Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6046
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba niedościgniona w rankingu

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Piątek, 13 listopada 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: Karolina Wojtaś
Fot. K. Wojtaś
– Recepta na sukces to zespół pracowników i mieszkańców, którzy określają wspólne cele i konsekwentnie zmierzają do ich osiągnięcia – powiedział w Warszawie burmistrz Arkadiusz Wichniak podczas odbioru nagrody dla najlepszej gminy miejskiej przyznanej w rankingu Dziennika Gazety Prawnej.

Szef miasta pod Szrenicą odebrał wyróżnienie kilka dni temu. Już po raz drugi Szklarska Poręba zajęła pierwsze miejsce w rankingu Europejska Gmina Europejskie Miasto. Konkurencja była spora, ale ilość (10) zrealizowanych projektów ze środków Unii Europejskiej przez to turystyczne miasto nie mogła zostać niezauważona.

Burmistrz mocno podkreśla zespołową współpracę swoich pracowników oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby, a także odrobinę szczęścia. Wygraną traktuje jako zobowiązanie i motywację do osiągania kolejnych celów.

Jedną z największych inwestycji jest budowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Szklarska Poręba współpracuje z kilkoma sąsiednimi samorządami nad realizacją tego projektu, a ponad połowa środków z Unii Europejskiej na inwestycję trafi właśnie do tego miasta.

Kolejnym realizowanym projektem jest Europejska Współpraca Terytorialna Polska – Czechy. Władze Szklarskiej Poręby i Harrachova wspólnie zajmują się obszarem granicznym w zakresie bezpieczeństwa i prewencji ryzyk. Oba samorządy wzięły udział w promocji miast partnerskich, a obecnie trwa remont linii kolejowej na odcinku Szklarska Poręba – Harrachov. Pozyskiwane są również środki z Unii Europejskiej na wspólne organizowanie imprez kulturalnych oraz sportowych.

Burmistrz Szklarskiej Poręby chętnie opowiada o kolejnych zaplanowanych projektach, na które potrzebne są pieniądze. Mowa tu o utworzeniu miejskiej informacji turystycznej; zagospodarowaniu punktów widokowych w różnych częściach miasta; odnowieniu zabytkowego cmentarza ewangelickiego oraz o przywróceniu dawnej świetności parkowi wokół Muzeum Hauptmanów. Zostanie tam utworzony bajkowy park z figurami postaci karkonoskich legend.

Na przekór ogólnoświatowemu kryzysowi finansowemu, Szklarska Poręba nie zwalnia tempa w swoim dalszym rozwoju. Kończy się inwestycja wodociągowa, co oznacza „otwarcie drzwi” dla nowych inwestorów, którzy chcieliby zagospodarować kolejne tereny w mieście. Z pomocy Unii Europejskiej korzystają również właściciele mniejszych przedsiębiorstw.

Arkadiusz Wichniak już teraz zaprasza mieszkańców i turystów Szklarskiej Poręby na udostępnienie kolejnych inwestycji w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70) Dodaj komentarz

stylcken 13-11-2009 8:26
EUFORIA ? ? ? ups.
~ 13-11-2009 9:10
masakra jakaś / szklarska poręba wygląda fatalnie odrapane mury, dziurawe drogi, nawet nie ma gdzie dobrze zjeść , za co oni przyznają te nagrody???
~mm 13-11-2009 9:16
Zaraz kundelki zaczną obszczekiwać w komentarzach:
~Syfon 13-11-2009 9:19
Temu Panu już dziękujemy. Tym razem sam pójde na referendum. Miasto gnije!Poza ka...lizacja, robioną skandalicznie, niic sie tu nie dzieje! Park Dinozaurów BEZCENNE!Zapraszamy do parku:D swoją drogą. Wzrok już w Karpaczu. Za co ta nagroda?
~ 13-11-2009 9:55
Miejscowe KACYKI kumoterstwo w skali niewyobrażalnej.Jeśli jesteś z poza układu nikt się nie liczy.Spróbuj mieć inne zdanie niż Oświecona Władza wtedy cię zgnoją i zaszczują.Smutna prawda tak jest w Polsce prawie wszędzie.Ot katolicki dobry Naród.SMUTNE.
~PannaKa 13-11-2009 11:58
Kpiny.. kpiny.. kpiny.... jestem mieszkanką Szkl.Poręby i widze co się tu dzieje - SYF, KIŁA I MOGIŁA! Z roku na rok jest coraz gorzej... Budowa sieci wodno-ka...lizacyjnej... trwa juz w nieskonczonosc a efektem sa tylko rozkopane drogi, utrudniony ruch drogowy i notoryczne awarie ( brak prądu, wody... "bo kopali w zlym miejscu").. istna masakra! Atrakcje turystyczne poza walorami natury juz prawie nie istnieja albą są w rozsypce, imprezy kulturowe - polowa juz sie nie odbywa a te, ktore sa organizowane to jeden wielki bubel... Turystów z roku na rok coraz mniej.. a mieszkańcy toczą walke z pseudo-władzamy miasta! Cały czas do przodu niczym nasza polska reprezentacja.... Panu Wu. już dziekujemy!!!!
~ana 13-11-2009 12:22
co z tą inwestycją wodno-ka...lizacyjną? słyszałam że ścieki mają koszmarnie podrożeć właśnie dzięki inwestycji. czy ktoś wie czy to prawda?
~tellee 13-11-2009 12:40
No właśnie za co?! Inwestycję inwestycjami a bezpieczeństwo ?nie pamięta już nikt , że zginął podczas nich młody człowiek a teraz pan B. zgarnia nagrody! No i te "Udogodnienia" w sezonie - to atrakcje dla turystów !?? aa no tak Park dinozaurów nieczynny to trzeba inaczej zająć się nimi. tylko w Polsce możliwe takie cudeńka.
~tellee 13-11-2009 13:06
No właśnie za co?! Inwestycję inwestycjami a bezpieczeństwo ?nie pamięta już nikt , że zginął podczas nich młody człowiek a teraz pan B. zgarnia nagrody! No i te "Udogodnienia" w sezonie - to atrakcje dla turystów !?? aa no tak Park dinozaurów nieczynny to trzeba inaczej zająć się nimi. tylko w Polsce możliwe takie cudeńka.
