Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4662
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Spotkanie ludzi gór na Kamieńczyku

Wtorek, 16 stycznia 2018, 15:24
Aktualizacja: Środa, 17 stycznia 2018, 7:03
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Spotkanie ludzi gór na Kamieńczyku
Fot. Użyczone/K. Tęcza
Wczoraj (15.01) w szałasie Sielanka na Kamieńczyku miało miejsce doroczne „Spotkanie ludzi gór”. Spotkanie zostało poprzedzone odprawieniem krótkiej mszy przez biskupa Stefana Cichego oraz proboszcza Bogusława Sawaryna i ojca Zygmunta Mikołajczyka.

Uczestników powitał burmistrz miasta Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. Na spotkanie przybyli m. in.: Zofia Czernow – posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Cezary Przybylski – marszałek Województwa Dolnośląskiego, Anna Konieczyńska – starosta Powiatu Jeleniogórskiego, Stefan Cichy – biskup legnicki (senior), Andrzej Raj – dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, Mirosław Górecki – prezes Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, samorządowcy i przedstawiciele firm turystycznych działających w regionie. Najważniejsi jednak byli „Ludzie gór” – przewodnicy sudeccy, ratownicy górscy i osoby na co dzień działający dla potrzeb ruchu turystycznego. Gospodarzami, jak zwykle, byli państwo Sieleccy, którzy w podziękowaniu otrzymali od burmistrza Szklarskiej Poręby pamiątkową fotografię uczestników zeszłorocznego spotkania.

Ksiądz biskup przekazał wszystkim kilka dobrych rad. Pierwsza z nich mówi byśmy kierowali się w swoim życiu poszukiwaniem dobra a unikali wszelkiego zła. Druga mówi, by nie bać się tego co nas czeka, nie bać się ciszy, ale stale uczyć się czegoś nowego. Trzecia mówi, by modlić się i pracować bowiem w pracy zawsze znajdziemy pociechę. Kolejna mówi, by zawsze być pogodnego ducha, by cieszyć się dobrem, które czynimy i którego doświadczamy. Ostatnia rada mówi o tym, by realizować życie radosne i szczęśliwe, należy nie narzekać. Nigdy nie narzekać.

Najważniejszą częścią spotkania było wręczenie dorocznej nagrody „Ducha Gór”, przyznawanej przez Miasto Szklarska Poręba. W roku 2018 przyznano ją Zbigniewowi Bogaczykowi „Zbychełkowi”. Zbyszek to człowiek, który nie zna słowa „nie” gdy trzeba zrobić coś dla społeczności. Jego działania promujące miasto Szklarską Porębę podyktowane są życzliwością, sympatią, a przede wszystkim bezinteresownością i miłością do niego. Służą one budowaniu pozytywnego a zarazem mądrego wizerunku Szklarskiej Poręby. Zbyszek to legenda przewodników sudeckich ale przede wszystkim ratownik GOPR, który swoją pasją oraz rzetelną pracą zaraża kolejne pokolenia wchodzące w działalność na rzecz gór.

Podczas spotkania wystąpił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, który odniósł się do prezentacji nowej inwestycji na Polanie Jakuszyckiej. Również Piotr Gryszel, prezes Koła Przewodników Sudeckich, działającego przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, korzystając z obecności kolejnej legendy przewodnictwa w Karkonoszach - Krystyny Trylańskiej, wręczył przyznany jej tytuł „Zasłużonego przewodnika”. Marian Sajnog w dowód wdzięczności za współpracę z działającą w Związku Gmin Karkonoskich Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy, przekazał na ręce jej kierownika (Krzysztofa Tęczy) białe kruki, którymi okazały się roczniki „Wierchów”.

Oprawę muzyczną spotkania tworzył zespół „Bądź ciszą” a całość poprowadził, przebrany za Karkonosza Maciej Stanisz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
187
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
44%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group