Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 13910
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Tam, gdzie bez barier

Sobota, 26 sierpnia 2023, 6:30
Aktualizacja: 6:35
Autor: RB/TS
Region: Tam, gdzie bez barier
Fot. RB
Drugiego dnia konferencji „Góry otwarte dla wszystkich” (25 sierpnia), której organizatorem był Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) w Jeleniej Górze pod patronatem: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczestnicy odbyli specjalistyczną wycieczkę.

Celem było zwiedzenie obiektów turystycznych, które są obecnie dostosowywane do potrzeb dla osób z niepełnosprawnościami, jak i tych, które są już pozbawione wszelkich barier.

Objazd rozpoczął się od odwiedzenia przechodzącego remont generalny schroniska „Nad Łomniczką”. Jest ono przebudowywane zgodnie z projektowaniem uniwersalnym tak, by było ono w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jest to wspólny projekt (KSON + KPN+ PTTK) realizacji pierwszego i jedynego wysokogórskiego schroniska w Europie, zaprojektowanego w myśl zasady, że to co jest dobre dla osób z niepełnosprawnościami, jest dobre dla wszystkich.

Kolejnym celem był Wodospad Kamieńczyka. Tu oprowadzali i opowiadali o zawiłościach własnościowych, a co za tym konieczności wspólnych uzgodnień, co, kto ma i może zrobić, czyli: przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych, Mirosław Graf - burmistrz Szklarskiej Poręby oraz Jerzy Sielecki - właściciel schroniska „Kamieńczyk”. Uczestnicy mogli poznać plany, mające na celu np.: kapitalny remont drogi dojazdowej, budowy platformy, umożliwiającej podziwianie wodospadu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Następnie skierowano się w stronę Jakuszyc. Tu na krótko zawitano do Stacji Turystycznej ORLE, „sądując” drogę dojazdową, pod kątem możliwości bezpiecznego korzystania z niej przez osoby mające problem ze swobodnym i samodzielnym poruszaniem się. Na dłużej zatrzymano się w Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, w którym Mariusz Gawlik - Dyrektor Centrum opowiedział uczestnikom study touru o historii jego powstania, imprezach, które Centrum obsługuje a także oprowadził po całym obiekcie. Szczególną uwagę poświęcił i zwracał uwagę na wszelkie udogodnienia, rozwiązania służące całkowitej dostępności kompleksu dla osób z niepełnosprawnościami.

Wycieczka pozwoliła ocenić uczestnikom jak ogromną pracę już włożono, ale też ile jeszcze trzeba wysiłków i pieniędzy, by góry rzeczywiście stały się otwarte i dostępne dla wszystkich.

Czytaj też:

Góry dla wszystkich

Twoja reakcja na artykuł?

14
44%
Cieszy
6
19%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
8
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Te imiona noworodków królowały w marcu 2026 r. w Jeleniej Górze. Które byście wybrali?

Oddanych
głosów
568
Zofia
35%
Rozalia
14%
Julia
37%
Mia
14%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?
 
Rozmowy Jelonki
Harcerstwo bez telefonów. „Pokazujemy dzieciom, że prawdziwe życie jest poza ekranem”
 
Aktualności
Wiktoria najładniejsza na Dolnym Śląsku
 
Karkonosze
Wypadek w Karkonoszach
 
112
Wymuszenie pierwszeństwa na Wolności
 
Aktualności
W Dołku już grają w kosza i siatkę
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group