Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2739
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sztuka i hip–hop „przeniknęły się” w BWA

Niedziela, 12 czerwca 2011, 11:31
Aktualizacja: 11:34
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Sztuka i hip–hop „przeniknęły się” w BWA
Fot. Agrafka
Wczoraj, w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż Jerzego Jakubowa zatytułowany „W poszukiwaniu ksylografu” i połączony z koncertem hip–hopowym Khaesa z Kowar. Lawirowanie między tradycją a współczesną nutą to charakterystyczny element twórczości tego właśnie grafika.

Jerzy Jakubów zainteresowanie sztuką zawdzięcza ojcu, który był twórcą amatorem. Na drogę świadomego rozwoju wprowadzili go pedagodzy „Szkoły Kenara”. Technikę drzeworytu zgłębiał także w zakopiańskich pracowniach grafików. W swej twórczości poszukuje sposobów powiązania tradycyjnych technik z możliwościami własnego wyrazu artystycznego, stąd – pomysł połączenia wernisażu z koncertem młodych, zdolnych artystów tworzących muzykę hip-hopową, który spotkał się wczoraj z wielkim podziwem uczestników wernisażu.

- Wernisaż inaugurujący moją wystawę jest zwieńczeniem ostatnich 10 lat pracy artystycznej. Na płótnach umieściłem heliografy, czyli tematy związane z duszą, z pewnymi przeżyciami i cnotami ludzkimi. Kamienno-metalowa instalacja przedstawia przestrzeń, którą każdy człowiek na swój indywidualny sposób chroni. Na wernisaż zaprosiłem rapera Khaesa z Kowar ponieważ chciałem dzięki temu otworzyć się na młodzież. Nie tylko filharmonicy mają dostęp do galerii, również hip-hop wchodzi na salony, dlatego też wybrałem trzy utwory: „W jednej minucie”, „Muzyka dla mnie” i „Pusto”, które Khaes zarymował. Chciałem stworzyć możliwość wielowarstwowości odbioru moich prac, w których słowo gra często kluczową rolę, a przecież w rapie zabawa słowem jest również podstawą – powiedział Jerzy Jakubów.

Do tej pory, artysta prezentował swe prace na wielu wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest laureatem kilkunastu nagród w konkursach artystycznych i wyróżnień za całokształt pracy twórczej m.in. „Ars Populi” im. Władysława Hasiora i „Bonum Publicum” im. Aleksandra Patkowskiego. Zawodowo realizuje się jako projektant, grafik, instruktor plastyki i terapii oraz specjalista do spraw rękodzieła. Kolekcjonuje także laski i kije pasterskie, które wyeksponowane są na antresoli pracowni Kolejowej Wieży Ciśnień w Kowarach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group