Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6045
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa debata, jak rozwiązać brak parkingów w centrum Cieplic

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 marca 2013, 7:36
Aktualizacja: Piątek, 22 marca 2013, 7:50
Autor: Mea
Fot. Mea
Zamknięcie Placu Piastowskiego dla ruchu, utworzenie ulic jednokierunkowych w centrum, zagospodarowanie nieużywanych terenów na miejsca parkingowe, wprowadzenie zakazu postojów: całkowitego lub czasowego, ustawienie parkomatów, czy też wybudowanie parkingu piętrowego koło „Korony” – to pomysły na udrożnienie ulic w centrum Cieplic.

Omawiano je podczas wczorajszego (20.03.) spotkania w siedzibie Rady Jednostki Pomocniczej Miasta Jelenia Góra „Uzdrowisko Cieplice”.

W spotkaniu wzięli udział członkowie tzw.Rady Cieplic, jeleniogórscy radni, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Zarządu Dróg i Mostów oraz Szpitala MSWiA.
Portal Jelonka.com przeprowadził sondę, w której można było zagłosować za lub przeciw wprowadzeniu w cieplicach płatnej strefy parkowania. Opinie na ten temat zbierała Rada Cieplic poprzez e-maile i podczas dyżurów. – W sondzie na Portalu Jelonka.com wypowiedziało się aż 2 tys. 209 mieszkańców, w tym za wprowadzeniem parkomatów było 24 procent, a przeciw 76 procent - powiedziała Anna Bałkowska z Rady Cieplic.

- Mieszkańcy składali propozycje m.in.: zamknięcie dla ruchu Placu Piastowskiego, ograniczenie kilkugodzinnego parkowanie samochodów przez licealistów i studentów na Placu Kombatantów, wprowadzenie na ulicy Fabrycznej przy banku zakazu zatrzymywania się po obu stronach ulicy. Postulowano również, by na Placu Zdrojowym kuracjusze nie blokowali na cały dzień parkingów, a to można zrobić poprzez pewne ograniczenia postojowe – dodała.

Ważne jest też oznaczenie parkingów w Cieplicach, które powstały niedawno, a stoją puste np. przy ul. Oskara Langego.

- Parkowanie w Cieplicach jest dużym problemem, zwłaszcza w centrum. Problem będzie jeszcze większy gdy zostaną otwarte termy i muzeum w dawnym Klasztorze Cystersów, dlatego trzeba znaleźć kompromis. Jedni chcą, by zwiększyć liczbę miejsc parkingowych, drudzy chcą mieć ciszę i spokój. Deklaruję reprezentować takie stanowisko w radzie miasta, które wesprą tzw. radni Cieplic i ich mieszkańcy - podkreślił Józef Gajewski, jeleniogórski radny.

Wiadomo, że większość mieszkańców Cieplic parkomatów nie chce. To stanowisko popiera jeleniogórski radny Miłosz Sajnog. - Jestem przeciwny ustawieniu parkomatów w Cieplicach, bo to jedynie powodowałoby wynajdywanie dzikich miejsc postojowych przez kierowców. Lepiej spróbować znaleźć nowe miejsca na kilka samochodów i je zagospodarować i to nie muszą być od razu wielkie tereny. Obawiam się też, że gdy zamknie się całkowicie centrum Cieplic dla ruchu, to turyści tu nie przyjadą i będą wydawać pieniądze gdzie indziej – mówił Miłosz Sajnog.

Jedna z radnych Cieplic zaproponowała, by na skwerze zieleni koło Apteki „Pod Koroną” wybudować w przyszłości parking piętrowy. Wielu uczestników spotkania zastanawiało się też nad przywróceniem ruchu jednokierunkowego np. przy poczcie w Cieplicach, co już funkcjonowało kilka lat wcześniej, dzięki czemu pobocze ulic można by zagospodarować na miejsca postojowe.

