Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7267
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Szkoły nauczą się bezpieczeństwa i powalczą o nagrody

Poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 7:48
Aktualizacja: 7:50
Autor: Org
Polska: Szkoły nauczą się bezpieczeństwa i powalczą o nagrody
Fot. Organizator
Rusza ogólnopolski program edukacyjny dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Na wybranych zajęciach lekcyjnych najmłodsi nauczą się zasad bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Pomysłodawcą i organizatorem Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu jest Fundacja Grupy PKP. Organizatorzy zachęcają jeleniogórskie placówki do rejestracji w programie na stronie www.spb.edu.pl.

Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to projekt edukacyjny poświęcony kwestiom bezpieczeństwa w wielu ważnych sferach życia. Program skupia się na takich zagadnieniach jak: bezpieczeństwo podczas podróży pociągiem, korzystanie z urządzeń i energii elektrycznej, nauka i zabawa z komputerem i w internecie oraz dbanie o bezpieczeństwo osobiste i o środowisko naturalne.

Wszystkie zagadnienia zostaną zaprezentowane uczniom pierwszych klas szkół podstawowych na zajęciach przyrody i godzin wychowawczych w maju i czerwcu tego roku.

- Przebieg i treść zajęć będą dostosowane do wieku uczniów. Bohaterem wszystkich lekcji zostanie postać sympatycznego Beniego, który pojawi się na materiałach dydaktycznych. Beni z pewnością wzbudzi zaufanie dzieci, zachęcając ich tym samym do wspólnej nauki. Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to nie tylko „zwykłe” lekcje, to edukacja przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych metod - zapewnia Paweł Wojciechowski, prezes Fundacji Grupy PKP.

W ramach programu na pierwszaków czekać będzie wiele atrakcji. W każdym z bloków tematycznych planowane są innowacyjne zadania kreatywne poza terenem szkoły m.in. gra edukacyjna w pociągu. W czasie moderowanej wycieczki uczniowie dowiedzą się, jak bezpiecznie wsiąść i opuścić pojazd, jak interpretować sygnały dźwiękowe na dworcach, co należy zrobić z bagażem, jak odszukać na tablicy rozkładów właściwy pociąg. W scenariuszach zajęć znajdą się także quizy, komiksy i gry planszowe. Do dyspozycji uczestników programu oddana będzie także specjalna edukacyjna gra komputerowa. Wszystko opracowane tak, aby ułatwić uczniom przyswojenie kluczowych zasad bezpieczeństwa przydatnych w wielu sferach życia.

Fundacja Grupy PKP zaprosi do udziału szkoły z całej Polski. Docelowo w projekcie uczestniczyć będzie ok. 100 placówek.

- Około 5.000 uczniów biorących udział w programie powalczy o atrakcyjne nagrody dla swoich szkół. Nagrody wręczone zostaną na wrześniowym festynie podsumowującym projekt. Szkoły, które w ramach realizacji programu zaproponują nieszablonowe, nowatorskie działania dodatkowe otrzymają granty finansowe - zachęca Paweł Wojciechowski. Placówki, które wezmą udział w akcji otrzymają także certyfikat Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu. Przystąpienie do projektu jest bezpłatne, a materiały dydaktyczne zapewni Fundacja Grupy PKP. Szkoły zainteresowane wzięciem udziału w projekcie mogą dokonać zgłoszenia wypełniając formularz na stronie www.spb.edu.pl.

Inicjatywę edukacji najmłodszych uczniów w zakresie bezpieczeństwa przy użyciu innowacyjnych i ciekawych metod docenili, poprzez objęcie patronatem honorowym: Joanna Kluzik –Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Piotr Szymczak, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Partnerem merytorycznym programu jest PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie.

Oficjalna strona programu Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu: www.spb.edu.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group