Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6117
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: To już 25 lat samorządu terytorialnego

Wtorek, 5 maja 2015, 8:07
Aktualizacja: Czwartek, 7 maja 2015, 9:38
Autor: Me/Ts
Powiat: To już 25 lat samorządu terytorialnego
Fot. Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze
Starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska i radni powiatu gościli w ambasadzie Polski w Pradze na konferencji „25 lat samorządu terytorialnego – współpraca transgraniczna i społeczeństwo obywatelskie”.

Konferencja zorganizowana była pod patronatem Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz Karli Šlechtovej, minister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej. Powiat Jeleniogórski był współorganizatorem spotkania wraz z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej Polskim Instytutem Kultury w Pradze oraz Województwem Hradeckralovskim.

Anna Konieczyńska, starosta jeleniogórski mówiła o „Wielostronnej współpracy międzynarodowej w projektach obywatelskich”. Przedstawiła projekt GreKo realizowany w ramach programu unijnego Europa Obywatelek i Obywateli, który był realizowany w latach 2013-2014. Wiodącym partnerem Powiatu Jeleniogórskiego był Region miast Aachen. Dzięki projektowi Greko zrealizowano ok. 20 wydarzeń, z czego cztery odbyły się w powiecie jeleniogórskim m.in. seminarium oświatowe podczas Festiwalu Talentów Młodzieży w Szklarskiej Porębie, wizyta delegacji ekspertów i pedagogów ze szkół specjalnych, seminarium o wpływie dużych imprez sportowych na rozwój regionu w trakcie odbywającego się Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w Szklarskiej Porębie oraz seminarium nt.: promocji regionu na bazie współpracy partnerskiej podczas Międzynarodowych Targów Tourtec w Jeleniej Górze.

Ponadto odbyło się wiele innych wystąpień m.in. Olga Letáčková, wiceminister infrastruktury i rozwoju RCz mówiła o „Możliwościach finansowania współpracy międzynarodowej samorządów ze środków europejskich”, Marceli Niezgoda, wiceminister Rozwoju Regionalnego RP poruszał temat „Możliwości i współpracy władz regionalnych Republiki Czeskiej z polskimi samorządami”, Petr Gawlas, wiceprzewodniczący Komisji ds. rozwoju Senatu RCz mówił o współpracy trans granicznej. Ponadto Lubomir Franc, marszałek województwa hradeckiego przedstawił dorobek współpracy transgranicznej z uwzględnieniem strony czeskiej, a Cezary Przybylski marszałek Województwa Dolnośląskiego - polskiej. Anita Ryng, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju RP przedstawiła dorobek polsko-czeskiej współpracy transgranicznej w latach 2015-2020.

Podczas konferencji przyznano odznaczenia państwowe, nadane przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego za rozwój współpracy polsko-czeskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group