Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5324
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sprawdzali swoją wiedzę o żywieniu i żywności

Sobota, 14 stycznia 2017, 12:47
Aktualizacja: Niedziela, 15 stycznia 2017, 8:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sprawdzali swoją wiedzę o żywieniu i żywności
Fot. Przemek Kaczałko
Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu to temat, którego znajomością musieli wykazać się uczestnicy XXI Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, która odbyła się wczoraj (13.01) w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze. Do rywalizacji przystąpiło 66 uczestników z Dolnego Śląska, Lubuskiego i Opolskiego.

Nad prawidłowością przebiegu eliminacji czuwał przewodniczący komisji dr hab. Jacek Anioła, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także wiceprzewodnicząca Bogusława Bogucka, kierownik DODN Filia w Jeleniej Górze, zaś sekretarzem była Małgorzata Grzelczyk - konsultant DODN Filia w Jeleniej Górze.

Uroczystego otwarcia XXI olimpiady dokonała wicedyrektor DODN we Wrocławiu Jolanta Szwedowska życząc wszystkim samych sukcesów i dużej ilości punktów. W uroczystości otwarcia uczestniczyli też: zastępca prezydenta Jeleniej Góry Piotr Paczóski, główny specjalista Wydziału Edukacji i Sportu Gabriela Bajek, a także gospodarz obiektu – dyrektorka Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze Danuta Pawłowicz.

Adresatami i uczestnikami olimpiady są uczniowie polskich szkół ponadgimnazjalnych dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości. W tegorocznej edycji na szczeblu okręgowym wzięło udział 66 uczniów z 37 szkół z województw: dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.

Racjonalne żywienie jest jednym z istotnych czynników determinujących stan zdrowia społeczeństwa, jego pomyślność i aktywność zawodową. Mając to na uwadze organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów podejmują różne działania zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy żywieniowej ludności, szczególnie młodego pokolenia. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, wychodząc naprzeciw tym dążeniom, stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemem żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy – informują organizatorzy.

Laureaci i finaliści olimpiady mogą być zwolnieni w części lub w całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych na kierunek zgodny z profilem olimpiady, na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).

- Przygotowując się do tej olimpiady można się wiele nauczyć. W tych czasach borykamy się z otyłością, więc żywienie jest bardzo ważne – powiedziała Aneta Sobies z jeleniogórskiego „Norwida”, która planuje dalsze kształcenie w kierunku weterynarii, więc wiedza zdobyta przy okazji przygotowań do olimpiady może jej się przydać.

- Chciałabym zostać dietetykiem, więc ta olimpiada jest bardzo przydatna do tego – dodała kolejna uczestniczka Emilia Piasecka z jeleniogórskiej „Handlówki”.

Organizatorem eliminacji okręgowych XXI Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Filia w Jeleniej Górze, zaś organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group