Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6311
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szkole Rzemiosł nie grozi likwidacja (komunikat)

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 lutego 2014, 7:49
Aktualizacja: 7:56
Autor: UM Jelenia Góra
W „przestrzeni publicznej” pojawiła się informacje, komentowane m.in. na portalach społecznościowych o planowanej likwidacji Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Ile jest w tym prawdy? Żadnej prawdy nie ma w tym twierdzeniu – informuje Marcin Zawiła, Prezydent Miasta. – Wręcz odwrotnie – podkreśla.

Ten Zespół Szkół zyskuje z roku na rok solidne impulsy do swego rozwoju. W ub. roku podpisał umowę z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, na mocy której uczniowie odbywali i będą odbywali plenery specjalistyczne (plastyki, rzeźby i in.) pod kierunkiem wykładowców tamtej uczelni. Właśnie jeden z takich plenerów odbył się w ub. tygodniu.

- Spotkałem się też z równie zadziwiającym zarzutem, że zapraszanie wykładowców z zewnątrz jest swoistym votum nieufności dla nauczycieli ZSRzA. Nic bardziej absurdalnego. Zapraszamy wrocławian (a właściwie – Jeleniogórzan, bo i rektor ASP jest absolwentem ZSRzA, a także ostatni z prowadzących warsztat, dr Andrzej Kosowski przyjechał tu z ogromnym sentymentem, bo kończył ZSRzA prawie 18 lat temu i wrócił „do siebie” – podkreśla Marcin Zawiła.

W edukacji artystycznej najbardziej istotny jest rozwój młodzieży i jej wrażliwości twórczej właśnie przez urozmaicone kontakty. Chcę, by możliwie wiele osób zostawało studentami ASP Wrocław i innych uczelni artystycznych, stąd wspieram wszystkie działania Dyrekcji Szkoły w organizacji takich spotkań.

- Zabiegaliśmy i zabiegamy o poszerzenie możliwości edukacji w ZSRzA – dodaje M. Zawiła. – I to skutecznie, bo właśnie otrzymaliśmy informację, że do podstaw programowych szkół tego typu dopisano specjalizację „szkło artystyczne” i „techniki malarstwa dekoracyjnego”, co umożliwi poszerzenie pracy szkoły m.in. o witraż.

Natomiast prawdą jest, iż struktura kształcenia zmienia się okresowo niektórych aspektach w zależności od potrzeb rynku edukacji. Od kilku lat nie ma żadnego zainteresowania m.in. liceum profilowanym dla młodzieży, szkołą policealną dla młodzieży, technikum uzupełniającym dla dorosłych i szkołą policealną dla dorosłych. Wiąże się to m.in. z faktem, że te formy kształcenia spełniły już swoją rolę i nie ma potencjalnych uczniów od co najmniej trzech lat. Zostaną więc wykreślone, zgodnie z zaleceniami resortu edukacji. Ale – jak w przypadku Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” – w miejsce niepotrzebnych i istniejących tylko na papierze „szkół” (a właściwie – ciągów klas) pojawią się inne, których na rynku oświaty brakuje. W Mechaniku zniknie uzupełniające LO dla młodzieży, a pojawi się uzupełniające LO dla dorosłych, bo takie są potrzeby. Podstawowe specjalności istniały, istnieją i będą istnieć, póki takie będą potrzeby rynku pracy i zainteresowania młodzieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~POlak 20-02-2014 8:13
W Cieplicach potrzebni sa robole a nie wyksztalceni artysci. Zorka, Ikea potrzebuje roboli do roboty.
~44 20-02-2014 11:43
należałoby by zlikwidować szkołe na Sprzymierzonych tzw Słoneczko to dopiero wytwór no a nie wspomnę o dyrektorze szkoda pieniędzy przecież w tym obiekcie można zrobić naprawdę coś innego i bardziej pożytecznego nawet na wzór sobieszowskiego muflonu w cieplicach aż prosi się taki obiekt przenieść tam przystań twórczą
~ 20-02-2014 17:11
Poco komu szkoła ? jak pracy niema ! Ja uczęszczałam do tej szkoły 3 lata , atmosfera między uczniami była super , nauczyciele również . Szkoda tylko że zawód jaki otrzymałam nie pozwala mi na pracę , Anilux, Kowary Dywanówka nie istnieją , Orzeł w małym stopniu działa . Likwidować szkołę ? W tym kraju nic się nie robi tylko się likwiduje i niszczy .
~mieszk. 20-02-2014 21:45
A w czym niby ci wrocławianie są lepsi od naszych nauczycieli? Nie oszukujmy się, wrocławskie szkoły coraz bardziej szorują dno (w światowych rankingach i nie tylko), a ci wykładowcy to zwykli chałturnicy, którzy przyjeżdżają do nas, bo płacą tu więcej niż na ich rodzimych uczelniach. Takie słoiki z doktoratami. A jaki jest ich poziom - widać choćby na tym forum. Trolluje tu jeden taki dochtorek z Uniwersytetu Wrocławskiego, który ciągle pluje, jaka to Jelenia Góra jest zła, obraża innych, a nawet nie potrafi napisać kilku zdać bez błędów. Ale chałturzyć pewnie przyjeżdża do nas. Należy w pierwszej kolejności dać pracę jeleniogórzanom, bo pracy brakuje mieszkańcom, a nie wszędzie wciskają się wrocławskie słoiki razem ze swoimi patologiami i chamstwem.
~taka prawda 20-02-2014 22:16
Lepszym nauczycielem będzie magister zaangażowany w swoją pracę niż doktorek łapiący pięć srok za ogon. Wieloetatowość to zdaje się powszechna rzecz na wrocławskich "ó-czelniach" (część chałturzy też w jeleniogórskich szkołach), czego pochodną jest tragicznie niski poziom dzisiejszych absolwentów. Tak to zwykle bywa gdy jakość przechodzi w ilość. Wrocławskim chałturnikom mówimy w Jeleniej Górze stanowcze NIE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group