~Syfon 13-11-2009 14:23
Co do imprez, nie będę się wypowiadał, kto był ten wie. Bike Action, najgorszy w historii, z ta pseudo disco pod wyciagiem. Zenujące! Weekend z Adrenaliną, jedynie fajny koncert, reszta nuda nuda nuda! Proponuję spacerek po rozgrzanym węglu naszym władzom. Parki prehistoryczny, hmm. Brak słów! Do tego utraciliśmy 'WZROK' Totalna porażka, jak najszybciej referendum! Trzeba zrobić porządek! 100 razy bardziej wolalem starą władzę niż tą! Miasto po remontach z nieudacznie prowadzacymi je firmami zrobilo jeden wielki rozp******ŻAL mi na to wszystko patrzeć. W karpaczu nawet stacje kolejową remontuja i maja na wszystko ajkies pomysly i lepsza kasa. W Szklarskiej 1000 i garb! A jeszcze budynek pod wyciagiem , ktory ma 2 piętra za wysoko, co to jest?Zepsuty taki piękny widok!!!
~ 13-11-2009 14:37
po raz kolejny ujawniacie naszą narodową cechę, niestety tę negatywną- narzekanie. Problemy oczywiście w mieście są, ale w którym mieście ich nie ma? wskażcie miejscowość w której nie zdarzają się wypadki, gdzie nie ma dziurawych dróg? trzeba nie mieć elementarnej wiedzy na temat gospodarowania, aby sądzić że z pustego wiadra wyleje się morze. Syf , kiła i mogiła... owszem, ale po latach nie udolnych rządów p. Misiuka czegóż się spodziewacie? od razu Rzymu nie zbudowano, a i mieszkańcy często kochają stwarzać sztuczne problemy, które blokują rozwój miasta, bo to za głośno,a bo to widok nie taki, a to błoto przed domem,i z powodu takich "pierdół" miasto jest blokowane, ja tez miałam błoto przed domem i okna całe lato zakurzone, ale nie umarłam z tego powodu, przeczekałam i teraz mam przed domem ładny i wygodny asfalt- trochę cierpliwości! dlaczego przez firmę , która zajmuje się robotami ziemnymi często nie mamy prądu lub wody? otóż bo nie mają rzetelnych planów z informacją gdzie i co jest zakopane, a dlaczego nie ma takich planów? trzeba by pytać ludzi władzy z poprzednich lat! Myślę, że jeżeli wszyscy będziemy myśleć o dobru miasta, ale tak globalnie, a nie przez wzgląd na własną prywatę i wygodę to nam wyjdzie to na dobre. najpierw trzeba coś zasiać aby zebrać tego żniwa. Pieniądze, które zostały miastu przyznane z UE świadczą o tym po pierwsze: że władcy miasta mają pomysły na rozwój Szklarskiej Poręby ,a po drugie że w UM jest profesjonalna kadra, która potrafi takie środki pozyskać. Trzymam za nich i za was mieszkańcy kciuki i mocno wierzę, że się nam uda odbić od dna.
~do Syfona i innych 13-11-2009 15:08
A wiesz kto ci to ci wszystko zafundował? Może właśnie stara władza zafundowała wam ka...lizację? Zapomnieliście o tym, że to Misiuk wyprowadził cały majątek wodociągowy do spółki która buduje ka...lizację. O tym nie pamiętacie? Przeszkadza ci zawysoki budynek pod wyciągiem? A pamiętasz kto wydał warunki zabudowy? Czyż nie widnieje pod nimi podpis Zbigniewa Misiuka, który w ten sposób zgodził się na budowę tego budynku? I nie tylko tego budynku, lecz też kilku innych koszmarów. Dalej wolisz starą władzę? Zapomniałeś dlaczego Zalewski wybudował Sandrę w Karpaczu? Wszak sam Zalewiski w wywiadzie prasowym przyznał, że był najpierw u Misiuka, ale ten nie potrafił mu przedstawić żadnej oferty inwestycyjnej. O tym nie pamiętacie? Tak syfon i spółka. Idź na refernedum. Zorganizujecie je kolejny raz. Niech Misiuk wórci do władzy. Wówczas będzie na pewno lepiej. Pieniądze z parkingu pod wyciągu ( kilkaset tysięcy złotych rocznczie) zamiast do kasy miasta znów będą wpadać do prywatnej kieszeni. Organizujcie refernedum! Najlepiej już jutro. Ale przy okazji, nie zapomnijcie opuścić pensjonatów po FWP, które dzierzawicie za grosze. W styczniu czas na wyprowadzkę. Przy okazji nie zapomnij opublikować swojej deklaracji podatkowej. Pochwal się ilu turystów przyjąłeś na lewo i nie odprowadziłeś do miejskiej kasy podatków, aby były pieniędze na łatatnie dróg. Buźka
~ 13-11-2009 15:23
Najłatwiej łatwiej dostrzec rzeczy złe, a najtrudniej dobre. Wyliczmy więc inwestycje z tego roku: - trzy boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią ( nie mają w Karpaczu) - sala gminastyczna przy SP1 - Dom Kultury ( nie mają w Karpaczu) - ulica 11 listopada - 4 mosty
HankaOdRumcajsa 13-11-2009 15:39
...a ja mam pytanie do tych co narzekają na budowę ka...lizacji... Jak miasto miałoby ją wybudować nienaruszając np. asfaltu? I po co łatać teraz te drogi skoro po zrobieniu ka...lizy ciurkiem asfalt położą? Co? dziesięć razy będą kładli? Stuknijcie się w głowę! Wy co tak narzekacie! Albo się wyprowadźcie! Szacun dla komentarza z 15:08. A propo Wzroku to też kadencja Misiuka za darmoche wynajmowała budynki. Koligacje takie że ...
~Syfon 13-11-2009 16:01
Tak a na Park Dinusiów to kto wydał zgodę? Święty Mikołaj? Jeszcze za takie pieniądze. Inwestycja idzie pełną parą :P Nie interesuje mnie kto podpisywał papierki, nie jest to moja sprawa. Remonty dróg odbywają sie poza jakąkolwiek kontrolą. Jakie są dobre rzeczy w Szklarskiej, oświec mnie? Ile jestescie przy korycie?To, że pieniadze z Unii ida na to co ida to nie powód do dumy!!! To się nam należy! Co do miasta to nie będę sie rozpisywał bo żal! Posluchaj opini przejezdnych a nie tylko siiebie.
