Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4283
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To była świetna decyzja!

Niedziela, 17 maja 2020, 10:30
Aktualizacja: Piątek, 22 maja 2020, 7:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: To była świetna decyzja!
Fot. Przemek Kaczałko
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze było jedną z nielicznych placówek kulturalnych w Polsce, które zdecydowały się na organizację Nocy Muzeów zapraszając zwiedzających w swoje progi. Jak się okazało, była to bardzo dobra decyzja, bowiem zainteresowanie było spore!

Główna siedziba Muzeum Karkonoskiego, a także jej oddziały - przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze oraz Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie i Zamek Bolków - były w sobotę otwarte, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Pracownicy placówki przy ul. Matejki w Jeleniej Górze przygotowali kilka nowości, aby uświetnić zwiedzającym Noc Muzeów.

Pokazaliśmy trzy rzeźby z drewna - dwóch biskupów i Matkę Boską z Dzieciątkiem. Prezentujemy też wystawę "Sztuka ulicy" z Rio de Janeiro oraz Łodzi - powiedziała Aneta Sikora-Firszt, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Karkonoskiego. Wśród "nowości" - do stałej wystawy włączono dwie walizki repatriantów.

Rzeźby biskupów pochodzą z pomnika nagrobnego w kościele klasztornym Wniebowzięcia NMP w Lubiążu. Figury są pokryte polichromią imitującą rzeźbę z brązu, która była popularna w latach 30. XVIII wieku. Oba dzieła (biskup Hieronimus i biskup Cyprianus) zostały wykonane w latach 1692-1693.

Na przybyłych gości czekały również wystawy stałe oraz kiermasz książki. Rozpoczął się także konkurs dotyczący wystawy czasowej "Piękny i jego bestia", o czym szerzej - w kolejnym artykule.

Warto było. Bardzo się cieszymy, że udało się kontynuować tradycję mimo ciężkiej sytuacji. Jeleniogórzanie bardzo licznie nas odwiedzają i po tej długiej izolacji bardzo fajnie się czujemy. Bardzo nam brakowało zwiedzających, dlatego jako nieliczni zdecydowaliśmy się otworzyć muzeum. Wszelkie środki bezpieczeństwa zachowujemy - podkreśliła Aneta Sikora-Firszt, kierowniczka Działu Edukacji MK.

Odwiedzający przyznawali, że brakowało im tego typu wydarzeń.

Jestem zachwycony, że mogę ten czas spędzić właśnie tutaj. Gratuluję organizatorom, że mamy możliwość skorzystania z Nocy Muzeów. Szczególnie seniorzy potrzebują wyjść, powspominać - wyznał pan Tadeusz z Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

28
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
847
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group