Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11717
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Góry dla wszystkich

Piątek, 25 sierpnia 2023, 7:38
Aktualizacja: 7:40
Autor: RB/TS
Jelenia Góra: Góry dla wszystkich
Fot. RB
W tym roku, VI już konferencja „Góry otwarte dla wszystkich” odbywa się 24 i 25 sierpnia w Jeleniej Górze. Organizatorem jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) w Jeleniej Górze pod patronatem: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przemówienia inauguracyjne pierwszego dnia konferencji wygłosili m.in.: Stanisław Schubert – prezes zarządu KSON oraz Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego. Następnie głos zabrał Krzysztof Michałkiewicz – prezes PEFRON. Mówił o dokonaniach finansowanych z Funduszu w zakresie poprawy dostępności, a także o planach na przyszłość. Podziękował również za zaangażowanie, chęć i zapał KSON-u oraz innych organizacji pozarządowych na rzecz pomocy osób z niepełnosprawnościami. Od kolejnego prelegenta, dr. Stanisława Francuzauczestnicy mogli zapoznać się z aktualną mapą dostępności gór polskich dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) a także z dobrymi praktykami w zakresie dostosowywania tras, atrakcji turystycznych, miejsc wycieczkowych w Polsce oraz w Europie.

Ważnym punktem konferencji była uroczystość wręczenia statuetek „Człowiek Gór 2023” dla osób, które swoją pracą, dokonaniami przysłużyły się idei propagowania dostępności górskich szlaków dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Krzysztof Michałkiewicz – prezes PEFRON, Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego, Jerzy Pokój – wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego i Jerzy Kapłon – prezes Zarządu Głównego PTTK.

Odbył się też panel samorządowy, podczas którego dyskutowano m.in.: o możliwościach finansowania turystyki OzN w ramach polityki samorządowej. Były wystąpienia przedstawicieli Karkonoskiego Parku Narodowego, PTTK oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełno sprawnościami.

Podczas konferencji można też było zapoznać się z ofertą specjalistycznego sprzętu, urządzeń, akcesoriów dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz poznać program szkolenia Asystenta Turystycznego Osób Niepełnosprawnych.

W konferencji uczestniczyły też osoby, które były beneficjentami działań Fundacji Ładne Historie, która zajmuje się rozwijaniem turystyki społecznej oraz różnych form opieki wytchnieniowej dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.
Na kolejny dzień konferencji zaplanowano study tour dla uczestników, który ma na celu zaprezentowanie i promocję wybranych lokalnych atrakcji, tras i obiektów turystycznych m.in.: w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Jakuszycach.

Twoja reakcja na artykuł?

5
22%
Cieszy
6
26%
Hahaha
2
9%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
8
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
568
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group