Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2394
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Strach przed wirusem

Czwartek, 16 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 16 marca 2006, 15:51
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Strach przed wirusem
Fot. Archiwum
Coraz więcej absencji w szkołach i przedszkolach powoduje wredny wirus grypy. Tej ludzkiej. Wprawdzie epidemii nie ma, jednak lekarze obawiają się, że w tym roku będzie znacznie więcej przypadków zachorowań na tę chorobę.

– Od początku tygodnia w klasach grypa poważnie przerzedziła uczniów, choć zajęcia prowadzone są normalnie – dowiedzieliśmy się w Szkole Podstawowej nr 11. Choruje też część nauczycieli. Jest wiele zastępstw. A pełne ręce roboty mają lekarze. – Zwiększona zachorowalność na grypę to o tej porze roku rzecz normalna – mówi internista Jarosław Niziołek.

Przedłużająca się zima oraz nagłe ocieplenie może spotęgować zagrożenie.
– Wirus może wówczas silniej zaatakować, bo ludzie źle znoszą takie zmiany temperatury – przewidują medycy. Odradzają także szczepienie się. Jest już za późno na to, aby szczepionka przeciwko grypie skutecznie zadziałała. Poza tym, aby się zaszczepić, trzeba być zdrowym, a wielu pacjentów skarży się na katar i przeziębienie.

Potęgują się także obawy, że choroba ma coś wspólnego z ptasią grypą. Lekarze opowiadają o pacjentach, którzy mówią, że wcześniej karmili gołębie lub łabędzie, a potem się rozchorowali.
– To psychoza. Aby zachorować na ptasią grypę, człowiek musiałby zjeść zakażonego ptaka na surowo – wyjaśnia Zenon Bucki, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Zdaniem internistów najlepszy sposób na wyleczenie się z grypy to pozostanie w łóżku przez kilka dni. – Cudownego leku na grypę nie ma. Są tylko specyfiki, które łagodzą jej objawy, czyli gorączkę i bóle mięśni – mówi J. Niziołek.
Często równie skuteczne są domowe sposoby: cytryna, miód, herbata z sokiem malinowym.
Lekarze przewidują, że koniec grypowego sezonu może przypaść dopiero na połowę kwietnia lub później.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group