Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6056
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tomasz Raczek zachwycony Anomalisą

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 czerwca 2016, 7:57
Aktualizacja: Sobota, 11 czerwca 2016, 8:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Miłośnicy kina ambitnego mieli okazję obejrzeć 8 czerwca animację dla dorosłych, która nie mogła pozostać po projekcji bez dyskusji. Film „Anomalisa” w ramach Kina Konesera w jeleniogórskim Heliosie prowokował do merytorycznych rozmów z gościem specjalnym pokazu – Tomaszem Raczkiem.

Przed projekcją znany krytyk filmowy przywitał się z widzami i przekonywał o konieczności dyskusji po seansach. - Dzięki takiej rozmowie film się ukorzenia – mówił gość Kina Helios.

Jaki jest cel Kina Konesera? - Przede wszystkim pokazywanie filmów ambitnych, niszowych – takich, których dla szerokiej publiczności nie pokazywalibyśmy w kinie, bo by się nie opłacało – powiedział Sławomir Sobieski, kierownik z Kina Helios w Jeleniej Górze. - Są to filmy ciekawe, z bardzo dobrą obsadą, scenariuszem, często nagradzane – dodał S. Sobieski.

Tomasz Raczek wraz z Moniką Kowalską firmują i dobierają filmy do Kina Konesera. Wizyta znanego krytyka filmowego w Jeleniej Górze jest częścią promocyjną inicjatywy dla miłośników kina ambitnego.

Anomalisa trafiła w gusta jeleniogórzan. Animacja dla dorosłych nie jest w Polsce zbyt popularna, ale aspekty poruszone w filmie prowokowały kolejne wątki do dyskusji po projekcji. - Anomalisa to jest jeden z tych filmów, który źle się poddaje streszczaniu i skracaniu. On jest o tym, że my w życiu codziennym się ujednolicamy, wszyscy stajemy się podobni, popadamy w stereotypy, schematy, a tymczasem to, za czym najbardziej tęsknimy – choć czasem nie wiemy, że to jest prawdziwym przedmiotem naszej tęsknoty – to jest inność – powiedział Tomasz Raczek podkreślając istotę tematu w obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z lękiem przed innością.

- Ten film pokazuje wszystko à rebours (franc. na odwrót). Pokazuje, że to, co jest inne przychodzi jako wyzwolenie z naszego zbyt ujednoliconego i uschematyzowanego życia i świata – dodał gość Kina Helios.

- W Jeleniej Górze trafiłem na mocnych dyskutantów, bo w bardzo trudnym filmie według scenariusza jednego z najbardziej wyrafinowanych intelektualistów kina amerykańskiego Charliego Kaufmana, zaczęli wyciągać takie wątki i bezbłędnie wyczuli, że jest to film wielowarstwowy – mieliśmy tutaj poruszoną kwestię obyczajową, chorób psychicznych, pewnego schyłku naszej cywilizacji – ocenił Tomasz Raczek nazywając Anomalisę „stefanką”, czyli wielowarstwowym ciastkiem filmowym.

Dyskusja mogłaby trwać bez końca, więc z uwagi na kolejne seanse przeniesiono się do ceglanego zakątka kawiarni kinowej, gdzie nadal poruszano istotne kwestie zawarte w filmie. Była też możliwość zdobycia autografów, czy pamiątkowych zdjęć oraz słodki poczęstunek.

Czy widzom również film przypadł do gustu? - Jest to inne spojrzenie, trudno ocenić zawsze zero-jedynkowo, ale myślę, że warto przychodzić, oglądać i rozmawiać. Jak powiedział pan Raczek film powinien być obejrzany, ale i przegadany, bo każdy z nas ma inne spojrzenie i każdy coś innego zobaczy. Czasem jest też tak, że oglądamy film kilka razy i za każdym razem widzimy w nim coś innego – powiedziała Anna Konieczyńska. - Z przyjemnością słuchałem recenzji pana Raczka – przyznał pan Józef, miłośnik krytyki filmowej w wykonaniu Zygmunta Kałużyńskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Wqurwiony 10-06-2016 8:12
Nie na temat ale gdzieś muszę moje oburzenie wyrazić. Ostatnio Wodnik w atmosferze skandalu podniósł ceny na wodę i ścieki. Radni trochę pokrzyczeli. Teraz cichaczem wodnik przygotował następną niespodziankę, podniósł abonament czyli opłatę za NIC o 100 procent z 23 zł na 46 zł. Pytanie dlaczego? Bo tak i już ? Skoro nasi radni są bezradni to My mieszkańcy tego miasta zorganizujmy się i powiedzmy STOP tej niegospodarnej i pazernrj firmie
~ 10-06-2016 9:03
a na widowni-"Los Moheros"
~michałł 10-06-2016 9:46
mam nadzieje że nie szeżył homo
~Tubylec 10-06-2016 10:20
Sympatyczny w realu, tak samo jak na ekranie. TR jest po prostu normalny. Nie gwiazdorzy, do czego, akurat ma bogaty materiał medialny.
~Mietek34 10-06-2016 10:22
Ktoś ma namiary do tego grubego z reklamy jelonki co KOSI GRUBY HAJS NA BEZROBOCIU ? Przy okazji usunę sobie HALUKSY. Piękny ten Nasz portal
~permanentnie smutny 10-06-2016 11:00
Mietek dobre!! naprawdę dobre :) dzięki, poprawiłeś mi nastrój na resztę dnia. Miłego piątku.
~lll 10-06-2016 11:50
"Perły z lamusa" Tomasz Raczek i śp., Kałużyński byli rewelacyjni w tym programie, łączyli wiedzę z humorem. Prawdziwy pasjonata, pozdrowionka.
~Po co jest dupa 10-06-2016 12:05
Anomalią to był jego zwiazek !
~ 10-06-2016 15:14
Chyba a...lomalisą.
~bbb 11-06-2016 1:12
Co kogo obchodzi, że mój fortepian na suficie stoi...nie dorastacie ignoranci mu do pięt, a pocałować możecie go w czółko.
~ 11-06-2016 7:45
Festiwal reżyserii filmowej trwa w najlepsze - w Głogowie :( :( :( na otarcie łez przyjechał do nas krytyk filmowy w ramach swojego tour-ne po zadupiu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group