Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8222
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świąteczne bombki w Muzeum Karkonoskim

Środa, 13 grudnia 2017, 8:20
Aktualizacja: Czwartek, 14 grudnia 2017, 7:30
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Jelenia Góra: Świąteczne bombki w Muzeum Karkonoskim
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
We wtorek (12.12) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze obywały się warsztaty malowania bombek. Tym razem swoje inspiracje świąteczne przelewali na szkło uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Warsztaty malowania bombek odbywają się w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali. Każdy uczestnik otrzymuje szklaną bombkę oraz pędzle, klej, brokaty, farby i może pomalować bombkę według własnego pomysłu a następnie zabrać ją ze sobą na pamiątkę do domu. Muzeum Karkonoskie przed Bożym Narodzeniem tłumnie odwiedzają uczniowie jeleniogórskich placówek oświatowych.

My rozmawialiśmy uczniami Szkoły Podstawowej nr 2. Chcemy coś świątecznego namalować, różnymi kolorami, trzeba bombkę też posmarować klejem aby wszystko się trzymało i dodać brokat – mówił Kacper. Nataniel był bardzo zadowolony ze swojego „dzieła”. - Najbardziej podoba mi się ten brokat – mówił w rozmowie z nami. Każde dziecko mogło zrealizować swój indywidualny pomysł. Były to zarówno akcenty świąteczne - na szklanych kulach pojawiły się bałwanki, gwiazdki, domki, choinki i wiele innych świątecznych symboli, ale nie tylko.. Mikołaj np. stworzył mapę Europy: - Trzeba bardzo dokładnie malować – dodał Mikołaj. Malowidła na koniec obsypane zostały kolorowym brokatem i nabrały świątecznego blasku.

- Przed Bożym Narodzeniem lubimy poczuć tę magię, wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój. Bardzo często przychodzimy do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze na różnorodne warsztaty – mówiła Mariola Jefimczyk z SP 2.

Podczas warsztatów, które odbywają się w Muzeum Karkonoskim zawsze przed Bożym Narodzeniem uczniowie poznają również historię tworzenia ozdób choinkowych.

A początki produkcji szklanych bombek choinkowych datuje się na ok. 1847 rok. Pierwsze bombki zostały wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje, czyli orzechy, jabłka czy cukierki. W Polsce pierwsze bombki pojawiły się w XIX w. Ta chrześcijańska tradycja stała się jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze tradycyjnie zaprasza także na Rodzinne Warsztaty Malowania i Ozdabiania Bombek, które odbywać się będą w najbliższą sobotę 16 grudnia w godzinach od 10.00 do 15.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group