~Słuchaj syf on (czytaj syf włączony) 13-11-2009 16:48
Napisz coś jeszcze - ale jak będziesz potrafił napisać coś z sensem.
~xl 13-11-2009 17:23
Kiedy Karpacz opracowywał strategię rozwoju i wieloletnie plany inwestycyjne, poszukiwał inwestorów, Wy Szanowni Szklarskoporębianie robiliście referendum i zafundowaliście sobie komisarza - na lata. Jeszcze teraz po nim zapach się unosi (po Waszej inicjatywie referendalnej też). A wiecie skąd go (komisarza) przywieźli? Z Karpacza!!! Pora byście się otrząsnęli z marazmu i bynajmniej nie przeszkadzajcie tym, którzy pozytywnie myślą i czynią by dziesięcioletnie zapóźnienie dogonić. Nawet niech gonią koleją lokalną od Czech do Szklarskiej Górnej, niech gonią na nartach od Jakuszyc. Ale najbardziej właściwy tor wyścigowy to nowoczesna ka...lizacja i ujęcia wody, to boiska i hala sportowa, dom kultury, nowoczesne inicjatywy i programy kształacenia przedszkolnego, plenery artystyczne. Gdzie w pobliżu macie przedszkola bezpłatne? Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, że na ostatni Bieg Piastów - pierwszy w ramach WORDLOPPET wodę tłoczono z Kamiennej przy moście do zbiornika ponad Polaną. Od kilku dni ten zbiornik jest pełny. A to akurat było pominięte w projekcie KSWiK, tak jak i system ujęć wody. Mam nadzieję, Szanowni malkontenci, że nie zdołacie zatrzymać inicjatyw ludzi twórczych, którzy chcą chcieć. Szklarską widzę jak perełkę - i to już blisko, coraz bliżej. Pozdrawiam z Sobieszowa.
syna 13-11-2009 17:25
przyczyn problemu powinno się szukać u źródła, więc m.in. powinno się wiedzieć kto np. podpisywał papierki, więc jeżeli robił to p. Misiuk to dlaczego czepiasz się obecnej władzy. park Dino nie powstaje dlatego że ta inwestycja została przyblokowana przez jednego z mieszkańców zarzucając miastu że oddał ziemię w ręce inwestora bezprawnie i sprawa znalazła się w prokuraturze, więc realizacja inwestycji automatycznie się wydłuża. Jeśli chodzi o dobre rzeczy w Szklarskiej to ty syfon na pewno nią nie jesteś!!!! Takich pesymistów powinno być jak najmniej, bo zatruwają atmosferę!!!! aby w mieście było ładnie zacznij porządki od swojego ogródka (w drodze do np. pracy podnieś i wyrzuć do kosza napotkane śmieci i uśmiechnij się pesymisto!!!) Miasto potrzebuje dobrych rzeczy ale dobre rzeczy czynią dobrzy i życzliwi ludzie!!!!
syna 13-11-2009 18:33
przyczyn problemu powinno się szukać u źródła, więc m.in. powinno się wiedzieć kto np. podpisywał papierki, więc jeżeli robił to p. Misiuk to dlaczego czepiasz się obecnej władzy. park Dino nie powstaje dlatego że ta inwestycja została przyblokowana przez jednego z mieszkańców zarzucając miastu że oddał ziemię w ręce inwestora bezprawnie i sprawa znalazła się w prokuraturze, więc realizacja inwestycji automatycznie się wydłuża. Jeśli chodzi o dobre rzeczy w Szklarskiej to ty syfon na pewno nią nie jesteś!!!! Takich pesymistów powinno być jak najmniej, bo zatruwają atmosferę!!!! aby w mieście było ładnie zacznij porządki od swojego ogródka (w drodze do np. pracy podnieś i wyrzuć do kosza napotkane śmieci i uśmiechnij się pesymisto!!!) Miasto potrzebuje dobrych rzeczy ale dobre rzeczy czynią dobrzy i życzliwi ludzie!!!!
~ast 13-11-2009 19:20
cytując Smolenia Ale jaja...
~ 13-11-2009 19:31
Darmowe przedszkola to nie powód do dumy tylko prywata.Bo może koleżanki Burmistrza poszłyby na bezrobocie a niektórym zabrano by ciepłe wygodne i tanie mieszkanko w przedszkolu.Ja za swoje dziecko płaciłam chociaż nie było mi lekko.A teraz patologia rodzi dzieci bo wyżywi je Przedszkole a potem darmowe obiadki w szkole jakiś zasiłek dla biednej mamusi która ani myśli iść do pracy bo po co a tatuś musi postać pod sklepem od rana jeszcze parę latek i dołączą do nich dziatki bo przecież przykład idzie z góry.Reasumując w Szklarskiej dobrze ma tylko patologia bo troszczy się o nich CIAłO PEDAGOGICZNE ale czy to jest wychowawcze ?????
~Syfon 13-11-2009 19:44
Syna śmieci to sobie zbieraj sam 'dobry człowieku'.
~ZABOBRZANIN 13-11-2009 20:53
Coś to z prawdą nie ma nic wspólnego... Ten ranking to kto robił ? Ups...
~ZABOBRZANIN 13-11-2009 20:54
Ooo i jeszcze jedno ! Zróbcie falę jak na stadionie !
~ 13-11-2009 21:11
Syfona TATUŚ WŁASNIE MUSI OPUŚCIĆ PENSJONACIK, KTÓRY DZIERŻWIŁ PRZEZ LATA OD MIASTA ZA 300 złotych miesięcznie. TA WŁADZA PRZERWAŁA TĘ PARANOJĘ I SYFON SIĘ ZŁOŚCI. DZIWICIE SIĘ MU? ja nie :)))))))))))))))))))))
~PRAWDA O DZIURACH 14-11-2009 7:11
Drodzy malkontenci. Szkoda, że was zabrakło na spotkaniu z burmistrzem. Dowiedzielibyście się, że to co się dzieje z drogami to niestety, ale kolejny raz zasługa p. Zbigniewa Misiuka i jego urzędników (już nie pracujących), którzy wydając decyzje i uzgodnienia potrzebne wykonawcy na etapie pozwolenia na budowę, zgodzili się na to, aby drogi po zakończeniu robót nie były remontowane na całej szerokości, lecz tylko tam, gdzie było kopane. Wszyscy inni zarządcy zarządali odnowienia dróg na całej szerokości, a Misiuk tego nie zarządał. W polsce obowiązuje ciągłość decyzji administracyjnych,a to oznacza, że jeśli poprzednia władza podjęła jakąś decyzję to nie można jej zmienić. Współczuję Wichniakowi, bo spija ten Misiukowy budel drogowy nie mając wiele do powiedzenia. Gdybygście malkotenci przyszli na spotkanie z burmistrzem wczoraj do MOK to dowiedzieliśbyście, że qw tym roku miasto przeznaczyło na remonty ulic i dróg rekordową kowtę 1200 000 złotych. Takich pieniędzy w Szklarskiej Porebie na remonty ulic nie wydano przez całą kadencję Misiuka.
