• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 15:11
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6508
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Staro–nowe witraże u Erazma i Pankracego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 10 października 2010, 8:13
Aktualizacja: 8:30
Autor: K. Piotrowski
Fot. Kazimierz Piotrowski
Trzy nowe okna witrażowe skomponowane z zachowanych na strychu części i współczesnych elementów zdobią farę miejską w Jeleniej Górze.

W kościele św. św. Erazma i Pankracego nastąpił końcowy odbiór prac remontowych witraży. Roboty wykonano dzięki wsparciu ministerstwa kultury oraz urzędów: wojewódzkiego i miejskiego. Prace polegały na naprawie kamiennego laskowania okien, uzupełnieniu maswerków, wyczyszczeniu i uzupełnieniu witraży, zawieszeniu siatki od strony zewnętrznej, uszczelnieniu silikonem wszelkich szpar w oknach.

W górnych oknach nawy głównej od strony północnej nie było witraży. Okazało się że na strychu kościoła znajdowały się nigdy nie montowane fragmenty witraży z lat trzydziestych XX wieku wykonane w hucie w Pieńsku. Skomponowano z nich trzy nowe okna witrażowe uzupełniając je współczesnymi szybami. Dzięki temu świątynia zyskała trzy o ciekawej ornamentyce witrażowe okna. Teraz gdy świeci słońce to na ścianach naw kościelnych zaczyna się piękna gra kolorów.

Obecnie parafia gromadzi środki na remont ścian świątyni. Jeżeli zbiórka się powiedzie, przeprowadzone zostaną prace odkrywcze spodnich warstw farby na ścianach i kościół odzyska stare freski. Niedługo z konserwacji wróci jeden z bocznych ołtarzy, oraz wspaniały barokowy konfesjonał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ja 10-10-2010 9:19
Brawa i dzieki dla Proboszcza za tak bardzo Piekne odnowienie Kosciolai bardzo sie stara o Ta piekna swiatynie .A na Ul Morcinka nic a nic sie nie dzieje aby budowac kosciolek /Moze jakas porada dla ksiedza z Ul Morcinka i moze wreszczie cos ruszy przy budowie .
~ 10-10-2010 11:09
Laskowania okien zostały wyjątkowo niechlujnie zamalowane szaro-zieloną papką udającą farbę do piaskowca i to po.W ten sposób przykryto nawet grube warstwy pokrywającego piaskowiec brudu. O żadnej konserwacji nie może tu być mowy. Dziwię się,że taka fuszerka w ogóle przechodzi przez odbiór.
~Parafianin 10-10-2010 12:07
Brawa dla Proboszcza to dzięki niemu nasza świątynia staje się coraz piękniejsz.Dziękujemy!!!!
~ 10-10-2010 12:33
Fajnie ale brakuje podstawowej informacji ile to w sumie kosztowało oraz jaki był wkład podatników a jaki kościoła? Jeśli coś finansowane jest z pieniędzy publicznych to chyba nie jest objęte tajemnicą?
~ 10-10-2010 22:00
Git malina....
Piipi Jelonkowa 11-10-2010 1:05
~Kocham witraże ! ..bo w *nich oddbja się światło z NIEBA ! ~Piękne zdjęcia ! .. z podziękowaniem dla Pana Kazimierza.*piipi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group