- Będziemy pisać wnioski o utworzenie symulacji miejsc, gdzie byłoby można utworzyć nowe miejsca parkingowe. Trzeba też przeanalizować czy zamknąć całkowicie centrum Cieplic, jako uzdrowiska, które musi ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, czy lepiej wprowadzić ruch jednokierunkowy. Dodam, że już udowodniliśmy, iż dostawcy do każdego sklepu mogą dojechać od tyłu budynków przy Placu Piastowskim, a jednak nadal jeżdżą przez środek tego placu, łamiąc przepisy. Dlatego też udrożnienie ruchu samochodowego w całym uzdrowisku i znalezienie nowych miejsc postojowych jest możliwe, a co ważniejsze niezbędne - zaznaczył Robert Futerhendler z Rady Cieplic.

Wnioski Rady Cieplic mają być złożone w jeleniogórskim Urzędzie Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~Derik 21-03-2013 7:52
Ręce precz od skweru zieleni "Pod Koroną". Ulicę dalej (72 metry) jest błotniste klepisko - tam zróbcie parking - niekoniecznie wielopoziomowy. Co z tego, że przy Langego jest parking - kto o nim wie? Ogromne pole do popisu jest koło Fampy (ulica Fabryczna) - dogadać się z Fampą i zrobić parkingi - blisko centrum i w dodatku na kilkadziesiąt samochodów- skorzystają wszyscy, bo do liceum i polibudy też blisko przez park. Komu przeszkadzają parkujący uczniowie i studenci na Placu Kombatantów? Na palcach jednej ręki mogę policzyć dni, gdy nie można tam znaleźć miejsca. Że brakuje miejsc przy imprezach masowych - zrozumiałe, ale normalnie nigdy nie miałem problemu, żeby zaparkować w Cieplicach - a jeżdżę często i o różnych godzinach. Najlepiej zróbcie parking w parku - na coś się przyda.
~z cieplic 21-03-2013 7:56
Jasne !piętrowy parking na skwerku koło "Korony" - ciekawe jaki udział w planowanej inwestycji będzie miała "Radna Cieplic"??? To droga do szkoły i kawałek zieleni, której i tak w Cieplicach niewiele jak na uzdrowisko! A może tak Biedronke przerobić na parking co?! To wcale nie głupie, tym bardziej że kiedys tam był duży parking....
~HaHa 21-03-2013 8:02
Znając życie i tak będą zamontowane parkomaty w Cieplicach, aby doić jeszcze więcej kasy...
~miesz 21-03-2013 8:11
budynek za policja jest do rozbiórki tam postawić pietrówke,odrazu by byl strzeżony.
~sla 21-03-2013 8:18
nad czym tu debatować ?? Zbudować parking podziemny - proste jak nie powiem co. Ale w JG wiemy jak długo się buduje parkingi więc ... marzenia ściętej głowy :P Pozdro wiosna
~zenek____88 21-03-2013 8:50
Ta Pani ma pomysly jak z Sci Fi, parking pietrowy pod korona... nie mozna sie doczekac reperacji drog a ona o parkingach pietrowaych jak naokolo pelno wolnego miejsca, na glowe jej cos uderzylo....
~szofer 21-03-2013 8:54
Podziemny odpada bo wysoka woda podskórna a i częste podtopienia,wyciąć krzaki przy Kombatantów przynajmniej nie będzie syfu,wyburzyć komórki srajniki,pustostany oczyścić dzielnicę z somowolek od czasów 50 do teraz.
~skomplikowan 21-03-2013 9:05
To proste zlikwidować zakazy zatrzymywania i po.....................
