Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8200
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach

Poniedziałek, 16 stycznia 2012, 8:50
Aktualizacja: 8:51
Autor: Accipiter
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że nie wszystkie miejsca dla turystów są dostępne.

Trzeci stopień (w pięciostopniowej skali rosnącej) został ogłoszony w miniony piątek w Karkonoszach z powodu intensywnych opadów śniegu. Wiatr z kierunków północno-zachodnich wieje z prędkością mniejszą nić 15 m/sek. Temperatura wynosi ok. -10°C i -11°C w partiach szczytowych. Pokrywa śniegu sięga wysokości od 30 do 100 cm.

- Padający śnieg jest transportowany i odkładany na strony zawietrzne przez wiatr w formie poduszek śniegowych będących swoistymi pułapkami. W tych miejscach możemy spodziewać się zwiększonego zagrożenia lawinowego – czytamy w komunikacie GOPR.

Zagrożenie jest znaczne. Turyści nie powinni wychodzić w góry powyżej górnej granicy lasu. Szczególnie dotyczy to wzmiankowanych form terenowych na zboczach kotłów polodowcowych. W tych miejscach pokrywa śnieżna ze śniegu świeżego przewianego jest umiarkowanie lub słabo związana z warstwami starego śniegu zmrożonego.

Wyzwolenie lawin jest możliwe na stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Ze względu na zmiany kierunku wiejącego wiatru zagrożenia należy spodziewać się na stokach o różnych wystawach, a także należy zwrócić uwagę również na zbocza niewielkich form terenu.

W okresie zimy, ze względu na zagrożenie lawinowe, szlaki prowadzące przez kotły polodowcowe są zamknięte przez dyrekcję Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group