~ZM 14-11-2009 9:02
Tak. Wkurza mnie ta zgraja amatorów od tras rowerowych. Wkurza mnie bardzo. Jacy oni są łasi na zaszczyty i te... jak im tam, nagrody. Najgorsze jest to, że te naiwniaczki naprawdę wierzą w to co robią a nagrody dobierają całkiem na serio. Wystarczy tylko spojrzeć na zdjęcie tego Wichniaka. Ohhhh głupcy!!!!!! Nie wiedzą nawet ile okazji do zarobienia innych "nagród" przepuścili. Zupełnie ich nie rozumiem. Te naiwniaczki myślą, że za tę ich uczciwość im ktoś podziekuje, pochwali, że będzie wdzięczny. Wiem co mówię bo sam kiedyś byłem władzą. Taka kasa przechodzi im koło nosa, taka kasa... Nigdy im tego nie wybaczę. Ile dobra naszego zmarnowali głupcy...
~do ZM 14-11-2009 9:53
Drogi panie Z.M. Wiemy, że władza "popłaca". Wiemy też, że gdy pan był u władzy, to jeździł pan rozklekotanym koreańczykiem zasilanym gazem. A gdy przeszedł pan na nauczycielską emeryturę jeździ pan wypasionym samochodem terenowym. My to wiemy. I UKS też to wie.
~Syfon 14-11-2009 10:23
Co za brednie. Wszystko co złe to p. Misiuk a co dobre to p. Wichniak i jego ludzie. Nonsens Malkontentami to jsteście wy! Będzie referendum i basta. Czas zrobić porządek bo miastu grozi paraliż! Walizki żadnej nie pakuje. CIekawe kto odda własciciolom pensjonatów kase, która włożyli w remonty budynków, ktore chcecie im zabrać.... Co z wodą w naszych kranach bo dalej leci sciek za 12pln/m3 Takie cuda w naszym miasteczku?Moze rade stać mieszaknców NIE. Park Dinusiów zwijajcie do Gorzowa. Inwestycja roku, ciekawe na ile tylko wypłącalny jest sam inwestor:P ????
~Syfon 14-11-2009 11:11
Dziś piękna pogoda, proponuje wszystkim dotlenić się. Chodząc uważajcie tylko na wysokie chodniki i dziury bo może się to źle skończyć. A tak na marginesie, ciekawe, kto za ten rozp**** w mieście odpowiada?Zostawić to w tak skandalicznym stanie!
~ZM 14-11-2009 11:39
Syfon nie gorączkuj się. Tu potrzebna jest inteligencja a nie walenie pałą jak twój tata. Miszkańcom trzeba cierpliwie tłumaczyć, że te rzekome sukcesy obecnie rządzących, które nic dobrego nikomu nie dają. Wiem coś o tym. Za naszych czasów przecież każdy coś miał z tego wspólnego miejskiego tortu. A to pensjonat, a to parking, albo przydział na mieszkanie bez kolejki ludziom się załatwiało... Ludzie o tym wiedzą. Trzeba im tylko o tym przypominać, że za niewielką opłatą wszystko mozna było wtedy załatwić. I nie mąć teraz nikomu z tym referendum bo teraz to już musimy do wyborów poczekać, wtedy się zobaczy. Zwrócimy pensjnaty, oddamy kasę za remonty kapujesz???? Nam na to też się coś dostanie. I nie nawołuj teraz do referendum. Poczekajmy aż skończą drogi, boiska, mosty i mieszkania wybudują.... My po wyborach będziemy je przydzielać. A ci z DinoParku też będą nas do tej inwestycji przekonać. Zostaw ich więc w spokoju. Zbudujemy drugą Szklarską, zbudujemy drugi dom...
~Syfon 14-11-2009 13:57
do ZM za kogo mnie masz???Pała to się walnij sam w swoją inteligentną łepetynę! Miasteczko nie jest tylko dla ludzi przejezdnych! Mamy tu życ czy wegetować. Zarządzik zapomniał, że w miescie mieszkają ludzie!Nie robcie sobie z tego prywatki bo nawet nei wiecie kogo wpuszczacie na lokalny rynek! Nie macie włąsnych pomysłów wszystko małpujecie! Karpacz ma rynne to i Szklarska musi mieć. Wybudujcie ją najlepiej przez Urzędem Miasta ;P Woda sciek za 12 pln za m3, skandal!Karpacz też ma taką tanią 'wodę'?Moze wy ja wzbogacacie jakimiś cudami? za dużo chloru!
~Syfon 14-11-2009 14:23
Pytanie do Pana Burmistrza. Dlaczego przenoszona jest przychodnia w Szklarskiej Porębie na takie zadupie?Kogo po*****o? Czyżby było tak źle?
~ 14-11-2009 17:39
Oj syfon, ale ci wodę z mózgu zrobili. Nie zauważyłeś, że jesteś sam? A co do tego referendum. Nie rozbawiaj mnie. Zakładam, że w poniedziałek pójdziecie się zarejestrować. 3 miesiące będziecie zbierać podpisy, czyli do połowy lutego. komisarz przez miesiąc będzie weryfikować podpisy. W połowie marca wyznaczy referendum na czerwiec (czas na kampanię referendalną). A na jesieni mamy wybory. Wiesz co chciałem w ten sposób pokazać? NAPISZĘ DUZYMI LITERAMI ABYS ZROZUMIAŁ: CHODZI O TO ZE REFERENDUM W CZERWCU NA 4 MIESIACE PRZED WYBORAMI TO POLITYCZNE SEPUKU. SE PUKNIJ SIE W TEN ŁEP PAŁĄ O KTÓREJ NAPISAŁ ZM. GOŚĆ WIE CO PISZE. WSZAK U WŁADZY BYŁ I NIECO Z NIEJ, JAK NAPISAŁ, SOBIE KIEDYŚ WZIĄŁ. CHŁOPIE SPOKOJNIE. PRZYJDĄ WYBORY I ZGARNIEMY CO NASZE. DO PENSJONATÓW TEŻ WRÓCIMY. NO, ale jak sie chcesz załapać, to musisz się ujawnić. No bo jak inaczej mamy wypłacić ci twoją kasę?
