Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 8054
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tłumy z Przemysławem Wiaterem i Duchem Gór

Środa, 19 stycznia 2011, 8:03
Aktualizacja: Czwartek, 20 stycznia 2011, 7:59
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Tłumy z Przemysławem Wiaterem i Duchem Gór
Fot. TEJO
W Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się wczoraj spotkanie autorskie z Przemysławem Wiaterem, doktorem nauk historycznych, autorem licznych publikacji z zakresu historii Dolnego Śląska, w tym wydanej w 2010 r. książki: „Walonowie u Ducha Gór”.

Spotkanie autorskie z doktorem Przemysławem Wiaterem zostało zorganizowane w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna”, skierowanego do placówek oświaty z regionu Dolnego Śląska, a ściślej – do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których bynajmniej nie zabrakło na wczorajszej prelekcji.

Ku wielkiej radości organizatorów spotkania, jak również samego dr Wiatera, do sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej tłumnie przybyli zarówno „starzy”, jak i „młodzi” jeleniogórzanie, by wspólnie wysłuchać tajemniczej, niekiedy wręcz fantastycznej opowieści o Karkonoszach i Izerach – królestwie Ducha Gór, które w XII wieku zaczęli odwiedzać Walonowie.

Bohater, przedstawiony przez p.o. dyrektor Książnicy Karkonoskiej Alicję Raczek, spotkania przywitał swoich rodziców, nestora przewodników sudeckich Andrzeja Stanisława Jawora, a także przedstawicieli Gildii Przewodników Sudeckich. Wyraził też swoją wdzięczność za przybycie i pomoc Romualdowi Witczakowi, redaktorowi technicznemu książki, a także Reginie Chrześcijańskiej, szefowej wydawnictwa AD REM, które publikacje wydało. Na spotkanie przybył też sekretarz miasta Szklarska Poręba Feliks Rosik.

Podczas wczorajszego spotkania, które (w założeniu) było poświęcone promocji najnowszej książki dr Wiatera, autor ukazał nam Karkonosze oraz Izery w postaci onirycznej krainy, bogatej w drogocenne kruszce i kamienie szlachetne, którą do dnia dzisiejszego rządzi niepodzielnie mityczny Duch Gór. – W krainie tej – mówił Wiater – niegdyś pojawili się Walonowie, „poszukiwacze skarbów”, którym Duch Gór płatał najrozmaitsze figle, zazwyczaj nieprzyjemne, aby przeszkodzić im w ograbianiu swojego królestwa. To właśnie owym Walonom należą się liczne zasługi w odkrywaniu bogactw geologicznych naszej „Małej Ojczyzny”.

O szczegółach związanych z „figlami” doświadczanymi przez Walonów, „grabieżczych” osiągnięciach tychże, kamieniach szlachetnych Karkonoszy i gór Izerskich, złocie prawdziwym i „złocie głupców” (pirycie – przyp. red.) może przeczytać w „Walonach u Ducha Gór” każdy, kto nie był na spotkaniu, a chciałby się o tym dowiedzieć czegoś więcej. Co kapitalne, proces zdobywania wiedzy w przypadku lektury książki dr Wiatera stanowi przygodę intelektualną, w czasie której na karku czuje się oddech owej mitycznej istoty – wszechmocnego, wszechwiedzącego i wszechobecnego – Ducha Gór, którego nieustannie przywołuje autor publikacji. Publikacji przeznaczonej dla wszystkich, bez względu na wiek czy zainteresowanie (lub nie) historią; w której fakty dziejowe mieszają się z magią i niezwykłością.

– „Walonowie u Ducha Gór” to książka dla każdego, zawierająca zarówno elementy historyczne, jak i baśniowe, tajemne, legendarne – podsumowuje Wiater. – Co więcej, znajdziemy w niej również propozycje tras turystycznych „po górach naszych”, wytyczonych niegdyś przez Walonów, na których, być może, da się jeszcze odnaleźć kawałek złota czy innego drogocennego kruszcu – dodaje. Warto przeczytać.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group