Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2824
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stop takim przepustom

Czwartek, 22 sierpnia 2019, 6:11
Aktualizacja: Piątek, 23 sierpnia 2019, 12:04
Autor: WAC
Region: Stop takim przepustom
Fot. użyczone
Z kolejną inicjatywą mającą służyć poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego wystąpił członek zarządu Towarzystwa Karkonoskiego Mariusz Synówka. Jest nią petycja do Ministra Infrastruktury domagająca się wdrożenia w trybie natychmiastowym prac nad przepisami, które zobligują inżynierów ruchu drogowego do zmiany stosowanych dotychczas standardów w projektowaniu betonowych przepustów i małych mostów na rowach drogowych.

Jak mówi M. Synówka - do wystąpienia z petycją zainspirowały go ostatnie tragiczne wypadki, podczas których użytkownicy dróg po wypadnięciu z szosy uderzali w przydrożne przepusty lub małe mosty. W lipcu do tego typu zdarzenia, w którym zginął motocyklista doszło na drodze z Jeleniej Góry do Karpacza. Tragicznie zakończyło się również uderzenie w przepust dla jednego z kolarzy biorących udział w wyścigu Tour de Pologne


Od wielu lat w Unii Europejskiej realizowane są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – również poprzez projektowanie i budowę takich dróg, które „wybaczają błędy” kierowców – mówi M. Synówka. - Przy tych drogach tereny przyległe do jezdni urządzane są jako tzw. strefa bezpieczeństwa (strefa, która powinna być wolna od tak niebezpiecznych przeszkód, jak niczym nie osłonięty betonowy przepust lub mały most – bez bariery energochłonnej, bez jakiegokolwiek systemu bezpieczeństwa) Gdy dochodzi do najechania z dużą prędkością na nieodkształcalną przeszkodę, w momencie zderzenia zostaje wyzwolona ogromna niszcząca siła, a jej skutkiem są bardzo ciężkie obrażenia osób znajdujących się wewnątrz pojazdu. Zarówno kierowców, którzy popełnili niezamierzony błąd, jak i tych zmuszonych nagle zjechać na pobocze – gdy błąd popełnił ktoś inny - twierdzi.
Dlatego uważam, że należy zmienić zasady projektowania tej infrastruktury drogowej. Bezzwłocznie dostosować ją do wymogów bezpieczeństwa współczesnego ruchu drogowego – tak, by przerwać to tragiczne, śmiertelne żniwo. Drogi to strefa całkowicie urządzana przez człowieka, dlatego człowiek ponosi pełną moralną odpowiedzialność za skutki zdarzeń, które wywołuje – zwłaszcza gdy poprzez swoje zaniechanie (bezmyślność?) nie sprawił, by te skutki zminimalizować!. W tym kontekście niezrozumiały jest zapis w dokumencie pn.: „Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów” który w swoim wprowadzeniu brzmi: „Główny nacisk w tym procesie (optymalizacji realizacji inwestycji drogowych) musi być położony na wdrażanie rozwiązań technicznych i technologicznych sprzyjających ograniczaniu kosztów i czasu związanych z realizacją inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych przez prawo krajowe i europejskie własności funkcjonalno – użytkowych drogowych obiektów mostowych”. Liczą się tylko pieniądze i czas! - dodaje M. Synówka.

Petycja jest już dostępna w sieci. Można ją przeczytać w całości oraz udzielić jej ewentualnego poparcia pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_wypadkom_na_betonowych_przepustach_drogowych?s=63107421

Twoja reakcja na artykuł?

44
72%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
5%
Złości
8
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group