~ 14-11-2009 17:53
Projekt pn.Karkonoski System Wodociągów i Ka...lizacji, a właściwie kwota dofinansowania ze srodków Unii Europejskiej jaką otrzymała gmina na jego realizację jest jedynym liczącym się projektem dzięki któremu Szklarska Poręba już po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w rankingu Europejska Gmina Europejskie Miasto.Pozostałe projekty po prostu się nie liczą ,ich wartość jest znikoma w skali ilości i wysokości projektów przedstawianych przez inne samorządy.Nagrody które dzisiaj tak chętnie przyjmuje władza to załuga poprzedniego samorządu,to w poprzedniej kadencji narodził się pomysł,powstał projekt,zapadły decyzje.Tą władzę będziemy rozliczać i nagradzać za realizacje projektu,taryfy za wodę i scieki,za pomoc mieszkańcom w dzwiganiu ciężaru podwyżek/dopłaty/. Liczę że obecna władza skończy z polityką obarczania kosztami z tytułu prowadzonej inwestycji wyłącznie mieszkańców miasta.Pytanie pomocnicze: Ile pieniędzy z tytułu dzierżawy,amortyzacji,podatku od nieruchomości w związku z przekazanym majątkiem "wróciło" do gminy w latach 2006,2007,2008,2009, a ile zostało "wydanych" z tytułu podejmowanych uchwał w sprawie dopłat? Pozdrawiam.
~Panie syfon. 14-11-2009 18:29
No szkoda, że pana nie było na spotkaniu burmistrza z mieszkańcami. Te tematy były poruszane. Okazuje się, że nikt przychodni nie przenosi, oprócz poradni chirurgicznej i gabinetów specjalistów. Poradnia jest przenoszona na Szpitalną, bo tam jest miejsce na aparat rentgenowski. Dzięki temu pajcient z połamaną nogą nie będzie musiał jechać przez całe miasto do Szpitala na Dolną by zrobić zdjęcie i wrócić do chirurga. Wszystko załatwi w jednym miejscu. Jest to logiczne. Lekarze pierwszego kontaktu nadal będą przyjmować tam, gdzie przyjmują, czyli na Jedności Narodowej. Na spotkaniu wysłuchałem też bardzo rzeczowego wytłumaczenie sprawy dziurawych dróg. Projekt KSWiK powstał w poprzedniej kadencji. Jego uzgadnianiem zajmowali się urzędnicy, którzy w większości już w urzędzie miasta nie pracują. Nie pracuje też, jak wiemy były burmistrz Zbigniew Misiuk, który pod tymi decyzjami i uzgodnieniami się podpisywał. Uzgodniono wówczas, że drogi będą odtwarzane tylko tam, gdzie kopano. Dla przykładu: władze powiatu, zgodziły się wpuścić KSWiK na swoje ulice (np. 1 maja), ale pod warunkiem, że później asfalt zostanie odtworzony na całej szerokości. Tymczasem na drogach miejskich na inwestora takiego obowiązku nie nałożono i dziś już nie można cofnąć decyzji, które zostały wydane przez poprzedniego burmistrza. Inwestycja została źle zaprojektowana. Błędy doprowadziły do tego, że od początku wszytsko powstaje na opak. I zamiast na początku wybudować główny kolektor ściekowy, to zostanie on wybudowany na samym końcu. Choć wybudowano już większość nowych wodociągów, to wciąż nie oddano do użytku nowych stacji uzdatniania wody. A co do Karpacza, o którym napisałeś. Może i tam woda jest tańsza (ścieki nie są), ale już jej brakuje. A jak wybudują Gołębiewskiego, to jej na pewno w szczytach sezonu zabraknie. Karpaczan czeka to, co Szklarska Poręba przeżywała przed referendum 1997 roku.
~ 14-11-2009 18:33
O Jędrula wytrzeźwiał! Stało się to 14-11-2009 17:53 No to napisz jeszcze ile to projektów realizuje np. Karpacz i Świeradów. Nie sil się: Karpacz - 9, Świeradów - 10, Szklarska Poręba - 9 No i co? Napisz też ile to miasto w tym roku zdobvyło pieniędzy z dotacji. nie sil się. odpisze za ciebie: 6 mln z dotacji. Pokaż mi ile wy za swoich czasów zdobyliście pieniędzy z dotacji? Ach zapomniałem KSWiK. Dopłaty? Czasy komuny już się skończyły.
~d. 14-11-2009 20:36
doprawdy nie wiem za co to wyróżnienie. Chyba za położenie geograficzne, którego władza nie potrafi wykorzystać. Jakuszyce niedofinansowane, porządnego parkingu pod wyciągiem brak, nawet nie wspominam że powinien być darmowy (w końcu i tak się płaci za bilet), trasy zjazdowe z roku na rok coraż gorsze, nie wspominając o tłoku. Ale przecież wspaniały KPN odbiera nagrody. Takim to sposobem klienci przeniosą się do Harahowa albo do Karpacza i Świeradowa. Już teraz widać różnicę.
~ZM 14-11-2009 21:04
To mówicie, że to gmina otrzymała dofinansowanie na te wodociągi i teraz zgarnia za to nagrody? Czyli to gmina buduje a nie jakiś KSWIK, którego w rzeczywistości w ogóle nie ma? Tak więc, to wszystko, te nagrody, to tylko nasza i tylko nasza zasługa? Sam w to nie wierzę ale jestem dumny, naprawdę dumny. Za podwyżki odpowiadają obecnie rządzący a nagrody to nasza zasługa. Pięknie i piekniej być nie może. No chyba, że znowu wygramy wybory wygramy i do władzy wrócimy....ale się rozmarzyłem.
~Syfon 14-11-2009 21:22
Amen.
