedną z nich była Szkoła Podstawowa Nr 13 w Jeleniej Górze, która na spotkanie z artystami zaprosiła do Jeleniogórskiego Centrum Kultury przedszkolaków zgodnie z zasadą "czym skorupka za młodu...".

Akcja ma na celu zbieranie baterii i elektrośmieci, które później są utylizowane, dzięki czemu mamy czystsze środowisko. Akcja procentuje na lata, bo im szybciej zaczniemy dbać o to środowisko, tym dłużej będziemy żyli w fajnym otoczeniu - powiedział Mariusz Totoszko, jeden z ambasadorów akcji.

To właśnie były wokalista zespołu Volver wraz z Justyną Tomańską promują szczytną inicjatywę mającą na celu edukację ekologiczną, zaczynając od najmłodszych. - Mówimy co to jest ekologia, jak wyglądają baterie i gdzie należy je wyrzucać, a gdzie nie można. Na przykład jedna bateria "paluszek" wrzucona do wody, może nam skazić 400 litrów! - mówił Mariusz Totoszko. Całe spotkanie było ułożone w formie zabawy - było dużo śpiewania, ćwiczeń, zabawy, a także upominki dla uczestników. - Dzięki temu dzieci się nie nudzą - zaznaczył ambasador akcji.

Organizatorzy podkreślają, że uświadomione dziecko niekiedy zwraca rodzicom uwagę, że nie można wyrzucać baterii do kosza, tylko zbierają i zanoszą do szkoły, a później placówka ma szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. Za pierwsze miejsce jest tygodniowa wycieczka do Słowenii, drugie miejsce to pobyt w Kołobrzegu, a trzecie - w ośrodku na Mazurach. - To dzieci też mobilizuje - nie kryje zadowolenia M. Totoszko. Akcja rozpoczęła się dwa lata temu i brało w niej udział 1000 placówek, a w tym roku ta liczba urosła do ponad 1600, co przełożyło się na zebranie 16 proc. elektrośmieci w skali całego kraju.

- To pierwsze takie wydarzenie w Jeleniej Górze. Chcemy podzielić się wiedzą o tym projekcie z pozostałymi placówkami Jeleniej Góry - podkreśliła Barbara Marszałek-Szurek, dyrektor SP 13. - Zaprosiliśmy wszystkie jeleniogórskie przedszkola miejskie i kilka niepublicznych. Chcemy najmłodszym jeleniogórzanom sprawić mnóstwo radości, a po drugie ekologii musimy uczyć od najmłodszych lat - dodała dyrektorka placówki, w której od wielu lat zbiera się baterie i akumulatory.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group