~szofer 21-03-2013 9:13
Pikuś zapomniałeś dodać "zakaz puszczania bąków" widzialem na Krupówkach przy wejściu do klepów.
~pikuś 21-03-2013 9:13
Proponuję wybudować w Cieplicach metro. "Drukarnia", Korona, Plac Piastowski; boczna nitka - "Termy Cieplicke",Kościół. ... i ul. Lubańska! Na bagnach za "giełdą" stworzyć parkplatz dla wszystkich pojazdow na gumowych kołach. Oczywiście płatny. W "Centrum" Uzdrowiska na ciągach komunikacyjnych rozwinąć czerwone dywany-chodniki, estetycznie je zadaszyć,zlikwidować bariery dla niepełnosprytnych, tzn. dla Kuracjuszy (przepraszam), zlikwidować krawężniki i schody ... Dym z kominów transportować rurociągiem do podziemnych magazynow, gdzieś nad Morze Bałtyckie ... Dla mieszkańców ogłosić permanentną Godzinę Policyjną i tylko na podstawie extra-zezwolenia pozwolić wychodzić i wracać do domów. Kur(...)acjusze będą zadowoleni.
~poiu 21-03-2013 9:14
Mamy juz ulicę Id... Radnego (d. Dułowa), będziemy mieć parking Kr... Radnej. Za parking przy Langego powinien ktoś beknąć. Podręcznikowy przypadek wywalenia cudzych pieniędzy ( i nieważne, że z Unii!)w błoto.
~pikuś 21-03-2013 9:17
Ten dubel to nie moja sprawka. Ale i tak przepraszam.
~ekolog 21-03-2013 9:34
Pomysł radnej świetny propuję do niego wrócić przed kampanią wyborczą do rady miasta efekt murowny.Zamiast siediec i wymyślać takie cuda może by tak pochodzić po terenie. Wzdłuż rzeki przy fabrycznej teren do wykorzystania,pod wałami piękny parking tylko wydzierżawiony miast trzepie kasę iprobelmu nie ma. Takich miejsc jest w Cieplicach multum.Zakaz parkowania powinien być umieszczany z głową czy ktoś idział powykrzywiane nowe lampy uliczne napawdę trzeba użyć wyobraźni aby to skojarzyć.
~pikuś 21-03-2013 9:53
Drapieżny kapitalizm to dla prymitywnych neofitów tego systemu - dziwnym zrządzeniem losu zasiadających w stworzonych dla jego obsługi strukturach - obowiazek dręczenia współobywateli wymyślonymi w przypływie jakiegoś psychicznego ataku pomysłami. Zdrowy rozsądek i przestrzeganie zwykłych zasad współżycia to za mało. Trzeba błysnąć idiotyzmem, żeby zaistnieć.
rymcycymcy 21-03-2013 10:25
No tak :) Niech się baby wezmą za drogowe przepisy ! :) ...to ja się chyba nauczę kleić pierogi ! ;)
~18 sqandal 21-03-2013 10:25
wyeliminowqć całkowicie ruch samochodowy z centrum a parkingi na obżerzach Cieplic. Dość cwaniactwa i wygodnictwa!
~do rady Ciep 21-03-2013 10:34
Proponuję radzie Cieplic zainteresować się chaszczami na tyłach parkingu przy pl. Kombatantów (od strony policji). Jest to mirjsce libacji miejscowych szmondaków i meneli oraz publiczny szalet, także dla parkujących i turystów ze stających tam autokarów. Aha, i jedno wielkie śmietnisko!!!
~ 21-03-2013 10:43
ta rada Cieplic niech się lepiej zdymisjonuje i zwolni pomieszczenia które komuś innemu bardziej się przydadzą bo wyraźnie widać że pchają się na "salony" nie po to by pomóc tej dzielnicy JG lecz po to żeby zaistnieć (tak jak dawniej królowie toczący niepotrzebne wojny po to by zapisać się w historii) i zdobyć znajomości dzięki którym dopchają się do koryta z naszymi podatkami