~Syfon 14-11-2009 23:48
Powiedzcie mi jeszcze jedno. KIEDY W KOŃCU PRZESTANIE LECIEĆ Z MOJEGO KRANU TO SZAMBO ZA 12PLN/M3? Wygotowane się nie da wypić! Co wy do tego dosypujecie?Płacę wymagam! zwłaszcza, że to spora sumka!W Warszawce woda za 4pln a tu co? Stolicę chcecie przebić. To jest SKANDAL! Dopłaty były za komuny ?a co nagle nie ma?To, jak teraz pozabieraliscie parkingi, zabierzecie pensjonaty to dopłacicie do wody coś więcej?Co będzie ze Wzrokiem?Stoi pusty? Jakie pomysły na zimę?Jakie imprezy? Będzie w koncu coś się tu działo?
~do ZM 15-11-2009 7:45
masz absolutną rację. Nagroda to nasza zasługa, bo to za naszych czasów wyprowadziliśmy majątek wodociągowy z gminy do spółki na którą oni ( wiochnik i cykliści) teraz nie mają wpływu i spijają piwo (wodociągowe podwyżki), które są efektem naszych działań. To jest genialne. I dzięki temu wrociłmy do władzy. Znó będzie pięknie. Gówno zrobimy, ale ile będzie naszego!
~ 15-11-2009 7:55
wiesz "d" , że jesteś głupi? Udowodnię to: napisałeś "Jakuszyce niedofinansowane" - Jakuszyce to Bieg Piastów które jest niezależnym stowarzyszeniem. No chyba, że uważasz, że czerownoarmistów nalezy znów uwłaszczyć. Darmowy parking powiadasz? Powiedz to braciom czechom W harrachovie, Rokietnicyach czy Jańskich Łaźniach, w ktońcu u nich teżpłaci się za bilet i to więcej niż w Szklarskiej. "trasy zjazdowe z roku na rok coraz gorsze" czyli Urząd Miasta powinien ratrakować trasy, na których zarabia póxniej prywatna spółka? A może Urząd Miasta powinien nalozyć kary na tę spółkę? Sądzę, że byłoby to genialne. Podpowiedz to urzędnikom. Tylko nie zapomnij wskazać podstawy prawnej,. bo oni są chyba tak głupi, że takiego prawa nie znają. Tłok na nartostradach powiadasz? Czyli klienci jeszcze się nie przenieśli ani do Harrachova, ani tymbardziej do Świeradowa i Karpacza, gdzie jeździć nie ma gdzie. Widzisz równicę między nartosttradami Świradowa i Szklarskiej Poręby. Tu się zgadzam. Ja też widzę: 12 km na Szrenicy i 2 km w Swieradowie.
~do ZM 15-11-2009 8:01
masz absolutną rację. Nagroda to nasza zasługa, bo to za naszych czasów wyprowadziliśmy majątek wodociągowy z gminy do spółki na którą oni ( wiochnik i cykliści) teraz nie mają wpływu i spijają piwo (wodociągowe podwyżki), które są efektem naszych działań. To jest genialne. I dzięki temu wrociłmy do władzy. Znó będzie pięknie. Gówno zrobimy, ale ile będzie naszego!
~Do syfona w sprawie wody 15-11-2009 8:23
Syfon. Ty chyba miasta pomyliłeś! Mam przed sobą rachunek za wodę, z datą 9 listopada 2009. I jako żyw napisane jest czarno na białym 4.65 netto za m3. Gdzie ty płacisz 12 złotych? Bo ja w Szklarskiej za m3 wody płacę 4,65 złotych polskich netto plus 7% VAT czyli brutto jest to 4,98 złotych polskich. A może tobie się z Karpaczem pomyliło? No i jeszcze jedno! Od pół roku z kranu nie płynie mi już brązowa woda. Moi goście mówią, że kranów jest smaczniejsza niż mineralna ze sklepu. Widocznie mam to szczęście i już mnie podłączono do nowych ujęć. Ciebie chyba nie podłączą, bo ty z innych miasta jesteś. Bo w Szklarskiej za wodę to tyle się nie płaci.
syna 15-11-2009 11:02
najlepiej syfon by zrobił jakby wyprowadził się do "pięknego" Karpacza i tam zaczął trochę smrodzić bo tutaj wystarczająco smrodzi -aż cuchnie!!! zasmradza atmosferę że aż wodę ma gnojówkę
syna 15-11-2009 11:18
najlepiej syfon by zrobił jakby wyprowadził się do "pięknego" Karpacza i tam zaczął trochę smrodzić bo tutaj wystarczająco smrodzi -aż cuchnie!!! zasmradza atmosferę że aż wodę ma gnojówkę
~ 15-11-2009 12:43
Gdyby tekst dotyczył Karpacza, to syfon na pewno by nie omieszkał napisać, że w Karpaczu to nagrody zdobywają, a w szklarskiej nic. Idź się syfon utop w tym szambie co ci z kranu płynie.
~Syfon 15-11-2009 13:40
Ja piję tylko wodę z syfonu!
~ 15-11-2009 16:17
Kolejne pytanie, co z komunikacją do miasta Szklarska Poręba? Czy będzie więcej autobusów?Pytam nie po to by robić tu dymy! Czym dojechać lub przyjechać jak nie każdy ma fureź albo chce skoczyć na imprezkę. Czy coś się z tym ruszy?Czy władza wie o ktorej ostatni kurs PKS? Na czym polega promocja miasta?Mamy tu siedzieć na dupach i się nie ruszać?
~Woźnica 15-11-2009 18:31
Chłopie, kup sobie furę i nie zawracaj ludziom gitary. Będziesz wtedy jeździł gdzie chcesz i kiedy chcesz a godziny odjazdu autobusów nie będą cię obchodzić. I wyjaśnij co promocja ma wspólnego z PKS-em?
~ZM 15-11-2009 18:40
Powiedzcie mi dlaczego ta nagroda wywołuje tyle emocji? Mnie też to wkurza ale nie do tego stopnia. Podobno mają ogłosić, że MOPS ze \Szklarskiej jest najlepszy w Polsce. To ci dopiero hit. Za naszych czasów to kierowniczka z MOP-siu tak się opiekowała nieboszczykami, że ją zamknęlin i nikomu nagrody nie dali...
~Syfon 15-11-2009 19:15
Woźnica sorry , ale nie mam siły. Wyobraź sobie, że jedziesz do Krakowa i nie masz czym dojechać po 22, albo ludzie chcą pojechać większą paką do Jeleniej na bibę bo przecież tu nie ma nic. Ot prosty przykład! Nie ma to nic wspólnego z promocja?Może by tak połączyć komunikacje z Karpaczem, pojść na jakiś układ a nie na walkę. Konkurować nie mamy czym. OK koncze nadawanie. 3majcie się. Niech moc syfonu będzie z wami!
