Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2905
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Szklarska Poręba – Gmina Przyjazna Rowerzystom

Wtorek, 27 listopada 2012, 7:41
Aktualizacja: 7:43
Autor: Mea
Region: Szklarska Poręba – Gmina Przyjazna Rowerzystom
Fot. Mea
W Roku Turystyki Rowerowej Szklarska Poręba została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie, jako jedna z trzech gmin do 10 tys. mieszkańców, która jest przyjazna rowerzystom i otrzymała certyfikat. – Cieszymy się niezmiernie tym osiągnięciem i mamy nadzieję, że certyfikat przyciągnie jeszcze większą liczbę rowerzystów, a obecnie z naszych szlaków rowerowych korzysta około tysiąca miłośników dwóch kółek – powiedział Feliks Rosik, sekretarz Gminy Szklarska Poręba, który wraz z prezesem stowarzyszenia cyklistów „Szklarska Poręba na dwóch kółkach” Piotrem Lepką, odbierał nagrodę na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Oprócz Szklarskiej Poręby nagrodzono też Stronie Śląskie z województwa dolnośląskiego i Józefów na Roztoczu z województwa lubelskiego. Konkurs „Gmina Przyjazna Rowerzystom” zorganizowany został przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W konkursie oceniane były działania sprzyjające rowerzystom i turystyce rowerowej, w tym: stan i rozwój infrastruktury rowerowej, działania i formy popularyzatorskie, promocję, aktywność instytucji i stowarzyszeń, wsparcie ich działań przez samorząd czy organizowane imprezy rowerowe.

– Dysponujemy siecią ponad 450 km oznakowanych tras rowerowych przebiegających przez najpiękniejsze miejsca miasta, Karkonosze i Góry Izerskie. Systematycznie wydawane są mapy i przewodniki rowerowe. Organizujemy międzynarodowe imprezy rowerowe i zawody tj. BikeAction oraz mniejsze spotkania jak Memoriał Jurka Zawadzkiego. Na terenie gminy działa Stowarzyszenie Cyklistów „Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna, dzięki którym powstało wiele rowerowych szlaków i ich oznakowanie – mówił Feliks Rosik.

Ponadto w Szklarskiej Porębie organizowane są imprezy dla przedszkolaków „Paszport rowerowy” oraz „Olimpiada rowerowa”. W Gazecie Wyborczej wydawany był tzw. „Rowerownik”, czyli dodatek z informacjami i mapami szlaków rowerowych w Szklarskiej Porębie oraz okolicy. W Polskim Radiu 3 Honorowy Obywatel Szklarskiej Poręby Henryk Sytner promuje turystykę rowerową w gminie, w programie „Wakacje na dwóch kółkach”. Niedawno w Muzeum Domu Carla i Gerharda Hauptmannów odbył się wernisaż fotografii rowerowej.

- Te wszystkie działania sprawiły, że przyjeżdża do nas wielu rowerzystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, by jeździć naszymi szlakami i uczestniczyć w imprezach oraz zawodach sportowych – dodał Feliks Rosik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group