Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3324
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie o sekretach karkonoskiej chaty

Niedziela, 8 marca 2020, 7:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 marca 2020, 7:09
Autor: WAC
Jelenia Góra: Spotkanie o sekretach karkonoskiej chaty
Fot. WAC
Sekretom chaty karkonoskiej, będącej elementem wystawy stałej Muzeum Karkonoskiego poświęcone było wczorajsze (7.03) spotkanie z cyklu „Sobota z kustoszem”.

Na opowieść o krainie domów przysłupowych zaprosiła kierownik działu etnologii Muzeum Karkonoskiego Katarzyna Szafrańska. Na przykładzie chętnie zwiedzanej przez gości Muzeum Chałupy Karkonoskiej przedstawiła i omówiła w ciekawej formie budownictwo ludowe regionu jeleniogórskiego.

Chata wiejska została dobudowana do głównego budynku muzeum w 1914 r. Z budynkiem połączona jest przedsionkiem wyłożonym kamiennymi płytami. Dom nie jest odwzorowaniem konkretnie istniejącego obiektu, ale zawiera w sobie najbardziej charakterystyczne cechy konstrukcyjne chałupy górskiej z Karkonoszy, z drugiej połowy XVIII w.

Jest to chałupa o konstrukcji zrębowo-przysłupowej. Konstrukcja ta charakteryzuje się tym, że częściowo uniezależnia zrębowe ściany budynku od nacisku nadwieszonego dachu lub pietra opartego głównie na zespole słupów z mieczami, zwanymi przysłupami. Wnętrze chałupy wypełnione jest oryginalnymi sprzętami, w większości pochodzącymi z XVIII wieku.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group