~Oj syfon. 15-11-2009 19:21
My wiemy, że wodę pijesz tylko z sofonu. Już ci te bąbelki mózg wyżarły prawie do końca. Ta zachowana resztka umożliwia ci klepanie w klawiaturę. Oczywiście bez sensu.
~d. do pajaca z 7:55 15-11-2009 19:49
podejrzewam że ta prywatna spółka nie odprowadza żadnych podatków lokalnych i nie zatrudnia miejscowych jak sądzisz, więc niech radzą sobie same, a co tam. Lepiej zwolnić z podatków kolejny market. Za to można oddać więcej terenu dla KPNu który przecież jest taką wspaniałą organizacją, że warto go nagradzać. Jeśli chodzi o Jkuszyce to nie tylko Bieg Piastów. Wystarczy popatrzeć na samą drogę. Jakoś po czeskiej stronie jest równa i daje się odśnieżać na czas. Po za tym Bieg Piastów to chyba wizytówka Szklarskiej. Ratrakowanie tras nie załatwia sprawy, potrzebne jest raczej zezwolenie KPNu na gruntowną przebudowę. Ale pewnie Ty wiesz lepiej. 12 km n szrenicy? ale w jakich warunkach. Apropo Jańskich, tylko wygodny parking pod samym wyciągiem jest płatny. Można zostawić pojazd na darmowym skąd jeżdżą skibusy. Skibusy również jeżdżą z Jeleniej Góry do Harahowa. Ale przecież Szklarska tego nie potrzebuje, w koncu ma taki fajny park. A obudzi się z ręką w nocniku...
~do ZM 15-11-2009 19:55
Misiu , ależ my wiemy, że miałeś nawet sprawę karną za MOPS w Szklarskiej.
~ 15-11-2009 19:56
Syfon. Ktoś ci już napisał, abyś się przeniósł do Karpacza. Tam po 22 dojedziesz na pewno. DREZYNĄ :))))))))))))))))))))))))))))))))))))
~ 15-11-2009 20:06
Do piszącego 15-11-2009 19:49 -jak przeczytałem to co masz do powiedzienia, to doszedłem do wniosku, że nawet matura nie powinna upoważnaić wszytskich do komentowania w internecie. A już na pewno nie ciebie. W sprawie drogi w Jakuszycach - to jest droga w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a nie miasta Szklarska Poręba. Gmina nie ma prawa wydawać pieniędzy na nie swoje drogi. Po drugie , właśnie ta droga dostała nową nawierzchnię. Ponieważ trochę sobie jeźdżę na nartach, to wolę 12 km na Szrenicy, niż darmowe bilety w Janskich, gdzie nartostrady są tak wąskie, że strach jechać. O świeraodwie i Karpaczu wspominać nie będę, bo tam po prostu nie ma po czym jeździć. Nie przypminam sobie darmowego parkingu w Janskich. Ale może ty wiesz lepiej. mam do ciebie pytanie: jak myslisz, czy Szklarska jest zadowolona, że ma KPN? I czy myslisz, że nikt nie chce budować nowych nartostrad i wyciągów?
~Woźnica 15-11-2009 21:01
(Do pajaca z 19.49) ...to, że jesteś podejrzliwy nikogo tutaj nie dziwi. Sprawdź jak jest w rzeczywistości z tymi podatkami spółki i nam wtedy powiedz a nie dziel się swoimi podejrzeniami. Jeśli chodzi o Jakuszyce to widać, że dawno cie u nas nie było i dlatego pewnie nie wiesz, że droga jest nowa. Nie wiesz także, że KPN do Jakuszyc, które leżą w górach Izerskich, nic nie ma. I masz rację ten gość z 7.55 wie od lepiej i na dodatek wyłapał wszystkie twoje niedorzeczne pomysły i równie głupie spostrzeżenia. Mi w oczy rzucił się ten pomysł, w którym sugerujesz, że uruchomienie skibusów ze Szklarskiej do Harachova będzie receptą na poprawę wizerunku naszego miasta. Tylko pogratulować! Weź udział w wyborach - sukces grawantowany!
~d. 16-11-2009 20:50
gratuluje czytania ze zrozumieniem. Skibusy ze Szklarskiej do Harahowa tylko d...l by mógł wymyśleć, Wystarczyły by chociaz z pkp i lub pks ze Szklarskiej. Podatki lokalne trafiają do gminy, ale trzeba najpierw sprawdzić co to oznacza, a tu faktycznie matura by się przydała. W Jakuszycach tak się składa że jestem częściej niż Wy i mam odwagę nawet pojechać dalej i porównać, ale pewnie nie macie czasu bo stoicie już na parkingach pod wyciągiem licząc na jelenia co zapłaci za parking. Ciekawi mnie jeszcze skąd to powiązanie KPN z Jakuszycami. Ale czytanie ze zrozumieniem widzą że nie jest mocną stroną Woźnic. Moze dlatego są Woźnicami.
~Syfon 17-11-2009 10:50
Spoko, więc wizytówką miasta mamy teraz Hotel z jednym nielegalnym piętrem, porozwalane drogi (nieudacznie przeprowadzonymi remontami), Brak komunikacji ze światem(od godziny 20), wysokimi opłatami za wodę. Spoko, luz! Widocznie tak temu miasteczku jest już pisane?Szklarska jest piękna,ale niestety brak nam kompetentnych władz, przykre. Aha, nie jestem tutaj sam! Ludie patrzą wam na ręce i klną na to wszystko. Cóż wybory blisko. Oby tylko pojawiła się inna alternatywa bo na was głosu nie oddam! Zawiodłem się na was.
