Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 6271
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Tajemnicza nowa sztolnia

Sobota, 5 kwietnia 2014, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 6 kwietnia 2014, 8:10
Autor: Zeb
Region: Tajemnicza nowa sztolnia
Fot. Zeb
Sztolnia ma 382 metry długości, a jej przekrój wynosi 11 mkw. Bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku panuje w niej stała temperatura, wynosząca + 8 st. Celsjusza. Tunelu nie wybudowali ani Niemcy, ani dawni górnicy. Choć to budowla na wskroś nowoczesna, o jej istnieniu wie niewielu jeleniogórzan.

Podziemny korytarz pod Górą Chmielnik powstał w latach 2005-2007. Wydrążono go po to, by sieć wodociągowa nie psuła krajobrazu. Przez sztolnię prowadzą trzy grube rury z pitną wodą. Ze zbiornika Sosnówka, przez Zakład Uzdatniania Wody, wiodą do ukrytych pod ziemią, już po drugiej stronie Chmielnika, dwóch dużych zbiorników.

- Do obu woda jest pompowana, a z nich, grawitacyjnie, trafia później do mieszkańców Jeleniej Góry - mówi Wojciech Jastrzębski, prezes „Wodnika”. - Korzystają z niej osoby mieszkające w Cieplicach i w śródmieściu.

Przysypane ziemią zbiorniki mieszczą po 4 tys. metrów sześciennych wody, co stanowi równowartość dobowego zapotrzebowania Cieplic i śródmieścia. Spełniają nie tylko funkcję wyrównawczo-zapasową, ale także retencyjną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group