~uff 21-03-2013 10:45
fajna ta czarnula z 5 foto :-) *
~sa(n)tan(a) 21-03-2013 10:51
zamiast ułatwiać to jak zwykle same utrudnienia - zakazy i płatne parkingi a później się dziwią że ludzi nie ma ...
~Baba 21-03-2013 11:21
Jest miejsce,ale to musi zatwierdzić architekt ,ale nie my.My tylko ukierunkujemy jego prace.O tusz za pocztą a tam było ogrodnictwo duży teren,tam teraz rosną chaszcze i proponuję zrobić zwykły parking.Wszędzie blisko i koszt będzie mały.Przecie Cieplic nie stać na wybudowanie parkingu piętrowego. Radni Cieplic też są potrzebni .
~Ciepliczek 21-03-2013 12:35
...jeden piętrowy parking już mamy , nawet w centrum, nieopodal rynku ( ul. Kopernika ) , nawet "piękna" galeria przy nim stoi,a jakie jest zainteresowanie nim to chyba wszyscy wiemy !!!
~przemądrzała 21-03-2013 12:45
Racja, za pocztą teren zachwaszczony, wyczyscic, zagospodarowac i parking \" JAK TA LALA \'. a tak w nawiasie /gonic wszystkich; kuracjuszy, uczniow, studentow, turystow, małe dzieci, psy, koty, gołębie bedzie cicho i spokojnie. A ostatni zgasi swiatlo. I tyle w temacie.
~Obserwator. 21-03-2013 12:58
Nasi włodarze najlepiej co robią to debatują i to im wychodzi najlepiej :):):)
~Ryś z Klanu 21-03-2013 14:17
A gdyby tak zamiast debatowania,wyjść na miasto i się rozejrzeć?W pól godziny można obejść Cieplice i znaleźć co najmniej kilkanaście miejsc,gdzie za nie wielkie pieniądze można by rozwiązać problem.okazuje się,że tak się nie da bo to jest za proste, to takie nie polskie!Bo my Polacy jak nie skomplikujemy sobie życia to tracimy tożsamość narodową!
~....123 21-03-2013 15:08
Coś mi się wydaje, że tutaj nie chodzi o miejsca parkingowe tylko o nowe możliwości zdzierania kasy. Jest pełno miejsc parkingowych.
~dundersztyc 21-03-2013 15:18
Uzdrowisko - Debaty Śląskie Zdrój. A jak dalej "złotouści" będą debatować, zamiast COKOLWIEK robić, będziemy mieli Debaty Śląskie Ch*. Za klasykiem, Kiepskim Ferdynandem: "gadać to każdy potrafi, tylko robić nie ma komu".
~popey 21-03-2013 18:53
w Cieplicach problemem jest bezrobocie a nie brak miejsc parkingowych. Chyba nie widzą tego tylko radni i ich rodziny, którzy od lat siedzą na państwowych stanowiskach w JG
~adus132 21-03-2013 19:13
w cieplicach jest juz parking dla turystów na ulicy langego i zawsze stoi pusty a wy chcecie budowac nowe po co sie pytam by stały tak samo jak ten nowo wybudowany???
~ 21-03-2013 20:12
nie nowy parking ino miejsca postojowe, np. trzy gdzies tam gdzie krzaki rosną, kolejne dwa 200 metrów dalej ;)
~strażak 21-03-2013 20:14
a gdzie straż pożarna ,przecież parkowanie niewłaściwe aut jest utrudnieniem dla straży
~wrózka 21-03-2013 20:21
