Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 10029
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Suche lato – grzybów mniej

Środa, 26 września 2018, 7:45
Aktualizacja: Czwartek, 27 września 2018, 9:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Suche lato – grzybów mniej
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze odbyła się XXX Wystawa Świeżych Grzybów, podczas której można było zapoznać się z ponad 200 gatunkami. Korzystając z okazji zapytaliśmy miejscowego mykologa jak długie, suche lato odbiło się na występowaniu grzybów na naszym terenie.

Jak podkreśla mykolog z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, długie i ciepłe lato miało wpływ na poszukiwania grzybów na wystawę.

- Szukaliśmy grzybów w nietypowych siedliskach, które zwykle pomijamy. Były to np. torfowiska, miejsca zabagnione. W tym roku zebraliśmy też sporo grzybów nadrzewnych, które występują na martwym lub żywym drewnie - powiedział Czesław Narkiewicz.

Podczas wystawy można było zapoznać się z 209 gatunkami grzybów, co zdaniem organizatora wystawy, jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę jak suche lato mieliśmy. Tak duża ilość grzybów to efekt dwudniowej pracy zaledwie czterech osób z Muzeum (plus zaprzyjaźnieni grzybiarze z okolic).

- Zbieramy grzyby w Karkonoszach, Górach Izerskich, Kotlinie Jeleniogórskiej, Górach Kaczawskich - opowiadał Cz. Narkiewicz, który za każdym razem apeluje, aby zbierać owocniki tylko tych grzybów, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne.
- Wiele gatunków można spożywać. Polacy zbierają ich bardzo mało, a Czesi, Słowacy czy Rosjanie zbierają ich znacznie więcej - zauważył jeleniogórski mykolog, który przyznaje, że miał już okazję jeść niektóre purchawki, purchawicę olbrzymią, łuszczaka zmiennego. - To są gatunki, które warto też wykorzystywać, zwłaszcza że większość grzybiarzy je omija i są dostępne. Smakowo jednak borowiki i inne powszechnie zbierane grzyby są lepsze, ale te, które wymieniłem też mają aromat grzybowy i doskonale nadają się do potrawy - przekonuje Czesław Narkiewicz.

Z gatunków torfowiskowych po raz pierwszy na wystawie gościł np. maślak błotny czy maślak wejmutkowy. W tym roku pojawiły się też gatunki, których od kilku lat nie można było znaleźć na naszych terenach, jak chociażby kolczatek strzępiasty, soplówka bukowa, lakownica jasnomiąższowa czy mądziak psi, który występuje w krajach tropikalnych.

Twoja reakcja na artykuł?

7
39%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
17%
Nudzi
3
17%
Smuci
1
6%
Złości
4
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
413
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Młodzi już jeżdżą
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group