~Pan Tadeusz do Syfona 17-11-2009 21:43
Na mnie głosu nie musisz oddawać. Nie jestem u władzy i nie zamierzam być, ale ślepy też nie jestem i widzę znaczącą różnicę między tym co było, a tym co jest. Różnicę na lepsze. Musisz syfon wiedzieć, że Urząd Miasta nie ma uprawnień do kontrolowania budów. Swoje żale kieruj do nadzoru budowalnego. Ale to bez sensu, bo hotel projektowała żona szefa nadzoru budowalnego. Musisz też wiedzieć, że za porozwalane drogi i ich remont odpowiada KSWiK, który nie dostanie unijnej dotacji, do póki miasto nie podpisze protokołu. Na razie na większość nie podpisało. Musisz też wiedzieć, że Urząd Miasta nie może żadnemu przewoźnikowi nakazać jeździć po 20,00. Żyjemy w gospodarce rynkowej. Liczy się rachunek ekonomiczny. Widać nikomu się po tej godzinie nie opłaca wozić was na imprezki. Za wodę płacimy mniej niż w Kowarach, Mysłakowicach czy Podgórzynie. Gdybyś chodził na spotkania władz z mieszkańcami dowiedziałbyś się tego wszytskiego i mógłbyś zadać jeszcze wiele nurtujących pytań.
~ 17-11-2009 23:34
Nie ma co: fajne forum mieszkańców. Szkoda, że tu Was można \"poczytać\". Nasze byłe forum padło przez brak moderacji. A można, bez prostactwa? Można. Mogę tylko podziękować \"właścicielowi\" naszego> byłego
~ 18-11-2009 17:11
No tak, gdybym chodziła na spotkania z władzą to bym wiedziała to co władza.Przyznam,że właśnie dlatego nie chodzę,a teraz kilka faktów.Na dzień dzisiejszy mieszkańcy tylko jednej gminy tj gminy Podgórzyn płacą więcej od mieszkańców Szkl.Poręby,różnica wynosi 12 groszy za 1m3 wody i 1m3 ścieków.Jest to o tyle zastanawiające,że we wszystkich tych gminach obowiązujące stawki za wodę i ścieki są wyższe od stawek wynikających z taryf przyjętych uchwałą przez radnych naszego miasta.Tak więc mamy sytuacje,w której w gminie Szkl.Poręba obowiązują najniższe taryfy,a my mieszkańcy różnicą tylko 12 groszy płacimy mniej od mieszkańców jednej z gmin.Dlatego po raz kolejny zadaję pytanie jakie dochody uzyskuje gmina z tytułu przekazanego majątku do spółki KSWik,której wraz z innymi gminami /na terenie których realizowany jest projekt/ jest właścicielem. Dane pochodzą z BIP ,podane kwoty są kwotami brutto i są wymienione w następującej kolejności: obowiązująca taryfa /1m3 wody+ 1m3 ścieków/, wysokość dopłaty z budżetu gminy, cena dla odbiorcy/1m3wody+1m3ścieków/ 1. Mysakowice 14,71 / 7,56 / 7,15 2. Kowary 13.11 / 3.20 / 9.91 3. Szkl.Poręba 12.36 / 1.58 / 10.78 + opł.abonamentowa 4. Podgórzyn 18.30 / 7.40 / 10.90 W okresie kampanii referendalnej autorzy plakatu posłużyli się również danymi z BIP,w wydanym wyroku sąd nie brał pod uwagę podjętej uchwały / dopłaty - 63 grosze / ale dopłaty przekazywane z budżetu gminy na podstawie wystawianych przez spółkę faktur / 67groszy = 63grosze x 7% VAT /. Takie były fakty dotyczące wysokości dopłat,pózniejsze sprostowanie w wykonaniu naszych władz do dzisiaj jest dla mnie zagadką,ale o tym może przy okazji.Dzisiaj chciałam zapytać Pana Tadeusza, jak Pan sądzi czy w tym konkretnym przypadku nastąpiło złamanie ustawy przez organ wykonawczy gminy ? Pozdrawiam.
~ 18-11-2009 17:20
Dzięki Tadek za wyjaśnienia. Czyli kolesiostwo, więcej pytań nie mam. Uważam , że jak ktoś sobie pozwala s...ć na własnym podwórku to jest kiepskim gospodarzem tyle w temacie. To moje ot podsumowanie. Co do dopłat do transportu to żal. Miasto umiera, zamienia się w wioskę. Dinozaury do GORZOWA!!! NIECH SOBIE INWESTOR POSTAWI JE PRZED SWOIM DOMEM!
~blueyonder. 18-11-2009 20:16
Do| ~d. | z 16-11-2009 20:50. Nie wiem co robisz na tej stronie. Najpierw napisałeś do kogoś nazywając go pajacem. Później ......... Woźnicę, chociaż słusznie zwrócił ci uwagę na to, że piszesz głupoty. To ty powiązałeś KPN z Jakuszycami i to ty wytknąłeś, że z Jeleniej skibusy jeżdzą do harrachova a Szklarska tego nie potrzebuje. Nie dziw się więc, że takie są komentarze. Jeśli znowu zdobędziesz sie na odwagę i pojedziesz dalej niż do jakuszyc postaraj się zapamiętać nazwę i pisownię tego miasteczka co leży po drugiej stronie granicy. I zgadzam się z tobą, to co wymyśliłeś z tymi skibusami to mógł tylko d...l wymyśleć. Pozdro!
~Kocham swoje miasto 18-11-2009 20:49
jak już kolejny raz ~d pojedzie do Harrachova, to niech już nie wraca. Wszak tam jest lepiej. Szczęśliwej drogi już czas.
~były gosc 10-12-2009 19:29
oj biedni ludzie już po burmistrzu widać że ze wsi . Miasto szklarska jakie miasto wies zabita dechami i tyle .wiesniaki !!!
~ 13-12-2009 9:32
Uważaj były gościu, abyś następnym razem nie wyjechał od nas ze sztachetą we łbie :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
~Niewidzialna 13-06-2010 15:44
A co z odrestaurowaniem starego cmentarzu? XIX - XX wieczny cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej wciąż pozostaje rozwalony, a groby i trumny są pootwierane - w środku widać gnijące kości ludzkie! I to nie byle jakich ludzi - artystów, poetów, tłumaczy, europejskich mistrzów malarstwa na szkle... a nagrobki leżą połamane i nikt już nie pamięta co na nich niegdyś było napisane... Możecie mi powiedzieć jak się nazywał ten facet, który jak legenda mówi, miał żonę która po jego śmierci rozkopała jego grób i wykradła jego złotą nogę by ją sprzedać i mieć kasę na gry hazardowe? A później po stracie całego majątku przyszła na cmentarz i usłyszała głos męża \"Oddaj nogę... Oddaj nogę!!!\" ... Teraz leży także na tym cmentarzu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group