Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13824
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Świece pod choinką

Czwartek, 15 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 15:40
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Od hojności wiernych zależy, ile ubogich dzieci wyjedzie na darmowe wakacje i zimowiska.
- Dzięki datkom diecezjan spełniamy marzenia małych parafian - mówi ksiądz biskup Stefan Cichy. Do końca grudnia Caritas sprzedaje bożonarodzeniowe świece. Dochód będzie przeznaczony na akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Świece można dostać w każdej parafii diecezji legnickiej, która obejmuje region jeleniogórski. Kupując je w kościołach, wspiera się też swoje własne parafie. Przy sprzedaży małej świecy za 3 zł, połowa kwoty trafia do kasy Kościoła, a przy sprzedaży dużej - 2 zł. Ta ostania kosztuje 10 zł, z czego 8 zł przeznaczane jest na wsparcie Wigilijnej Akcji Pomocy Dzieciom.
- W tym roku sprzedaliśmy już 6,5 tys. świec. Duchowni zgłaszają zamówienia na dostawę kolejnych. Ludzie przyzwyczaili się, że pieniądze z ich sprzedaży wspierają szczytny cel. Szacujemy, że - podobnie jak rok temu - dochód z akcji w diecezji wyniesie 250 tys. zł. - mówi ksiądz Józef Lisowski, kanclerz diecezji legnickiej.

Biskup legnicki Stefan Cichy zaapelował, żeby parafie podczas świąt zaopiekowały się swoimi podopiecznymi. W wielu kościołach prowadzone są już zbiórki żywności, które trafią do paczek dla podopiecznych międzyparafialnej stołówki charytatywnej przy ul. Kamiennej w Legnicy. 24 grudnia biskup spędzi tam Wigilię z około pół tysiącem podopiecznych. Dary żywnościowe można składać tam codziennie.
- Wszyscy z niesmakiem patrzymy na marketing świąteczny. Od listopada wystawy sklepów lśnią od dekoracji, a puszczanej w kółko znanej kolędy nie można już słuchać - mówi ksiądz biskup Stefan Cichy.

Biskup pomocniczy, ksiądz Stefan Regmunt, uważa, że podczas świąt ludzie powinni oczekiwać tyle samo od Kościoła, co od siebie.
- Należy się zastanowić, czy wokół nas nie ma osoby samotnej. Dlaczego nie zaprosić jej na wigilię do własnego domu? -zaapelował biskup Regmunt.
W tym roku biskup legnicki odprawi Pasterkę w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jeleniej Górze.

Z okazji uroczystości Narodzenia Pańskiego i Nowego Roku dzielę się z wszystkimi diecezjanami tradycyjnym opłatkiem i składam Wam najlepsze życzenia. Życzę wszystkim kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim, chorym i zdrowym, młodszym i starszym, pracującym i bezrobotnym, rencistom i emerytom błogosławieństwa Bożej Dzieciny, głębokiej świątecznej radości, wiele ludzkiej życzliwości i wszelkiej pomyślności. Wiemy, że Święta Boża Rodzicielka pochylona nad Dziecięciem, czczona w naszym sanktuarium w Krzeszowie jako Matka Boża Łaskawa, jest naszą Orędowniczką. Niech za Jej przyczyną wszystkie dni Roku Pańskiego 2006 upłyną w dobrym zdrowiu, bezpieczeństwie i prawdziwym pokoju. Niech Maryja pomaga wszystkim przywracać nadzieję ubogim. (...)

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1134
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group