Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8429
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szansa dla młodych – nauka w systemie dualnym

Czwartek, 30 sierpnia 2018, 9:13
Aktualizacja: Piątek, 31 sierpnia 2018, 8:31
Autor: CEiPM
Jelenia Góra: Szansa dla młodych – nauka w systemie dualnym
Fot. CEiPM
Są sytuacje, w których dorośli mogą się zagubić i potrzebować pomocy, a tym bardziej młodzież, która wchodzi w dorosłe życie. Młodzież obarczona ciężką sytuacją osobistą oraz ekonomiczną, czasami złymi wyborami na swojej ścieżce edukacyjnej, a czasami po prostu zagubieniem i brakiem wsparcia od kogoś doświadczonego, kto mógłby wskazać odpowiednią drogę i sposób na życie. Ważne jest to, że nie ma sytuacji bez wyjścia, są tylko złe wybory. Aby pomóc takiej młodzieży Ochotniczy Hufiec Pracy oferuje wolne miejsca dla młodych osób, które ukończyły 15 lat i chciałyby kontynuować naukę w systemie dualnym. Co to znaczy dualnym?

System dualny jest organizowany przez pracodawców oraz szkoły lub instytucje kształcące. W tym systemie kształci się w określonym zawodzie, specjalności. Nauka zawodu (tzw. praktyka) odbywa się u pracodawcy lub rzemieślnika (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i określone wynagrodzenie za wykonywaną pracę), a nauka teoretyczna jest organizowana w formach szkolnych lub pozaszkolnych i kształcenie kończy się uzyskaniem formalnych kwalifikacji – zawodu (istnieje fakultatywna możliwość uzyskania dodatkowych certyfikatów).

Ochotniczy Hufiec Pracy umożliwia młodzieży naukę w Szkole Podstawowej dla Dorosłych- klasa VII i VIII oraz Gimnazjum dla Dorosłych - klasa III wraz z przyuczeniem do wybranego zawodu w ramach umowy o pracę jako młodociany pracownik (fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, lakiernik samochodowy, blacharz, piekarz, cukiernik, stolarz, dekarz, murarz, wulkanizator i inne. Ponadto oferuje dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych możliwość uzupełnienia wykształcenia zawodowego z możliwością uzyskania dyplomu czeladnika w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, fryzjer, kucharz i cukiernik.

Młodzież otrzyma tu również profesjonalną pomoc doradców zawodowych, specjalisty ds. rozwoju zawodowego w wyborze zawodu, pomoc w wyborze pracodawcy oraz przy podpisaniu umowy o pracę (pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem OHP). Ponadto uczestnik OHP zostanie objęty opieką wychowawcy, który będzie go wspierał i pomagał w osiągnięciu celu edukacyjno-zawodowego. Dzięki OHP młodzież ma szansę brać udział bezpłatnie, w różnych ciekawych projektach. Jednym z nich jest projekt: „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

Powracająca moda na umiejętności rzemieślnicze oraz bardzo popularny ekologiczny styl życia sprawiają, że przedstawiciele tzw. zawodów ginących są coraz częściej poszukiwani na rynku pracy. Agroturystyka oraz powrót do natury i rękodzieła odgrywa w Polsce dużą rolę, a to stwarza wiele szans na nowe miejsca pracy dla młodych ludzi.

„Ginące zawody” to m. in. ciesielstwo, dekarstwo, stolarstwo, garncarstwo, kowalstwo, krawiectwo, tkactwo, piekarstwo, cukiernictwo. Stanowią one swego rodzaju sztukę docenianą zarówno na polskim rynku pracy, jak i poza granicami kraju.
W związku z tym projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” skierowany jest do osób w wieku 18-25 lat. W ramach projektu w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy zbudowano „wioskę ginących zawodów”. W obiektach wioski znalazły się pracownie i warsztaty do nauki takich zawodów, jak: kowal, piekarz, cukiernik, kołodziej, zdun, wędliniarz, kamieniarz/brukarz. Pracownie zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt, maszyny i narzędzia. Przeszkolono także instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Obecnie trwa rekrutacja na kurs KOWAL (w tym kowalstwo artystyczne) trwający od 03.09.2018 do 15.09.2018 r., PIEKARZ trwający 17.09.2018r.-29.09.2018r., STOLARZ od 17.09.2018r.-29.09.2018r. oraz CUKIERNIK od 08.10.2018-20.10.2018 r. oraz trwa nabór do zimowej edycji kursów (listopad/grudzień), podczas której zaplanowano przeszkolenie ok. 60 osób. Kurs dla uczestnika jest całkowicie DARMOWY wraz pobytem, wyżywieniem i zwrotem kosztów przejazdu do Roskoszy.

Więcej informacji: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Jeleniej Górze, ul. Wiejska 29, telefonicznie pod numerem telefonu 75 75 342 37 od poniedziałku do piątku w godzinach 07.45-15.45

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
198
Nigdy
22%
Rzadko
41%
Czasami
23%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group