Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7361
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tropem muz na jeleniogórski Helikon

Środa, 17 czerwca 2015, 7:00
Aktualizacja: Czwartek, 18 czerwca 2015, 8:28
Autor: Mea
Jelenia Góra: Tropem muz na jeleniogórski Helikon
Fot. Mea
– Helikon to bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce, do którego szlaki warto odnawiać i promować – mówili uczestnicy wycieczki, zorganizowanej przez Eugeniusza Gronostaja pod patronatem Jelonki.com. Wykładowca KPSW już planuje kolejną wyprawę, tym razem śladami kopalni złota.

Przypomnijmy. Helikon nawiązuje swą nazwą do greckiego pasma górskiego, na którym mieszkały mitologiczne muzy. Znajduje się na górze Siodło, gdzie turystyka rozkwitła w XVIII w. O jeleniogórskim Helikonie, który również pod względem ukształtowania terenu przypomina grecką siedzibę muz pisał miejscowy drukarz Immanuel Krahm w przewodniku „Vom Helikon und den Elisaischen Feldern bei Hirschberg“ z 1796 r. Znajduje się w nim pełen opis dawnego jeleniogórskiego Helikonu, tj. obszaru obejmującego górną część wzgórza Siodło.

W wycieczce na jeleniogórski Helikon wzięło udział czternaście osób, w tym m.in. dzieci i osoby starsze. Trasę pokonali w cztery godziny.

– Pan Eugeniusz bardzo fajnie zaplanował trasę i przeprowadził wyprawę. Szlaki wymagają jeszcze wielu remontów. Trzeba zabezpieczyć punkty widokowe, ustawić ławki, powkopywać nowe oraz stare słupy informacyjne o trasie, których część leży w okolicy. Ścieżka poetów wymaga uregulowania, bo zarosła. Trzeba przyciąć gałęzie, zrobić barierki na szlakach, ułatwić dojście np. do interesującej skały Gibraltar i odsłonić z niej piękny widok na okolice. Dobrym pomysłem jest też ustawienie tabliczek pamiątkowych informujących np. o wielkim i starym Dębie Cesarskim – powiedział pan Sławomir z Jeleniej Góry, który wziął udział w wyprawie.

Pogoda dopisała i wycieczka udała się. – Już są chętni na kolejną wyprawę, którą tym razem poprowadzę szlakiem kopalni złota. Przejdziemy po trasie od Jeżowa Sudeckiego, przez górę Stromiec i Szybowcową aż po lasy na Zabobrzu, gdzie kryją się prawdziwe kopalnie złota z dawnych lat – zachęca Eugeniusz Gronostaj.
Więcej informacji na temat historii szlaku kopalń złota oraz termin wyprawy podamy wkrótce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group