Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8352
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Szklarska Poręba niedościgniona w rankingu

Piątek, 13 listopada 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: Karolina Wojtaś
SZKLARSKA PORĘBA: Szklarska Poręba niedościgniona w rankingu
Fot. K. Wojtaś
– Recepta na sukces to zespół pracowników i mieszkańców, którzy określają wspólne cele i konsekwentnie zmierzają do ich osiągnięcia – powiedział w Warszawie burmistrz Arkadiusz Wichniak podczas odbioru nagrody dla najlepszej gminy miejskiej przyznanej w rankingu Dziennika Gazety Prawnej.

Szef miasta pod Szrenicą odebrał wyróżnienie kilka dni temu. Już po raz drugi Szklarska Poręba zajęła pierwsze miejsce w rankingu Europejska Gmina Europejskie Miasto. Konkurencja była spora, ale ilość (10) zrealizowanych projektów ze środków Unii Europejskiej przez to turystyczne miasto nie mogła zostać niezauważona.

Burmistrz mocno podkreśla zespołową współpracę swoich pracowników oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby, a także odrobinę szczęścia. Wygraną traktuje jako zobowiązanie i motywację do osiągania kolejnych celów.

Jedną z największych inwestycji jest budowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Szklarska Poręba współpracuje z kilkoma sąsiednimi samorządami nad realizacją tego projektu, a ponad połowa środków z Unii Europejskiej na inwestycję trafi właśnie do tego miasta.

Kolejnym realizowanym projektem jest Europejska Współpraca Terytorialna Polska – Czechy. Władze Szklarskiej Poręby i Harrachova wspólnie zajmują się obszarem granicznym w zakresie bezpieczeństwa i prewencji ryzyk. Oba samorządy wzięły udział w promocji miast partnerskich, a obecnie trwa remont linii kolejowej na odcinku Szklarska Poręba – Harrachov. Pozyskiwane są również środki z Unii Europejskiej na wspólne organizowanie imprez kulturalnych oraz sportowych.

Burmistrz Szklarskiej Poręby chętnie opowiada o kolejnych zaplanowanych projektach, na które potrzebne są pieniądze. Mowa tu o utworzeniu miejskiej informacji turystycznej; zagospodarowaniu punktów widokowych w różnych częściach miasta; odnowieniu zabytkowego cmentarza ewangelickiego oraz o przywróceniu dawnej świetności parkowi wokół Muzeum Hauptmanów. Zostanie tam utworzony bajkowy park z figurami postaci karkonoskich legend.

Na przekór ogólnoświatowemu kryzysowi finansowemu, Szklarska Poręba nie zwalnia tempa w swoim dalszym rozwoju. Kończy się inwestycja wodociągowa, co oznacza „otwarcie drzwi” dla nowych inwestorów, którzy chcieliby zagospodarować kolejne tereny w mieście. Z pomocy Unii Europejskiej korzystają również właściciele mniejszych przedsiębiorstw.

Arkadiusz Wichniak już teraz zaprasza mieszkańców i turystów Szklarskiej Poręby na udostępnienie kolejnych inwestycji w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group