Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 6358
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Świet(l)ny bubel na 900–lecie

Czwartek, 4 września 2008, 22:37
Aktualizacja: Piątek, 5 września 2008, 8:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Świet(l)ny bubel na 900–lecie
Fot. TEJO
Kto spodziewał się niesamowitych efektów oświetleniowych dzięki zademonstrowanej w czwartek wieczorem nowej iluminacji traktu śródmiejskiego Jeleniej Góry, srodze się zawiódł. Kosztujący 400 tysięcy złotych system na razie wydaje się niewypałem.

- Co tu się zmieniło? – można się było zastanowić patrząc na plac Ratuszowy w nowej szacie iluminacji. Dopiero po chwili zauważalne stają się zmiany: podświetlone ławeczki i drzewa, bursztynowe reflektorki na budynku ratusza, nieco inaczej podświetlony Neptun, uwypuklone detale architektoniczne na dwóch kamieniczkach.

Fatalnie wygląda Brama Wojanowska w nowym „blasku”. Ktoś, kto opracował system podświetlenia tego obiektu, nie zna się na sztuce światła. Kartusze herbowe iluminowane są od dołu. Oślepiające reflektorki zamazują symbole heraldyczne, które po oświetleniu stają się niewidoczne.

Najlepiej ze wszystkich doświetlonych zabytków prezentuje się cerkiew św. Piotra i Pawła. Tu autor pomysłu „pograł” światłem na figurach portalowych, które dzięki temu zyskały nowy wymiar. Oświetlono także krzyże pokutne wmurowane w ścianę świątyni.

Cały system, który montowano przez wakacje, kosztował 400 tysięcy złotych. Dużo jak na taki „niewypał”. Miasto po zmierzchu niewiele różni się od stanu poprzedniego. Można się łudzić, że będzie lepiej, bo dziś światła włączono jedynie na próbę. Jeśli zostaną dokonane odpowiednie korekty, to – nie jest wykluczone – że przy kolejnym uruchomieniu efekt będzie godny pochwały. Póki co, nie ma za chwalić. I warto też zauważyć, że po godz. 21. centrum Jeleniej Góry jest niemal wymarłe. Gdyby nie melomani wracający z koncertu w kościele garnizonowym i nieliczni przechodnie oraz bywalcy nocnych lokali, nowych iluminacji nikt by nie oglądał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group