ZRÓBCIE CIEPLICE " STREFĄ ZAMIESZKANIA". ZNIKNĄ TAK JAK PUSTE JEST CENTRUM JELENIEJ DZIURY. OSTATNI RAZ UNIKNĘLI INWALIDZI KARY ZA PARKOWANIE 20 MB OD K.C.MEDYCZNEGO. OPUSZCZAMY TEN DZIKI REGION ZAMIESZKAŁY PRZEZ SZCZUROŻERKI, SZCZUROŁAPY, SZCZUROCAPY DONOSICIELE I KAPUSIE JAK U STALINA. UWAGA DROGA DOJAZDOWA DO kcm JEST KONTROLOWANA PRZEZ STRAŻ MIEJSKĄ NON STOP. OBIECANYCH KOPERT INWALIDZKICH JESZCZE DROGÓWKA NIE DOMALOWAŁA OD SIERPNIA 2012R. INWALIDZI ZMOTORYZAWANI OMIJAJCIE kARKONOSKIE cENTRUM mEDYCZNE GDYŻ NIE MA TAM MIEJSCA DO PARKOWANIA JEST ZA TO STRAŻ MIEJSKA ZE 100 ZŁ MANDATEM "STREFA ZAMIESZKANIA" DLA INWALIDY KTÓRY ZAPARKUJE NA DRODZE DOJAZDOWEJ DO kcm OD STRONY PIŁSUDSKIEGO. INWALIDOM WESOŁYCH ŚWIAT WŁADZY WAŁA ZA NIESZANOWANIE A DOBIJANIE MANDATEM CZŁOWIEKA CHOREGO
~poiu 21-03-2013 20:29
Dotyczy mojego wpisu z godz. 9,14. Czemu ma służyć ta "poprawność" redaktorów i poprawianie moich określeń ?! Przecież nie uzyłęm słow wulgarnych lecz potocznych i powszechnie używanych. Jeśli naruszyłem kodeks karny, prokurator mnie znajdzie po ID (jak "identyfiaktor" a nie "idiota"). Czy zawsze wszyscy musza być bardziej papiescy od papieża? Nawiasem mowiąc, nazwa ulicy nie jest mojego autorstwa lecz funckjonuje w obiegu w obiegu do dawna. Ja dodałem tylko nazwę parkingu.
~Lio 21-03-2013 23:25
Lepiej zajmnijcie się naprawą nawierzchni Parku Zdrojowego !!!
~cieplic 21-03-2013 23:35
a na Oskara Langego taki duży parking i z WC stoi puściutki a do centrum jest 5 minut,ale skąd ludzie maja wiedzieć o tym jak nie jest to dobrze oznakowane
~jelinek 21-03-2013 23:37
Parkowanie w Cieplicach nie jest problemem. Więcej ulic wybrukować kostką granitową tego rodzaju którą położono w okolicy Placu Piastowskiego a kierowcy sami będą rezygnować z takich dróg. Problemy są ale inne m.in. projekt tzw. term cieplickich już na etapie projektu pokazuje że są za małe. Może to miejsce przeznaczyć na parking a lokalizacje przenieść tam gdzie można wybudować z prawdziwego zdarzenia kompleks basenów z dużym parkingiem dla potrzeb mieszkańców i klientów z Niemiec I Czech.
~Kryniu 22-03-2013 7:45
"wprowadzenie zakazu postojów: całkowitego lub czasowego, ustawienie parkomatów"- tak, problem braku miejsc parkingowych "rozwiązać" zakazami postoju... A problem głodu rozwiązać zakazem spożywania posiłków...
~ 22-03-2013 8:16
smiech na sali GDY BEDĄ OTWARTE TERMY- otwieraja co kadencje i przyjdzie nastepna wladza i ona tez potrzebuje sie oblowic wiec znowu beda konczyc i otwierac w najblizszym czasie ha ha ha
~Może by tak 22-03-2013 8:22
Dlaczego zawsze trzeba wymyślać od nowa i wybierać głupie rozwiązania. Skoro brakuje miejsc parkingowych ,to należy na istniejących zwiększyć płynność. Sposób jest bardzo prosty i sprawdzony w Niemczech i Czechach. Parkometry tak ale pierwsze 15-20 minut bezpłatnie. Przyjeżdżasz ,załatwiasz sprawę i odjeżdżasz.
~przeciwny 22-03-2013 8:51
w niemczech są plastikowe zegary które ustawia się na godzinę przyjazdu i w zależności od bliskości centrum parkować można na 3 ,2 lub jedną godzinę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group