Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5892
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzy pomysły dla Jagniątkowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 maja 2015, 7:59
Aktualizacja: 8:01
Autor: Zeb
Fot. Zeb
Ani władze Jeleniej Góry, ani „Wodnik” nie zostawią mieszkańców Jagniątkowa samym sobie. Chodzi o kłopoty związane z odprowadzaniem domowych ścieków. W czasie spotkania z mieszkańcami tej dzielnicy poinformowano ich o trzech koncepcjach rozwiązania problemu.

- Czasu na przygotowanie mamy bardzo dużo - mówił wiceprezydent Jerzy Łużniak. - Kiedy spotkamy się znowu jesienią tego roku, przedstawimy projekty i poinformujemy, który z nich będzie najkorzystniejszy.

Koncepcje są trzy. Omówił je Wojciech Jastrzębski, prezes „Wodnika”. Pierwsza, na pierwszy rzut oka najatrakcyjniejsza, zakłada budowę sieci kanalizacyjnej. Niestety, obarczona jest poważnymi wadami. Jagniątków leży w górach na terenie trudnym geologicznie. Budowa kanalizacji pochłonęłaby więc aż około 17 mln zł. Zważywszy na to, że w dzielnicy tej mieszka mniej niż 700 osób, cena inwestycji, w przeliczeniu na jedną rodzinę, byłaby niesamowicie wysoka. Przedsięwzięcie odbiłoby się także na cenie ścieków obowiązującej dla całej Jeleniej Góry. Musiałaby ona po prostu wzrosnąć. Poza tym mieszkańcy Jagniątkowa byliby zobowiązani zapłacić za przyłącza kanalizacji do ich domostw. Cena budowy jednego metra takiego przyłącza waha się od 600 zł do 1 tys. zł. Przeciętnie by trzeba położyć od kilku do kilkudziesięciu metrów rur… Co równie ważne do kanalizacji, zgodnie z przepisami, musieliby się podłączyć praktycznie wszyscy - bez względu na to, czy ich stać, czy nie.

Drugi wariant zakłada budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i jest o połowę tańszy. Szacunkowo kosztowałby 8,8 mln zł. Partnerem mieszkańców w budowie byłoby miasto, które starałoby się o dofinansowanie zadania na przykład ze środków Unii Europejskiej. Roczny koszt użytkowania takich oczyszczalni waha się od kilkuset złotych do ok. 1 tys. zł. Niektóre służyłyby kilku rodzinom. Oczyszczalni powstałoby zapewne około 150.

Trzeci pomysł polega na połączeniu dwóch poprzednich. Do niżej położonej części Jagniątkowa doprowadzona zostałaby kanalizacja, a w wyżej położonej części powstałyby przydomowe oczyszczalnie.

Wczorajsze (20.05) spotkanie em, zorganizował radny Robert Obaz. Wzięło w nim udział około 30 osób. Dziś o godz. 18.00 podobne odbędzie się w Goduszynie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~MC 21-05-2015 8:31
Z ludźmi zawsze należy rozmawiać. Nie można ich lekceważyć. Brawo!
~ab+ 21-05-2015 8:34
Dwóch "projektantów "od inżynierii sanitarnej . Jak zwykle politycy znają się na wszystkim. Czy nie lepiej zapytać Czechów lub Austryjaków?
~ 21-05-2015 9:24
A co Jagniątków to osobne państwo ??? Społeczeństwo polega na tym że podatki biednych i bogatych dzielone są równo miedzy wszystkich więc argument cenowy nie gra chyba roli.
~ 21-05-2015 11:59
Dziękujcie Bogu, że nie będziecie musieli być podłączeniu do sieci ka...lizacyjnej, dzięki temu odpadną wam drakońskie płaty za wodę i ścieki... Zapytajcie ludzi którzy są podłączeni do KSWIKu...
~najpierw 21-05-2015 12:53
dofinajsujcie tych, co wydali setki tysięcy na budowę oczyszczalni przydomowych.
~ 21-05-2015 17:46
Były radny z Jagniątkowa chyba też popiera inicjatywę swojego partyjnego przyjaciela, obecnego radnego.
~ 22-05-2015 5:38
Bardzo górnolotne koncepcje. Na szczęście pasują do każdej miejscowości.
~z Jagniątkowa 23-04-2016 12:57
dzień dobry, chciałbym Państwa zapytać, czy w przedmiocie dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni w Jagniątkowie zapadły jakieś konkretne postanowienia? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group