Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10485
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa debata, jak rozwiązać brak parkingów w centrum Cieplic

Czwartek, 21 marca 2013, 7:36
Aktualizacja: Piątek, 22 marca 2013, 7:50
Autor: Mea
Jelenia Góra: Trwa debata, jak rozwiązać brak parkingów w centrum Cieplic
Fot. Mea
Zamknięcie Placu Piastowskiego dla ruchu, utworzenie ulic jednokierunkowych w centrum, zagospodarowanie nieużywanych terenów na miejsca parkingowe, wprowadzenie zakazu postojów: całkowitego lub czasowego, ustawienie parkomatów, czy też wybudowanie parkingu piętrowego koło „Korony” – to pomysły na udrożnienie ulic w centrum Cieplic.

Omawiano je podczas wczorajszego (20.03.) spotkania w siedzibie Rady Jednostki Pomocniczej Miasta Jelenia Góra „Uzdrowisko Cieplice”.

W spotkaniu wzięli udział członkowie tzw.Rady Cieplic, jeleniogórscy radni, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Zarządu Dróg i Mostów oraz Szpitala MSWiA.
Portal Jelonka.com przeprowadził sondę, w której można było zagłosować za lub przeciw wprowadzeniu w cieplicach płatnej strefy parkowania. Opinie na ten temat zbierała Rada Cieplic poprzez e-maile i podczas dyżurów. – W sondzie na Portalu Jelonka.com wypowiedziało się aż 2 tys. 209 mieszkańców, w tym za wprowadzeniem parkomatów było 24 procent, a przeciw 76 procent - powiedziała Anna Bałkowska z Rady Cieplic.

- Mieszkańcy składali propozycje m.in.: zamknięcie dla ruchu Placu Piastowskiego, ograniczenie kilkugodzinnego parkowanie samochodów przez licealistów i studentów na Placu Kombatantów, wprowadzenie na ulicy Fabrycznej przy banku zakazu zatrzymywania się po obu stronach ulicy. Postulowano również, by na Placu Zdrojowym kuracjusze nie blokowali na cały dzień parkingów, a to można zrobić poprzez pewne ograniczenia postojowe – dodała.

Ważne jest też oznaczenie parkingów w Cieplicach, które powstały niedawno, a stoją puste np. przy ul. Oskara Langego.

- Parkowanie w Cieplicach jest dużym problemem, zwłaszcza w centrum. Problem będzie jeszcze większy gdy zostaną otwarte termy i muzeum w dawnym Klasztorze Cystersów, dlatego trzeba znaleźć kompromis. Jedni chcą, by zwiększyć liczbę miejsc parkingowych, drudzy chcą mieć ciszę i spokój. Deklaruję reprezentować takie stanowisko w radzie miasta, które wesprą tzw. radni Cieplic i ich mieszkańcy - podkreślił Józef Gajewski, jeleniogórski radny.

Wiadomo, że większość mieszkańców Cieplic parkomatów nie chce. To stanowisko popiera jeleniogórski radny Miłosz Sajnog. - Jestem przeciwny ustawieniu parkomatów w Cieplicach, bo to jedynie powodowałoby wynajdywanie dzikich miejsc postojowych przez kierowców. Lepiej spróbować znaleźć nowe miejsca na kilka samochodów i je zagospodarować i to nie muszą być od razu wielkie tereny. Obawiam się też, że gdy zamknie się całkowicie centrum Cieplic dla ruchu, to turyści tu nie przyjadą i będą wydawać pieniądze gdzie indziej – mówił Miłosz Sajnog.

Jedna z radnych Cieplic zaproponowała, by na skwerze zieleni koło Apteki „Pod Koroną” wybudować w przyszłości parking piętrowy. Wielu uczestników spotkania zastanawiało się też nad przywróceniem ruchu jednokierunkowego np. przy poczcie w Cieplicach, co już funkcjonowało kilka lat wcześniej, dzięki czemu pobocze ulic można by zagospodarować na miejsca postojowe.

- Będziemy pisać wnioski o utworzenie symulacji miejsc, gdzie byłoby można utworzyć nowe miejsca parkingowe. Trzeba też przeanalizować czy zamknąć całkowicie centrum Cieplic, jako uzdrowiska, które musi ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, czy lepiej wprowadzić ruch jednokierunkowy. Dodam, że już udowodniliśmy, iż dostawcy do każdego sklepu mogą dojechać od tyłu budynków przy Placu Piastowskim, a jednak nadal jeżdżą przez środek tego placu, łamiąc przepisy. Dlatego też udrożnienie ruchu samochodowego w całym uzdrowisku i znalezienie nowych miejsc postojowych jest możliwe, a co ważniejsze niezbędne - zaznaczył Robert Futerhendler z Rady Cieplic.

Wnioski Rady Cieplic mają być złożone w jeleniogórskim Urzędzie Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
449
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group