Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9762
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Spotkanie z Podrazą, “Miedzianką”, Bohinec i Napierałą

Niedziela, 24 sierpnia 2014, 7:58
Aktualizacja: 10:28
Autor: Manu
Region: Spotkanie z Podrazą, “Miedzianką”, Bohinec i Napierałą
Fot. Organizator
Spotkanie autorskie z poetą, dziennikarzem i autorem tekstów piosenek Rafałem Podrazą, spektakl “Miedzianka” Teatru im. Cypriana Kamila Norwida oraz wieczorny koncert mezzosopranistki Moniki Bohinec i pianisty Lecha Napierały znalazły się w piątkowym (22 sierpnia) programie III Festiwalu dell'Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

Gościem w Pałacu Wojanów był cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, badacz losów rodziny Kossaków - Rafał Podraza. Jest animatorem kultury, pochodzi z Dolnego Śląska (ur. w Jaworze), przez wiele lat mieszkał w Lubinie i Legnicy, gdzie współpracował z kilkoma tygodnikami (“Panorama Legnicka” i “Konkrety”; ma swoje stałe rubryki w “Kurierze Szczecińskim”, warszawskim Tygodniku “Południe. Głos Mokotowa”, legnickiej “Gazecie Piastowskiej” oraz szczecińskim “Magazynie Prestiż”). Aktualnie mieszka w Szczecinie. Jako pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar (od roku 2007 przemianowany na Festiwal Twórców Polskiej Piosenki) dwukrotnie odebrał Złotą Płytę (2001 i 2006) od firmy fonograficznej Polskie Nagrania. Jest laureatem Nagrody Towarzystwa Ubezpieczeniowego “Alianz” (2001), był nominowany do telewizyjnej Nagrody im. Marcina Kołodyńskiego (2001). Napisał teksty piosenek dla takich wykonawców jak Halina Frąckowiak, Waldemar Kocoń, Kasia Wilk oraz lider i założyciel zespołu Terne - Bogdan Trojanek.

Dowcipy i anegdoty Rafał Podraza sypał jak z rękawa. Popularność przyniosła mu książka “Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec” o najmłodszej córce Wojciecha Kossaka, ale także o jej starszej siostrze Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej. Opowieści związane z bujnym życiem pisarki, jak i nieznane ciekawostki z życia samej rodziny Kossaków, autor często uzupełniał o dodatkowe fakty. Nie zabrakło też anegdot rodzinnych, m.in. o Tatce - wybitnym malarzu Wojciechu Kossaku, siostrze Lilce, czyli Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Mamidle, czyli mamie, kolejnych mężach, dziewczęcych psikusach, emancypacji, urokach i mrokach małżeństwa i rocznicy ślubu z popisowym daniem – pieczoną kaczką. Teresa Starzewska, córka Samozwaniec, po drugiej wojnie światowej została wykluczona z rodziny, a sama pisarka zerwała z nią kontakt i pozbawiła ją spadku. Książka ta to nie tylko kopalnia wiedzy o pisarce, która przez całe życie piórem walczyła z hipokryzją, zakłamaniem i kołtuństwem, to także parada wielkich nazwisk i próba ocalenia od zapomnienia dawnego świata.

Rafał Podraza w książce “Helena Majdaniec. Jutro będzie nowy dzień” opowiada o artystce polskiego big-beatu (przeboje: “Czarny Ali Baba”, “Jutro będzie dobry dzień”, “Rudy rydz” i “Zakochani są wśród nas”), nazywanej królową twista, stawianej w jednym szeregu z innymi wielkimi gwiazdami piosenki - Karin Stanek, Adą Rusowicz i Kasią Sobczyk. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jaka była prawdziwa Helena Majdaniec, a także dlaczego w momencie największej popularności wyjechała do Francji; co było jej największym sukcesem, a co tragedią.

Na Scenie Studyjnej Teatru im. Norwida, w ramach III Festivalu dell' Arte, prezentowany był spektakl “Miedzianka” w reżyserii Łukasza Fijała. Jest to sceniczna adaptacja reportażu Filipa Springera “Miedzianka. Historia znikania” opowiadająca o małym dolnośląskim miasteczku, po którym zostało tylko kilka domów z powodu rabunkowego eksploatacji złoża rudy uranu. W przedstawieniu zagrali: Agata Grobel (Miedzianka), Elżbieta Kosecka (Przypominacz 4), Małgorzata Osiej-Gadzina (Przypominacz 3), Robert Dudzik (Przypominacz 2), Kazimierz Krzaczkowski (Przypominacz 1) oraz Robert Mania (dziennikarz Adam).

“Miedzianka” w wykonaniu Teatru im. Norwida swoją prapremierę miała 21 grudnia ub. r. Wystawiana była również na deskach Teatru im. Gerharta Hauptmanna w Zittau, w ramach Międzynarodowego Festiwalu “3LänderSpiel 2014”. Reżyser spektaklu Łukasz Fijał zdobył nagrodę na jubileuszowym V Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych “m–teatr” w Koszalinie (15 czerwca br.).

Wieczorem przy pełnej sali w Pałacu Wojanów odbył się koncert mezzosopranistki ze Słowenii Moniki Bohinec przy akompaniamencie Lecha Napierały na fortepianie.

Monika Bohiniec ukończyła wydział śpiewu na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (2008). Studiowała wokalistkę także w Wiedniu u Claudii Visci. W 2006 roku debiutowała na scenie Słoweńskiej Opery Narodowej jako Księżniczka Klarysa w “Miłości do trzech pomarańczy” Siergieja Prokofjewa. W 2009 roku zdobyła trzecie miejsce i nagrodę publiczności w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hilde Zadek. W jej dorobku znajdują się role: Dalili w “Samsonie i Dalili”, Mariny w “Borysie Godunovie” oraz Carmen w operze Bizeta o tym samym tytule. Występowała w Anglii, Austrii, Chorwacji, Grecji, Niemczech, Rosji, Słowenii i we Włoszech.

Wszechstronny pianista Lech Napierała (ur. w Bydgoszczy) studiował w klasie fortepianu solowego Andrzeja Stefańskiego oraz Krzysztofa Jabłońskiego w Warszawie, a także w klasie kameralistyki fortepianowej Barbary Halskiej. Koncertuje jako solista, kameralista, jest też cenionym akompaniatorem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group