Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 10703
Zalogowanych: 54
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tej wystawy w muzeum nie przegapmy!

Wtorek, 1 maja 2018, 9:14
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2018, 7:32
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Tej wystawy w muzeum nie przegapmy!
Fot. Paweł Guszała
Od soboty (28.04) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można oglądać prace wybitnego polskiego artysty Rafała Olbińskiego. Takiej wystawy nie wolno przegapić!

Po raz pierwszy w Jeleniej Górze zorganizowana została wielka wystawa nietuzinkowego, cenionego na świecie polskiego artysty Rafała Olbińskiego. Zaprezentowano 100 prac jego autorstwa. Są to m.in. ilustracje do magazynów „Time”, „Playboy”, „Der Spiegel Magazine”, „Newsweek”, „The New York Times”, projekty okładek książek, plakatów teatralnych, filmowych, bądź różnego rodzaju innych wydarzeń.

Rafał Olbiński dał się poznać jako artysta zgrabnie posługujący się malarską metaforą, poruszający trudne tematy w ciekawy, a czasami zaskakujący sposób. To z tego typu prac pełnymi garściami czerpała/czerpie współczesna reklama. Wystawa „Rafał Olbiński. Malarstwo” to propozycja dla miłośników sztuki i mass mediów.

- Wszystkie prace pochodzą z polskich prywatnych kolekcji. – mówi Gabriela Zawiła dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Cieszę się ogromnie z tej wystawy. Jest okazja obejrzeć prace malarskie z lat 70, 80, 90, a nawet te współczesne wyjątkowego artysty.

- Wspólnym mianownikiem dla tych prac jest intelektualno-romantyczny twist. Nie brakuje elementów, które zaskakują. Bo jak ktoś pięknie „kiedyś” powiedział „sztuka powinna brać rzeczywistość z zaskoczenia”. Ja staram się zaskakiwać najpierw siebie, a potem mojego widza – mówi autor prac Rafał Olbiński.

- Uporządkowanie obrazów było bardzo trudnym zadaniem. W jednej z sal jest większość obrazów, które są projektami plakatów do oper, przedstawień teatralnych, w kolejnej mamy prace poruszające wątki społeczne, polityczne. Według takiego klucza można oglądać tę wystawę. Jednak trzeba pamiętać, że każdy obraz jest osobnym „bytem” i każdy może odnaleźć tu swoją ścieżkę postrzegania tej sztuki – zapewnia Anna Jezierska, kurator wystawy.

Prace Rafała Olbińskiego będzie można oglądać w Jeleniej Górze do 17 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
192
Tak, często
13%
Czasami
45%
Nigdy
7%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group