Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11548
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z Eugeniuszem Gronostajem już jutro

Środa, 15 września 2021, 10:44
Aktualizacja: 10:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spotkanie z Eugeniuszem Gronostajem już jutro
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (16.09) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbędzie się spotkanie z Eugeniuszem Gronostajem - regionalistą, wykładowcą akademickim, badaczem historii miasta i regionu.

Spotkanie pod hasłem „Historia Jeleniej Góra na podstawie źródeł kartograficznych i ikonograficznych” będzie okazją do zapoznania się z pracami, które zostały wykonane na podstawie XVII i XVIII-wiecznych materiałów ikonograficznych i kartograficznych, na których jest utrwalony obraz miasta i jego otoczenie.

Jak mówi nasz rozmówca, między Kamienną Górą a Jelenią Górą budowano elementy obronne.

Na mapie jest naniesiona sytuacja wojskowa - znajdujemy na niej szańce, czyli elementy obronne, które zostały zbudowane w okresie wojen śląskich, a konkretne w 1759 roku - powiedział Eugeniusz Gronostaj, który porównał zdobyte materiały z treścią kronik jeleniogórskich, a także wizją w terenie.

E. Gronostaj wskazuje, że elementy obronne wokół Jeleniej Góry można odnaleźć m.in. na Wzgórzu Szubienicznym (obecnie W. Kościuszki), Wzgórzu Partyzantów i Wzgórzu Wandy.

Te trzy wzgórza są wymienione na planie z roku 1759, a w opisie kronikarskim znajdujemy, że były zajmowane przez Prusaków, ale w roku 1760 pojawiły się dodatkowe pododdziały, które zajmowały wzgórza na zachód od Jeleniej Góry - Pastwa (czyli Rakownica) i Godzisz. Wzgórze nosiło kiedyś nazwę Góra Szwedzka i Szańce Szwedzkie, co można kojarzyć z okresem wojny trzydziestoletniej - dodał E. Gronostaj, który dzięki skanom laserowym Lidar odnajduje fragmenty dawnych okopów. - Cała Rakownica jest zamknięta dużym pierścieniem okopów - nadal to widać - zaznaczył regionalista, który odnalazł również ślady elementów obronnych na Wzgórzu Kościuszki, choć gdy tworzono park - zostały zasypane. Jak dodaje - wyraźne ślady widoczne są na Wzgórzu Partyzantów.

Więcej informacji i animacje będzie można usłyszeć/ zobaczyć podczas spotkania z Eugeniuszem Gronostajem, które odbędzie się w czwartek o godz. 17:00. Wstęp wolny!

Twoja reakcja na artykuł?

11
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
21%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
807
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group