Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 4610
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: To szczęście, że mamy Alinę Obidniak!

Niedziela, 25 września 2011, 7:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 września 2011, 7:47
Autor: Petr/ Ul
JELENIA GÓRA: To szczęście, że mamy Alinę Obidniak!
Fot. Petr
Wczoraj na Dużej Scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta inauguracja „41 Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych”, poprzedzona wręczeniem Złotego Medalu Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS wieloletniej dyrektorce teatru – Alinie Obidniak.

W uroczystości wręczenia Złotego Medalu Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS Alinie Obidniak i inauguracji „41 Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych”, która odbyła się wczoraj w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego – Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta – Zofia Czernow, wybitny witkacolog, prof. Janusz Degler i inni znamienici goście. Prestiżowe odznaczenie w dziedzinie twórczości artystycznej pani Alinie wręczył Zenon Butkiewicz, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Przychodzą mi na myśl słowa Petera Brooka, który powiedział kiedyś, że nie ma prowincji, i nie ma peryferii. W małych miejscowościach można robić teatry wielkie i ty, droga Alino, taki teatr tutaj zrobiłaś. Pokochałaś to miasto i ciągle podejmujesz działania kulturotwórcze, jakże dla niego znaczące. Jelenia Góra doświadcza wielkiego szczęścia albowiem ma Alinę Obidniak – mówił prof. Janusz Degler.

– Dziękuję ci Alino, że zostawiłaś nam takie dziedzictwo. Oddałaś w nasze ręce teatr istotnie wielki, instytucję, w której możemy kontynuować twoje dzieło – dodał Bogdan Koca, obecny dyrektor Teatru im. Norwida.

Po uroczystym wręczeniu Złotego Medalu Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS Alinie Obidniak, która nie kryła łez wzruszenia „41 Jeleniogórskie Spotkania Teatralne” zainaugurowała Zofia Czernow. Następnie, w ramach uroczystości odbył się spektakl „Portret” Sławomira Mrożka i bankiet w kawiarni teatralnej.

Alina Obidniak to aktorka, reżyserka, wieloletnia dyrektorka Teatru im. C. Norwida w Jeleniej Górze. W 1955 roku ukończyła PWST w Krakowie na wydziale aktorskim, następnie studiowała w słynnym Moskiewskim WGIK’u u mistrza reżyserii, Aleksandra Dowżenki (1956-58) i w latach 1958-59 – w Łódzkiej Szkole Filmowej. W 1961 roku rozpoczęła pracę jako reżyser w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie a w 1964 – dyrekcję Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, którym kierowała do 1970 roku.

W 1973 została powołana na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Rok później jeleniogórski teatr, z Jej inicjatywy, otrzymał imię Cypriana Norwida. Wyreżyserowała tu kilkadziesiąt spektakli, spośród których warto wymienić: „Homer i Orchidea” T. Gajcego, „Cień” W. Młynarskiego/M. Małeckiego, „Horsztyński” i „Samuel Zborowski” J. Słowackiego, „Policja” S. Mrożka, „Henryk VI na łowach” W. Bogusławskiego, „Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego, „Goście hotelu du Parc” K.Obidniaka czy realizacje spektakli wg poezji Norwida: „Śpiewam miłosny rym”, „Promethidion”, „Sztukmistrz”. Lata dyrekcji Aliny Obidniak w Jeleniej Górze oceniane są jako najlepszy okres Teatru im.Norwida.

Już w 1973 r., po zakończeniu remontu otwarto Scenę Studyjną, co pozwoliło na zróżnicowanie propozycji i swobodniejsze kształtowanie polityki repertuarowej teatru. Do pracy są zapraszani byli zarówno wybitni reżyserzy: Adam Hanuszkiewicz, Henryk Tomaszewski, Krzysztof Pankiewicz jak i debiutanci: Krystian Lupa, Mikołaj Grabowski, Ryszard Major, Michał Ratyński, Waldemar Zawodziński.

Alina Obidniak uważała, że teatr nie powinien ograniczać się jedynie do „produkcji” przedstawień, a powinien być miejscem spotkań i twórczych poszukiwań artystycznych i estetycznych, dlatego też, obok podstawowej działalności, jaką jest realizowanie spektakli, w teatrze organizowane były sesje naukowe: Witkacowska w 1978 r., Norwidowska – 1984, Międzynarodowe Kolokwium poświęcone problemom teorii i praktyki teatru w 1979. W. Wydawano monografie teatru i publikacje dokumentujące sesje naukowe, w foyer odbywały się wystawy plastyczne i fotograficzne.

Teatr wyjeżdżał w ramach stałej współpracy do Niemiec i na Węgry a także do Francji i Włoch, a w 1976 roku odbył tournée po Ameryce Łacińskiej z przedstawieniem „Don Juan” w reżyserii Krzysztofa Pankiewicza. W 1983 z Jej inicjatywy powołano do życia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Była to więc druga (obok Jeleniogórskich Spotkań teatralnych) z tak dużym rozmachem przygotowywana impreza, odbywająca się pod egidą Teatru Norwida.

W 1988 roku, po wielu latach starań, Alinie Obidniak udało się uruchomić przy teatrze Ośrodek Badań i Praktyk Kulturowych, który miał być inicjatorem i koordynatorem działań wykraczających poza „obszary teatralne”. Będąc niespokojnym duchem obdarzonym niespożytą energią, po odejściu z teatru, w 1989 roku, powołała Laboratorium Samorozwoju, zajmujące się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Organizowała warsztaty i seminaria ekologiczne dla nauczycieli, prowadzone przez ekologów, psychologów, psychoterapeutów.

Nie traciła jednak kontaktu z teatrem, zawsze żywo zainteresowana tym, co się w nim działo. W maju 2000 roku, Alina Obidniak, po odwołaniu dyr. Mrówczyńskiego została powołana na funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego teatru. Już pierwsze premiery pokazały kierunek myślenia i działania Pani Dyrektor, która zaprosiła do współpracy kilkoro młodych reżyserów. Był to strzał w dziesiątkę – już pierwsza z nich – kameralny spektakl sztuki współczesnej dramatopisarki E. Vilar Królowa i Szekspir, pozwolił zwrócić uwagę na młodego reżysera, Piotra Kruszczyńskiego, na Dużej Scenie tymczasem pokazano Szelmostwa Skapena – nieśmiertelną komedię Moliera.

Ten powrót do wyrazistego podziału repertuarowego między obiema scenami teatru pozwalał na precyzyjne określenie linii repertuarowej. Alina Obidniak nie zrealizowała swoich planów – 31 grudnia wygasła Jej umowa o pracę i kierownictwo teatru objął już nowy dyrektor. Alina Obidniak była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę. Otrzymała nagrody i odznaczenia państwowe i resortowe, (między innymi Krzyż Oficerski OOP – 1989) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej – 1980.

Jest laureatką nagród publiczności za realizacje teatralne, otrzymała też nagrody za swoją działalność proekologiczną: Dyplom Uznania Towarzystwa Przyjaciół Filozofii Ekologicznej „Dla Wspaniałych Kobiet z sukcesem w ekologii” i Złotą Odznakę Ministra Ochrony Środowiska. Jest Honorową Obywatelką swojego miasta rodzinnego – Krosna. W 1990 r. otrzymała, przyznaną przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, Nagrodę za całokształt działań artystycznych. W 1995 roku została polską laureatką nagrody Kobieta Europy. Jest panującą Królową Karkonoszy i Cesarzową Festiwali Teatrów Ulicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group