Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10300
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Sposoby na świąteczne przejedzenie

Poniedziałek, 26 grudnia 2011, 8:19
Aktualizacja: 8:19
Autor: Agrafka
Karp smażony i w galarecie, filet po grecku i śledzik w śmietanie, na wigilijnym stole podstawowym składnikiem wielu potraw są ryby, których spożycie w wielu rodzinach na co dzień spada, a przecież są niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Z kolei świąteczne posiłki bywają jej zaprzeczeniem.

Świąteczne jedzenie nie musi być obciążeniem dla organizmu, wystarczy zachować umiar. Jednak gdy chęć na babcine pierogi z kapustą wezmą górę nad mocnym postanowieniem nieobjadania się, warto zaprosić całą rodzinę chociaż na krótki spacer. Można również przygotować wcześniej tradycyjny kompot z suszu, który znakomicie poprawia trawienie, a jego smak i zapach wprowadza w iście świąteczną atmosferę.

Nieprzypadkowo dodaje się do potraw przyprawy jak np. majeranek, czy kminek, które wpływają korzystnie na układ pokarmowy. Starym sposobem jest także zmielone siemię lniane zalane wrzątkiem, które świetnie pobudza jelita do pracy.
- Pamiętajmy, że kompot z suszu jest jedną z wigilijnych potraw. Wystarczy zagotować suszone jabłka, gruszki i śliwki z odrobiną przypraw korzennych, jak np. goździki, czy cynamon i pyszny napój, przy okazji poprawiający trawienie, jest gotowy. Na noc warto 2-3 suszone śliwki, czy daktyle zalać wodą, aby rano na czczo zjeść je i wypić wywar, który się z nich stworzył. Dzięki temu poprawimy swoją przemianę materii. Bardzo dobrym ziołem na dolegliwości trawienne jest również piołun, rumianek, mięta oraz dziurawiec, z których napary przyniosą ukojenie przy bólu brzucha – powiedziała Izabella Lewandowska, właścicielka Sklepu „Naturalnie” ze zdrową żywnością i ziołami.

Przed przyrządzeniem tradycyjnych potraw należy pamiętać, żeby wzbogacić stare przepisy o smaczne i zdrowe dodatki, jak np. dorzucić gotowane warzywa do galarety z karpiem, czy suszonych owoców do ciast. Na święta wypada zrezygnować z obfitej ilości majonezu dodawanego do sałatek, jajek, czy szynek i rozcieńczyć go z naturalnym jogurtem, co sprawi, że nasze potrawy będą lżejsze i nabiorą oryginalnego smaku.

Pamiętajmy, aby nie zamieniać barszczyku, soków, oraz herbaty, na gazowane i niezdrowe napoje. Najlepiej pić dużo wody, a gdy jednak trafi się ból brzucha napar z mięty, czy dziurawca przyniesie ukojenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
410
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group