Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 7089
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tatry królują w Jeleniej Górze

Piątek, 12 września 2008, 17:16
Aktualizacja: 17:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tatry królują w Jeleniej Górze
Fot. foto i reprodukcje: TEJO
Sto lat w „życiu” najwyższych gór w Polsce w obiektywie. Takiej wystawy w stolicy Karkonoszy jeszcze nie było. Wiek zaklęty w migawkach kilkudziesięciu zdjęć można oglądać w galeriach „Pod brązowym jeleniem” i „N…” przy ul. 1 Maja. Ekspozycje towarzyszą 15. Biennale Fotografii Górskiej.

Jelenia Góra dziś wydaje się ważniejsza dla Tatr niż Zakopane. A to za przyczyną tej właśnie retrospektywy fotograficznej. Wiele krajobrazów, jakich w rzeczywistości już nie zobaczymy, sfotografowanych przez ludzi, których już nie ma. – To czas zaklęty w powiększeniach – mówiła Bogusława Bogucka, opiekunka wystawy w Galerii N… Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Ona sama ubrana w górską kurtkę i z czekanem w dłoni oraz w „normalny” strój. – To symbol tego, że możemy odbyć wędrówkę w przestrzeni czasu nie ruszając się z tego miejsca – mówiła.

A na ścianach – fascynujące fotografie, które powstały w latach 1839-1939. W tym dzieła kompozytora Mieczysława Karłowicza, który swoje oddanie górom i fotografii przypłacił życiem. 99 lat temu kupił sobie nowy aparat fotograficzny, poszedł z nim na wędrówkę chcąc wypróbować urządzenie. Podciął lawinę i zginął. A wcześniej nosił się z zamiarem porzucenia muzyki dla fotografii.

Są pierwsze autochromy – kolorowe przezrocza, o ciepłych barwach, wykonane skomplikowaną techniką przez Tadeusza Rzącę. Obejrzymy fotografie księdza Błażeja Łaciaka, który na plebanii urządził sobie ciemnię i uwieczniał na kliszy swoje otoczenie.
- Te dzieła będą oglądać nie tylko osoby korzystające z naszego obiektu. Dziękuję organizatorom, że go wybrali – mówił Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii DODN.

Równie fascynujące fotogramy można oglądać w Galerii „Pod brązowym jeleniem” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Wystawa jest częścią 15. Biennale Fotografii Górskiej, największego wydarzenia w sezonie dla fotografujących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group