Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6881
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: To będzie jedna z największych atrakcji regionu

Wtorek, 20 lutego 2018, 8:27
Aktualizacja: Piątek, 23 lutego 2018, 12:54
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: To będzie jedna z największych atrakcji regionu
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają prace w Pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie, gdzie Karkonoski Park Narodowy otworzy Centrum Muzealno–Edukacyjne. Wykonawcą pierwszego etapu jest Inter–System S.A., czyli firma, która wybudowała m.in. Afrykarium i znaczną część Narodowego Centrum Kultury we Wrocławiu. Ostatnio dofinansowanie przyznano również na kolejny etap, więc cały projekt o wartości ponad 50 milionów złotych jest coraz bliżej ostatecznych rozstrzygnięć.

Jak tłumaczy Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego - w pałacu będzie się mieścić ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych, natomiast na I i II piętrze będzie się znajdować nowa siedziba KPN. Kolejny etap, na który właśnie przyznano dofinansowanie - obejmuje wielką stajnię, gdzie znajdzie się duża ekspozycja przyrodnicza, prezentująca specyfikę klimatyczno-przyrodniczą Karkonoszy. - To jeden z najważniejszych etapów, bo tam będzie się mieścić nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja, która będzie wielką atrakcją dla całego regionu – podkreślił A. Raj. Wykonawca na drugą część Centrum Muzealno-Edukacyjnego ma być wyłoniony w tym roku.

W kolejnych etapach planowane są prace w małej stajni, budynku bursy i spichlerzu. KPN ma już pozwolenia na budowę na wszystkie obiekty, więc pozostaje zakończenie projektu wykonawczego do trzeciego etapu i uzyskanie brakujących środków. Jak przyznaje dyrektor, trudno jest teraz wyłonić dobrego wykonawcę, bowiem w całym regionie prowadzonych jest wiele inwestycji.

- Z tych 50 milionów zgromadziliśmy już ok. 40, ale aplikowaliśmy do dwóch programów unijnych (Polska-Saksonia i Polska-Republika Czeska) i mam nadzieję, że otrzymamy kolejne środki - wylicza dyrektor KPN. Zgodnie z planem Pałac ma być otwarty w 2019 roku, a cały kompleks atrakcji turystycznych w 2021 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group