Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7328
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stara oczyszczalnia będzie jak nowa

Wtorek, 6 marca 2018, 6:31
Autor: Paweł Guszała
Region: Stara oczyszczalnia będzie jak nowa
Fot. Paweł Guszała
W Gryfowie Śląskim podpisano umowę na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków. Wartość tego projektu to ponad 9 mln zł, a kwota unijnego wsparcia sięgnie 6,5 mln zł.

Na te pieniądze władze Gryfowa Śląskiego czekały z niecierpliwością, bo dofinansowanie pomoże przeprowadzić ogromną jak na gminny budżet inwestycję (budżet gminy na 2018 rok to około 31 mln zł). A ta jest już nie tyle potrzebna co konieczna. Miejscowa oczyszczalnia ścieków pracuje bez większych modernizacji od ponad 20 lat! Pod względem technologicznym jest to przepaść. Przez to sprzęt jest stary i awaryjny, na czym cierpi lokalne środowisko.

- Nikt nie ma żadnych wątpliwości, że modernizacja oczyszczalni jest konieczna. Technologicznie wiele się zmieniło przez te 20 lat. Po inwestycji będzie to znów nowoczesny obiekt, spełniający wszystkie unijne kryteria – zapowiada Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Projekt podzielony zostanie na dwie części. Pierwsza obejmuje część ściekową, druga osadową. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. - Teraz musimy ogłosić przetarg. Dokumenty już są. Mam nadzieję, że znajdzie się wykonawca do robót budowlanych. O wymianę urządzeń się nie martwię, na lokalnym rynku działa kilka firm, które mogą się tym zająć. Gorzej będzie z budową otwartej komory fermentacyjnej i zabudową poletka osadów – mówi Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Inwestycja nie wpłynie na codzienne funkcjonowanie oczyszczalni. Ta wyposażona została w dwa równoległe ciągi technologiczne, których suma dobowego przepływu sięgać może nawet 3300 m3. Obecnie średniodobowy przepływ nie przekracza 1300 m3. Modernizacja ma zostać zrealizowana do końca września 2019 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group