Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3567
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Straszny wieczór w ciemnej kotlinie

Piątek, 31 października 2008, 17:28
Aktualizacja: 17:29
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Straszny wieczór w ciemnej kotlinie
Fot. Archiwum
Zupa ze zgniłej cebuli na krwi nietoperza dla dzieci i mroczne klimaty gothic rocka dla dorosłych: Choć nad zasadnością tradycji obchodzenia Halloween w naszej kulturze można dyskutować, jej obecność jest bezdyskusyjna. Na przypadające dziś lokalne „straszenie” przewidziano wiele atrakcji, a do mieszkań już pukają przebrani w upiorne stroje młodzi ludzie.

Obchody Halloween w Jeleniej Górze rozpoczęły zorganizowane przez Bożenę Wysocką atrakcje dla najmłodszych w Krainie Bajek. Wieczorami dzieci spotkają się z czarownicą Tabazą, z którą lataą na jej miotle i przygotowują ogromną dynię . Malują sobie twarze jak wampiry i kościotrupy i warzą zupę o smaku zgniłej cebuli na szczypcie pazurów i zaprawianej niebieską krwią nietoperza. Wszystko w scenerii jaskini pająków i tarantul.

Dla dorosłych mieszkańców Jeleniej Góry lokalne kluby również przygotowały nie małe atrakcje. Klub Kaligrafia zaprasza na koncert Halloween Night zespołu 1984, który odbędzie się dziś o godzinie 21. Uczestnicy Halloween będą bawić się w rytmach dark, electro oraz gothik-rocka. Wstęp na całą imprezę kosztuje 15 złotych.

Niespodzianki na Halloween szykują tez pozostałe jeleniogórskie kluby. Przebierać się będą natomiast goście klubu w Szklarskiej Porębie „Jazgot”. Oni wezmą udział w konkursie na najlepsze przebranie i otrzymają zniżki na wstęp. Impreza rozpocznie się tam o godzinie 21. i potrwa do rana.

Święto Halloween związane jest z czarną magią i odprawianiem czarów. Jego popularne symbole to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze. Nieodłącznym symbolem tego święta jest także wydrążona dynia z otworami najczęściej w kształcie twarzy ze świecą w środku. W różny sposób święto obchodzone jest w różnych krajach jednak coraz częściej obserwuje się „amerykanizację” tego święta i zanik tradycyjnych zwyczajów. Po dziś dzień święto to jest narodowym świętem w Irlandii. Hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Szkocja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group